Mazda, Milano Tasarım Haftasında KODO’yu Kutluyor!

By on 11 Nisan 2013

Mazda, araçlarının ödüllü “KODO – Hareketin Ruhu” tasarımının yansıttığı gibi, güzelliğe olan tutkusunu göstermek için Milano Tasarım Haftasının sunduğu fırsatı kaçırmadı. Şirketin Global Tasarım Başkanı Ikuo Maeda, ilhamını sanatçılarla ve yaratıcı profesyonellerle paylaşmak amacıyla tasarım haftasına katılarak kendisine ait alışılmışa meydan okuyan bir kreasyonu yanında getirdi.

Ikuo Maeda ve Hiroşima’daki ekibi tarafından tasarlanan ve Mazda’nın Avrupa tasarım sorumlusu Peter Birtwhistle ve Kuzey Amerika tasarım baş sorumlusu Derek Jenkins ile birlikte Milano’da sergilediği objenin tasarım teması doğal olarak KODO’ydu. Bu obje bir otomobil değil, etkileyici bir mobilya parçası olan KODO sandalyesiydi. Durağan bir obje olmasına rağmen, bu geleceğe ait olan KODO Sandalyesi açık şekilde hareket duygusu yaratıyor. Titizlikle yapılan bu sandalye ve KODO tasarımına sahip modeller arasında, bastırılmış enerjinin aniden salıverilmesi hissini uyandıran atılmaya hazır ve öne doğru eğik duruş gibi bariz paralellikler bulunuyor. Ayrıca, hem sandalyede hem de araçlarda KODO tasarımcılarının Japonya’nın hakiki anlayışı olarak gördükleri bir güzellik ve hassaslık vardır.

KODO’nun geliştirilmesinden sorumlu olan Sn. Maeda konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi: “Mazda, Milano Tasarım Haftasında daha geniş bir dünyaya hitap ediyor. Yaratıcı vizyonumuzu paylaşmak ve böylesine ilham verici bir ortamda ufkumuzu genişletmek için buradayız. Umarım ben de birilerine ilham kaynağı olurum. KODO Sandalyesi üzerinde uyguladığımız yaklaşımın gelecekteki araç tasarımlarımızı etkileyebileceğine inanıyoruz. Tutumumuz, eşsiz bir şey yaratabileceğimize inanıyorsak tüm zorlu işleri kabul etmektir. Bir aracı geliştirmenin yolu budur.”

Aslında, KODO Sandalyesi birçok açıdan konuyla çok ilgili. KODO’nun yakaladığı hareket ve sanatsal niteliği birleştirmenin ötesinde, bu sandalye Milano Tasarım Haftası esnasında düzenlenen dünyanın önde gelen mobilya fuarı ve en büyük ilgi odağı olan Salone Internazionale del Mobile’ye tamamen uygun. Sandalye, Mazda tarafından Milano’nun popüler bölgelerinden Zona Tortona’da şirketin tasarım haftası kutlamaları için oluşturulan özel bir mekân olan Mazda Con-Temporary Space’de (MACS) tanıtıldı. “Hareket” ve “hareketin ruhu” temaları çerçevesinde oluşturulan MACS, sanatsal vizyonu birçok açıdan Mazda’nın tasarıma olan yaklaşımını yansıtan İtalyan sanatçı Giuliana Cunéaz’ın eşsiz sergisinin yanı sıra, yeni Mazda6’yı da içeriyor.

MACS için özel olarak Sn. Cunéaz tarafından yaratılan Forma Fluens sergisi; boyalı ekranlar, heykeller, fotoğraflar ve çizimlerle birlikte 3D ve HD video kurulumlarını kullanarak, nanoteknolojiyi ve diğer bilim formlarını keşfeden sanal bir metamorfik manzara aracılığıyla izleyenleri büyüleyici bir yolculuğa çıkarmak için hareketi vurguluyor. Forma Fluens, 14 Nisan tarihine kadar MACS’de izlenebilir.

“KODO – Hareketin Ruhu” hakkında

Mazda’nın yeni modelleri için tasarım teması olan “KODO – Hareketin Ruhu”, vahşi doğadaki hayvanların hareketlerinden esinlenilmiştir. Enerji ve duygu ile kaynayan KODO, Mazda’nın büyüleyici derecede şık ancak yüksek verimliliğe sahip sürücü odaklı araçlar üretmeye olan bağlılığı için örnek teşkil ediyor. İkinci KODO üretim modeli olan yeni Mazda6, yakın tarihte “red dot ödülü: ürün tasarımı 2013’ü” kazandı ve böylece uluslararası çapta takdir gören “red dot” mührünü üzerinde taşıma hakkını elde etti. Ayrıca, 2013 Dünya Yılın Araç Tasarımı ödülünde üç finalistten biri oldu. KODO’nun günümüze kadar kazandığı ödüller arasında ilk KODO modeli olan Mazda CX-5 kompakt SUV için verilen Auto Bild’in 2012 Avrupa Tasarım Ödülü yer alıyor. Yeni Mazda6’nın temelini oluşturan Mazda Takeri de, Alman Tasarım Konseyi’nin Otomotiv Markaları Yarışması 2012’de konsept araç kategorisinde birinciliği elde etti.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir