Mazda CX-5, Japonya’da Yılın Aracı Seçildi!

By on 30 Kasım 2012

Mazda Motor Corporation’ın kompakt crossover SUV modeli CX-5 Japonya’da 2012-2013 Yılın Aracı unvanını kazandı. Ödül, 29 Kasım 2012 tarihinde Japonya Yılın Aracı komitesi tarafından ilan edildi.

CX-5; motor, şanzıman, gövde ve şasi dahil olmak üzere Mazda’nın SKYACTIV* Teknolojilerinin tümünün uygulandığı ilk modeldir. Muhteşem bir çevre ve güvenlik performansı ile birlikte öngörülebilir ve zarif bir sürüş deneyimi sunar. Ayrıca, Mazda’nın yeni tasarım teması olan KODO-Hareketin Ruhu felsefesine sahip olan ilk modelidir. İşlenmiş canlılığı ve dinamizmi ile birlikte, sahip olduğu tarz, avının üstüne atlamaya hazır olan bir çitayı anımsatmaktadır.

Mazda’nın yeni nesil SKYACTIV-D temiz dizel motoruna sahip olan CX-5, 420 Nm maksimum torku sayesinde 4.0 litrelik V8 benzinli motora sahip bir araçla karşılaştırılabilecek bir güç çıkışı sağlıyor. Aynı zamanda, 4.6l/100km yakıt ekonomisi ve sadece 119g/km CO2 emisyonu ile SUV sınıfındaki en iyi değerlere sahip.

Şubat ayında CX-5’in satışı başladığından bu yana yaklaşık dokuz ay içerisinde, Mazda Japonya’da 37,000 sipariş aldı; Avrupa’da 33.000 adetten daha fazla ve global olarak 128.000 adeti aşkın satış ile güçlenmeye devam etmektedir.

1 Kasım 2011 ve 31 Ekim 2012 tarihleri arasında Japonya’da duyurulan ve lansmanı yapılan yıllık satış hacminin 500 adetten fazla olması beklenen tüm binek araçlar, düzenlenen Japonya Yılın Aracı ödülüne katılma hakkına sahiptir. En son Japonya Yılın Aracı ödülünü MX-5, 2005 yılında kazandı. CX-5 ise bu unvanı kazanan dördüncü Mazda modelidir.

Genel Müdür Kiyoshi Fujiwara konuya ilişkin şu yorumu yaptı: “CX-5’in gıpta ile bakılan böyle bir ödülü kazanmasından dolayı büyük heyecan duyuyoruz ve hayranlarımızın sıcak desteği ve teşviki için teşekkür ediyoruz. Bu büyük onurla birlikte, hayranlarımızın ve müşterilerimizin desteğini geleceğe taşımaya devam edebilmek için sadece Mazda’nın üretebileceği araçlar yaratmaya kendimizi adamaya devam edeceğiz”.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir