Mazda, Dünyada Bir İlk Olan Güvenlik Teknolojisini Sunuyor!

By on 11 Eylül 2013

En ileri güvenlik teknolojisinde lider olan Mazda, Ekim ayında dünyada eşi benzeri olmayan bir sistem denemesine başlayacak. Bu sistem araçlarla tramvayların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayacak. Şirket aynı zamanda Mazda6* ASV-5’i (İleri Düzeyde Güvenlikli Araç) Japonya’da kamu yollarında test etmeye de başlayacak.

Dünyada türünün ilk örneği olan sistem 700MHz radyo dalgaları kullanarak iletişim kuruyor; araçların ve tramvayların aracın türü ve konumu, izlediği rota, frenleme ve dönüş sinyali gibi çeşitli bilgileri paylaşmasını sağlıyor. ASV-5 sedan, otonom milimetrik dalgalar ve mikrodalga sensörlerin yanı sıra aracın çevresini izleyen, yolcuları, yol işaretlerini, diğer araçları ve tabii ki tramvayları takip eden kameralarla donatıldı.

Denemelerin amacı, iletişim sisteminin kazaları önleme becerisini doğrulamak. Tramvayların günde 150,000 insan taşıdığı Hiroşima sokaklarında ve önemli toplu taşıma bağlantılarını temsil eden Avrupa şehirlerinde denenecekler. Bu yenilikçi teknoloji Mazda, Tokyo Üniversitesi, Hiroshima Electric Railway Co. ve Japonya Ulusal Trafik Güvenliği ve Çevre Laboratuarı birliğiyle geliştirildi.

Bu çabalar, Mazda’nın kaza riskini minimuma indirme felsefesi olan Mazda Proaktif Güvenliğin ruhunu yansıtıyor. Bu felsefe, şirketin sensör tabanlı aktif güvenlik teknolojisi i-ACTIVSENSE’in temelini oluşturuyor. Yakında Mazda6, Mazda CX-5 ve yeni Mazda3’le satışa sunulacak olan i-ACTIVSENSE sistemleri, sürücülerin olası kazaları fark edip önlem almalarını ve gerçekleşen bir kazada görecekleri zararın azalmasını sağlıyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir