Mazda CEO’su Masamichi Kogai; “Sürücü olun”

By on 20 Kasım 2013

43. Tokyo Otomobil Fuarı’nda Mazda’yı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu yılki temamız; “Sürücü olun. Mazda ‘sürüş keyfini’ canlı tutmak için alışılmışa meydan okuyor.”

Dört güçlü dayanağımız, tüm dünyada daha çok sürücüye mükemmel sürüş keyfi sağlama kararlılığımızı destekliyor: Hem dinamik hem de çevreye duyarlı performansı aynı anda geliştiren SKYACTIV TEKNOLOJİSİ, dinamizmin ve canlılığın görsel ifadesi olan KODO tasarımı, orijinal Mazda Proaktif Güvenlik felsefemiz ve yeni nesil araç içi bağlantı sistemi Mazda Connect.

Mazda’nın bir yandan çevreye duyarlı ve güvenli performans çıtasını yükseltirken bir yandan da sürüş keyfini artırmaya adanmış yeni nesil teknoloji serisi SKYACTIV TEKNOLOJİSİ; motor, şanzıman, gövde ve şasi olmak üzere temel otomobil teknolojilerini her açıdan yeniden yapılandırıyor. Çok kapsamlı SKYACTIV TEKNOLOJİSİ ilk defa, 2012 yılında piyasaya sürülen yeni nesil crossover SUV Mazda CX-5 ile tanıtıldı. Sınıfında lider yakıt ekonomisi, sürüş performansı ve öngörülebilir ve duyarlı yol tutuşuyla CX-5, dünya çapında kabul gördü ve 2012 yılında Japonya pazarının*1 en çok satan SUV’u oldu.

CX-5’in popülerliğinde bir diğer etken, hayvanların veya insanların anlık hareketinde görülen güç, güzellik ve şıklığa somut bir form kazandıran yeni tasarım temamız KODO – Hareketin Ruhu. SKYACTIV TEKNOLOJİSİ, 2012 yılında piyasaya sürülen yeni nesil öncü modelimiz Mazda Atenza (Japonya dışındaki Mazda6) ile de tanıtıldı ve Atenza’nın 2013 Dünya Yılın Araç Tasarımı ödülünde en etkileyici tasarıma sahip üç otomobilden birisi olarak seçilmesini sağladı.

Mazda Proaktif Güvenlik’in altında yatan felsefe, sürücüye güvenli sürüş için gereken bilgileri sağlamak ve kaza risklerini azaltmak için teknolojiyi kullanmak. Bu felsefeye dayanarak, i-ACTIVSENSE’in ileri düzey güvenlik teknolojilerini, milimetre dalga radarlar ve kameralar gibi algılayıcı aygıtları ve ilk önceliği sürüş güvenliği olan yeni nesil İnsan-Makine Arayüzü’nü (HMI)*2 birleştiren güvenli sürüş ortamının yarattığı gönül rahatlığını sağlıyoruz. Ayrıca, en son bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik yaklaşımımızı tanıtmak için, daha önce ITS Dünya Kongresi Tokyo 2013*3’te sergilenen ileri düzeyde güvenli araç Mazda Atenza ASV-5’i sergileyeceğiz.

Bununla beraber sizi, yeni nesil araç içi bağlantı sistemi Mazda Connect’in pratikliğini ve işleyişini tecrübe etmenizin yanı sıra, Mazda Connect ile yarattığımız geleceğe ve SMART MOBILITY CITY’de (Akıllı Mobilite Şehri) otomobille sürücüyü bir araya getiren sürüş keyfini nasıl derinleştirdiğine göz atmanız için standımıza davet ediyoruz. Bu sergilerle, sunduğumuz üstün sürüş keyfini ve güvenli bir sürüş ortamı oluşturma çabalarımızı sergileyeceğiz.

21 Kasım’da Japonya’da piyasaya sürülen son modelimiz yeni Mazda Axela*4 (Japonya dışındaki adı Mazda3), yukarıda bahsedilen bütün teknolojileri ve felsefeyi bünyesinde topluyor. Mazda’nın temel modeli olan Axela, global satışlarımızın %30’dan fazlasını oluşturuyor ve bu son versiyon, yeni nesil ürün dizimizin CX-5 ve Atenza’yı takip eden üçüncü modeli. Yeni Axela serisi sizi hibrid araçla tanıştıracak ve Japonya pazarında, güç aktarma organları dizisinde benzini, dizeli ve hibrid güç kaynağını içeren tek modeli ilk defa beğeninize sunacak. Bu fuarda, yakıt olarak sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) kullanan Mazda3 SKYACTIV-CNG Konsepti’yle enerji çeşitliliğine yönelik “çoklu çözüm” yaklaşımımızı da sizlere tanıtacağız. Enerji çeşitliliğine yönelik “çoklu çözüm” yaklaşımındaki amacımız, SKYACTIV TEKNOLOJİSİ’ni esas alarak, kullandığı yakıt türü ne olursa olsun her daim sürüş keyfi sunan araçlar sağlamak.

Mazda olarak, dünya çapında daha çok müşteriye sürüş keyfiyle çevreye son derece duyarlı ve güvenli performans sağlama çabamızla beraber, bu dört dayanağımızı temel alan otomobiller geliştirip üretmeye devam edeceğiz. Mazda markası için hedefimiz, müşterilerle yalnızca ayrıcalıklı ürünlerimiz sayesinde sağlanabilecek özel ve güçlü bağların keyfini çıkarmak.

Son ürün dizimizi ve çığır açan teknolojilerimizle beraber ileri düzeyde sürüş keyfini tecrübe etmeniz için sizi fuara davet ediyoruz.

*1 Mazda araştırması (Ocak 2013’ten itibaren) Japonya’nın SUV piyasası, Japon Otomobil Bayileri Birliği tarafından belirlenen pazarın bir parçası ve off-road 4WD tipi yurtiçi modelleri içeren bir pazar (aynı zamanda FWD modelleri de içeriyor).

*2 Sürüş sırasında araç ve sürücü arasında birçok bilginin iletişimini uygun bir şekilde kuran donanım ve mekanizmalar için kullanılan genel terim.

*3 Ortak ev sahipliği ITS Dünya Kongresi Tokyo 2013 Japonya Organizasyon Komitesi, ITS Japonya ve Tokyo Büyükşehir Yönetimi tarafından yapılan 20. ITS Dünya Kongresi Tokyo 2013, 14-18 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Intelligent Transport System’in (Akıllı Taşıma Sistemi) kısaltması olan ITS, ileri düzey bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla insanlardan, yol alt yapısından ve araçlardan elde ettiği bilgiyle kazalar, trafik sıkışıklığı, çevresel yük gibi yol trafiği problemlerini çözmeyi amaçlıyor.

*4 Dizel motorlu Mazda Axela XD’nin lansman tarihi Ocak 2014, 2.0 l benzinli motora sahip altı vitesli düz şanzımanlı 20S modelinin lansman tarihi ise 2014 baharı olarak belirlendi.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir