Mazda Akıllı Şehiriçi Fren Desteği Gelişmiş Güvenlik Teknolojisini Yeni Mazda CX-5 Crossover SUV ile Sunuyor

By on 14 Şubat 2012

Mazda Motor Corporation, şehir içi veya yavaş ilerleyen trafiklerde sürücüye önden çarpmalardan kaçınma konusunda yardımcı olan Akıllı Şehiriçi Fren Desteği (SCBS) adı verilen gelişmiş güvenlik teknolojisini geliştirdi. SCBS sistemi, önümüzdeki bahar piyasaya sürülecek olan* Mazda’nın tamamen yeni crossover SUV aracı Mazda CX-5’in Avrupa’daki orta ve yüksek dereceli versiyonlarında standart olacak.

SCBS sistemi öndeki bir engeli veya aracı tespit etmek için lazer sensörü kullanır ve frenleme faaliyetini hızlandırmak için fren rotoru mesafesini otomatik olarak azaltır. Sürücünün, çarpışmadan kaçınmak için frene basmak gibi herhangi bir işlemi yapamaması halinde, SCBS frenleri otomatik olarak aktif hale getirir ve aynı zamanda motor güç çıkışını azaltır. SCBS bu yolla çarpışmaları engellemeye yardımcı olur veya diğer araçlarla yapılan kazaların en yaygını olan düşük hızlarda arkadan çarpmalarda hasarı azaltır.

Akıllı Şehiriçi Fren Desteği’nin (SCBS)* faaliyet detayları

Aracı yaklaşık 4-30 km/s hızda kullanırken, ön camın üst kısmına monte edilen bir lazer sensörü, aracın önündeki bir engeli veya aracı tespit eder ve sistem çarpışma riskinin olduğunu hesaplarken bu lazer frenlemeyi hızlandırmak için fren rotor mesafesini azaltır. Daha sonra, sürücünün frene basmak gibi çarpışmadan kaçınma manevrasını yapamaması halinde, otomatik frenleme sistemi aktif hale getirilir. Sistem, sürücünün aracı ve öndeki araç arasındaki hız farkının 30 km/s’den az olması durumunda, çarpışmayı engellemek veya çarpışmadan kaynaklanan hasarı azaltmak üzere tasarlanmıştır. 

Mazda, kazasız ve güvenli motorize toplum oluşturma amacıyla güvenlikle ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarını yoğunlaştırıyor. Mazda, tüm müşterilerine sıra dışı çevre ve güvenlik performansı ile birlikte sürüş zevki sağlamak için başta Mazda CX-5 olmak üzere piyasaya sürülecek yeni modellerine SCBS gibi gelişmiş güvenlik teknolojilerini uygulamayı hedefliyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir