Mazda 2012 Paris Otomobil Fuarında!

By on 27 Eylül 2012

Mazda’nın yeni nesil öncü modeli piyasaya sürüldü. Oldukça etkileyici SKYACTIV teknolojisi ve çarpıcı “KODO-Hareketin Ruhu” tasarımına sahip Mazda’nın yeni sedan ve wagon modelleri bu yılki Paris Otomobil Fuarı’ndaki Mazda Standının odak noktası olacak.

Ayrıca Fuar’da dikkat çekecek bir diğer model de, üretiminin otuzuncu yılında hala öncü bir model olmakla birlikte çok daha atik ve çevik bir karaktere sahip olacak şekilde yenilenen Mazda MX-5 olacak. Son olarak Mazda, yeni nesil modellerinin öncüsü olacak ve Avrupa’daki kompakt SUV segmentinin standartlarını yükseltecek CX-5 modelini de ziyaretçilerle buluşturacak.

Tümüyle yeni Mazda6

Sürücüye aracıyla bütünleştiğini hissettirecek şekilde tasarlanan tümüyle yeni Mazda6, CD segmentindeki etkileyici sürdürülebilir Zoom-Zoom sürüş keyfi ve heyecanlandırıcı KODO tasarım felsefesi gibi en gelişmiş unsurları bir araya getiriyor.

Sarsıntısız, yüksek performanslı sürüş özelliklerini Mazda’ya özgü sportif ve doğrusal yol tutuş performansıyla bütünleştiren Mazda6, SKYACTIV teknolojisini ve markanın benzersiz i-ELOOP fren enerjisi rejenerasyon sistemini ilk kez birlikte sunuyor. Bu, modelin hiç olmadığı kadar güçlü ve tasarruflu olduğu anlamına geliyor. Tasarımcılar ve mühendisler, araca mükemmel formlar kazandırmak üzere iş birliği içerisinde çalıştı. Sonuç olarak her şey olması gerektiği gibi oldu: Müşterilere göründüğü kadar mükemmel bir araç sunuldu.

İlk kez Paris Otomobil Fuarı’nda yan yana sergilenen sedan ve wagon modelleri, toplam uzunluk, dingil mesafesi ve kabin boyutları gibi alanlarda segmentlerinde ya lider ya da lidere yakın bir konumda yer alıyor. Bu özellikler, sürücü ve yolculara en üst seviyede konfor sunulduğu anlamına geliyor. SKYACTIV teknolojisinin yenilikleri sayesinde yeni Mazda6, geniş boyutlarına rağmen mevcut modelden daha hafif olma özelliği taşıyor.

Modelin güç aktarma organları daha fazla güç ve yakıt tasarrufu sağlayacak şekilde optimize edildi. Daha fazla yüksek ve ultra yüksek dayanıklılıkta çelik kullanımı sayesinde şasi ve gövde yapıları daha sağlam hale getirildi. Direksiyon ve süspansiyon sistemleri, düşük hız çevikliği ile yüksek hız dengesini bir araya getirerek modelin CD segmentinde eşine az rastlanır bir tepki performansına sahip olmasını sağladı. Ayrıca daha sessiz ve daha aerodinamik özelliklere sahip olan yeni Mazda6, güvenlik konusunda da rakiplerini geride bırakıyor.

Canlılığı, gücü ve çevikliği (temel KODO tasarım unsurları) yansıtan markaya özgü kanat şeklindeki ön yüz tasarımı ile yeni Mazda6, insanların baktıkları andan itibaren direksiyonunun başına geçmek isteyecekleri bir otomobil. Benzersiz performansı ve yol tutuşu sürücüleri, direksiyon başına geçtiklerinde de hayal kırıklığına uğratmayacak seviyede.

Makyajlanan Mazda MX-5

Mazda’nın özünden taviz vermeksizin sürekli gelişmeye açık ünlü roadster modeli biraz daha seçkin hale geldi.

Mazda en çok satılan iki koltuklu üstü açık modelini nasıl daha popüler hale getirebildi? Gaz kelebeğinin tepkiselliğinin artırılması ve frenin daha çevik bir şekilde geri dönmesinin sağlanması ile özellikle MX-5’in zaten oldukça iyi performans gösterdiği virajlı yollarda çok daha canlı bir sürüş elde edildi. Daha agresif ön yüz tasarımı ile yaya güvenliği artırıldı. Ağırlıkta herhangi bir değişiklik olmazken dayanıklılıktan taviz verilmedi.

Mazda CX-5

Yeni nesil modellere öncülük eden Mazda CX-5 dünyanın dört bir yanındaki küçük SUV pazarlarında büyük ses getiriyor.

Mart 2012’de Avrupa’da piyasaya sürülen Mazda’nın yeni kompakt crossover SUV aracı SKYACTIV çağını başlattı. “KODO – Hareketin Ruhu” tasarım temasının ilk kez görücüye çıktığı CX-5, karizmatik görünümü ile mükemmel yol tutuşunu ve performansı bir araya getiriyor.  Bu model ayrıca mevcut SUV araçlarının en tasarruflusu olmanın yanı sıra Euro NCAP’ten aldığı beş yıldız ile en güvenli araçlardan biri olma özelliğini taşıyor.

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir