Mazda CX-5 Euro NCAP’ten 5 Yıldız Kazandı!

By on 23 Mayıs 2012

Mazda’nın tamamen yeni CX-5 modeli, Euro NCAP1’ten en yüksek değer olan beş yıldızı alarak dünyanın en güvenli araçlarından biri oldu.

Şubat ayında Avrupa’da lansmanı yapılan kompakt bir SUV olan CX-5, dört güvenlik kategorisinde(2) de en yüksek puanı aldı. Yetişkin yolcu koruması, çocuk yolcu koruması ve güvenlik yardımı sistemi açısından elde ettiği puanlar (sırasıyla %94, %86 ve %87), bu kategorilerde beş yıldız kazanmak için sınır olan %80, %75 ve %60’ın çok üzerindeydi. Dahası, 2012 yılında NCAP tarafından yayaların korunması için getirilen yüksek standartlara tabi tutulmasına rağmen, Mazda’nın en yeni modeli en yüksek skoru elde etmeyi başardı. Bu standartlara göre araçlar bu kategoride de en az %60 başarı elde etmek zorundadır.

Mazda6 ve Mazda3’ü takip eden CX-5, kurum 2009 yılında yeni değerlendirme sistemini tanıttıktan sonra Euro NCAP’ten beş yıldız kazanan üçüncü Mazda oldu. Her bir kategorideki skorlar, 64 km/s hızla önden çarpma, 50 km/s hızla araç araca yandan çarpışma, 29 km/s hızla yanal darbe ve 50 km/s hızda yayaya çarpma simülasyonu de dahil olmak üzere birçok çarpışma testine göre belirlenmektedir. Euro NCAP, aynı zamanda, elektronik denge kontrolü sistemini (ESC)3 de değerlendirmektedir.

Yeni nesil Mazda’ların ilki olan CX-5, aynı zamanda yenilikçi SKYACTIV-Gövde’ye sahip olan ilk modeldir. İdeal aracı geliştirme amacıyla, Mazda mühendisleri çizim tahtasına geri döndüler ve yapının prensiplerini, materyalleri ve üretim yöntemlerini yeniden düşündüler. Sonuç olarak, yüksek dayanımlı çelik gövdenin %61’ini oluşturdu. Hatta ön ve arka tamponda bulunan tampon kirişleri 1,800 MPa ultra yüksek dayanımlı çelikten yapıldı – bu çelik bir otomobilden kullanılan gelmiş geçmiş en kuvvetli çeliktir. Dolayısıyla, Mazda, sadece mükemmel bir çarpışma güvenliği sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda oldukça hafif olan bir gövde ortaya çıkardı. Mazda, SKYACTIV-Gövde’yi tüm yeni nesil ürünlerinde kullanmayı planlıyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir