Mazda, CX-5’in Akıllı Şehiriçi Fren Desteği Sistemini Tanıttı…

By on 15 Haziran 2012

Güvenliğe olan bağlılığını bir kez daha sergileyen Mazda,13 Haziran tarihinde Autoworld Brüksel’de düzenlenen bir AEB etkinliğinde, tamamen yeni modeli CX-5’te kullanılan bağımsız acil durum frenleme (AEB) sistemini tanıttı.

Euro NCAP* tarafından düzenlenen etkinlikte, canlı gösteriler ve test sürüşleri de dahil olmak üzere AEB donanımlı araçlara sahip olan Mazda gibi araç üreticileri yer aldı. Euro NCAP, çeşitli sistemler ve bunların Avrupa pazarlarına yayılımları hakkında olan bir anketinin sonuçlarını açıkladı. Daha sonra, otomotiv profesyonelleri ve uzmanları; AB politikalarını belirleyen kişiler ve ilgili diğer kişiler ile birlikte, bu sistemlerin kaydettikleri ilerlemeleri ve güvenlik açısından faydalarını tartıştılar.

Kompakt bir crossover SUV olan CX-5, öndeki araçları izlemek için bir adet yakın kızıl ötesi sensör kullanan yenilikçi bir AEB sistemi olan Akıllı Şehiriçi Fren Desteğine (SCBS) sahip ilk Mazda aracıdır. SCBS, 30 km/s’ye kadar acil durumlarda otomatik olarak frenleri devreye sokar ve bu sayede çarpışmaları önlemeye veya en azından potansiyel yaralanmaları ve hasarı en aza indirmeye yardımcı olur. Yeni çıkacak olan tüm Mazda modelleri SCBS donanımlı olarak sunulacaktır.

Mazda Motor Avrupa Başkanı ve CEO’su Jeff Guyton şunları söyledi “CX-5 etkinlikteki tek SUV araçtı, dolayısıyla bu etkinlik, Mazda’da en yeni aktif ve pasif güvenlik teknolojilerinin bir birleşimini kullanarak kazaları önleme konusuna ne kadar önem verdiğimizi göstermek için harika bir fırsattı.”

CX-5 modeli, SCBS ve Mazda’nın yeni Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi gibi öncü aktif güvenlik sistemlerini hafif ancak oldukça sağlam olan SKYACTIV-Gövde’yi de içeren eşsiz pasif güvenlik sistemlerini bir araya getiriyor. Mazda’nın yeni modeli, yakın zamanda Euro NCAP’ten en yüksek derece olan beş yıldızı kazandı ve bu modelin günümüzde mevcut olan en güvenli araçlardan biri olduğu resmi olarak doğrulanmış oldu.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir