Mazda CX-5 Üretiminde Artış SKYACTIV Motorlarının Yıllık Üretim Kapasitesi İki Katına Çıkarıldı…

By on 04 Temmuz 2012

Mazda Motor Corporation bugün yeni crossover SUV modeli Mazda CX-5’in üretim kapasitesini yılda 200,000 adetten 240,000 adede çıkaracağını duyurdu. Dünyanın dört bir yanındaki tüm ülkelerde CX-5 modeline olan yoğun talebe karşılık vermek için gerçekleştirilecek bu artış, 2 Nolu Ujina Fabrikasının üretiminin 1 Nolu Ujina Fabrikasını da kapsayacak şekilde artırılması ile gerçekleştirilecek. Seri üretim hattı üzerinde yapılacak yükseltmeler Mazda’nın Monotsukuri Innovation  adı verilen üretim sistemi yeniliğine dayanacak ve 1 Nolu Ujina Fabrikasında yeni nesil SKYACTIV ürünlerinin üretiminin beklenenden daha erken gerçekleşmesini sağlayacak.

CX-5, SKYACTIV TEKNOLOJİSİNİ tam olarak bünyesinde barındıran ilk modeldir. Hem mükemmel bir yakıt ekonomisi hem de heyecan verici bir sürüş deneyimi sunması ile ün kazanmıştır. Şubat ayında satışlar başladığından beri, Mazda ilk tahminlerin çok üzerinde sipariş aldı ve 2012 mali yılı için yıllık global satış hedefini 160,000’den 190,000 adede yükseltti.

Mazda’nın başkanı ve CEO’su Takashi Yamanouchi konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerden CX-5’in gördüğü büyük ilgi için minnettarım. CX-5’in üretim kapasitesi artışı, beklemede olan müşterilere araçlarını mümkün olan en kısa sürede teslim etmek için çok çalıştığımızı gösteriyor. Ayrıca, bu artış, yeni nesil SKYACTIV ürünlerini 1 Nolu Ujina Fabrikasında üretmemizi sağlayan esnek bir üretim sistemi oluşturmamıza da yardımcı olacak. Bu durumun, Mazda’nın otomobil üretimi süreçlerinin optimizasyonu konusunda dengeli bir ilerleme kaydettiğini gösterdiğine inanıyorum.”

Mazda SKYACTIV Motorlarının Yıllık Üretim Kapasitesini İkiye Katlayarak 800,000 Adede Çıkaracak

2012 yılının Ekim ayında, üretim hacmi yıllık 400,000 adetten 800,000 adede çıkarılacak. Fabrika SKYACTIV-D dizel motorlarını ve SKYACTIV-G benzinli motorlarını üretiyor. Kapasite artışının nedeni, şirketin SKYACTIV TEKNOLOJİLERİNE sahip olan araçlara olan giderek artan talebi karşılamaktır. Bu artış, Mazda’nın çok amaçlı ekipmanları kullanan yüksek verimli esnek üretim sistemleri konusundaki sürekli arayışı sayesinde mümkün hale getirilmiştir.

SKYACTIV-G; yüksek verimli, yeni nesil direkt enjeksiyonlu bir benzinli motordur. Araçlar için kullanılan seri üretimli bir motorun dünyanın en yüksek sıkıştırma oranına ulaşmasını sağlamak amacıyla, Mazda mühendisleri genel olarak “vuruntu” olarak bilinen anormal yanma sorununu çözüme kavuşturdular. Bu motor, dünyanın dört bir yanında piyasaya çıkacak olan Mazda CX-5 modelinde kullanılmaktadır. Bu yılın sonlarında çıkarılacak olan yeni nesil Mazda6’da da kullanılacaktır.

SKYACTIV-D; pahalı bir nitrojen oksit (NOx) son işlem sistemine gerek olmaksızın global egzoz gazı düzenlemelerine uyan bir yeni nesil temiz dizel motordur. Seri üretimi yapılan dizel motorlar arasında dünyanın düşük sıkıştırma oranına ulaşmaktadır. SKYACTIV-D motoru kullanılan ilk model Mazda CX-5’tir. Bu yılın sonlarında çıkarılacak olan yeni nesil Mazda6’da da kullanılacaktır.

Mazda, Mart 2016’da sona eren mali yılda global olarak 1.700.000 adet satış yapmayı planlamaktadır. SKYACTIC TEKNOLOJİSİNE sahip olan modellerin toplam satışların yüzde 80’ini oluşturması bekleniyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir