Maybak, Oto Yıkama ve Araç Bakım Hizmetlerinde Çözümün Adı Oldu…

By on 20 Haziran 2013

Kısa adı MAYBAK olan Marmara Araç Yıkama Bakım Kaplama Dernekler Federasyonu,  şimdilik 21 derneği bünyesine alarak 7 bin üyesi ile Türkiye’de ilk defa bir federasyon çatısı altında birleşti.

Federasyon Genel Başkan’ı Serkan Bakırtaş “Yaşadığımız ve bir türlü muhatapları tarafından çözülmeyen ortak sorunlarımız, bizi bir araya getirdi” diyerek otomobil yıkama, temizlik, bakım, koruma, cam filmi, kaplama hizmetlerinde Türkiye’nin tek federasyonu olarak çalışmalarına başladı.

Öncelikli hedeflerini ‘eğitim’ olarak belirleyen MAYBAK 23.05.2013 tarihinde Bakırköy’de yaptığı 1. Olağan Genel Kurul Toplantısında hazırladıkları İŞKUR destekli mesleki eğitim kurslarıyla artık nitelikli ve belgeli eleman yetiştirerek hem istihdam sağlayacak, hem de işletmelerin eleman ihtiyaçlarını gidereceklerini, orta vadede hedeflerini de Meslek Yüksekokulu açmak ve sektördeki su tasarrufunu sağlayan projeleri hayata geçirmek olduğunu belirtti.

Federasyon, artan rekabet ortamı, herhangi bir denetleyici unsur olmadan açılan işletmeler, hatalı oto kuaför hizmetleri, yanlış ve zararlı kimyasal ürünlerin kullanılması, işini gerçekten iyi yapmak isteyen vizyon sahibi kişi ve kuruluşların kötü yönde etkilendiklerini belirterek, sektörde bir otodenetim mekanizmasının işlevi sonucu, daha ciddi ve kaliteli hizmet anlayışı oluşturmak istediklerine vurgu yaptı.

Marmara Bölgesi sınırları dahilinde faaliyet gösteren MAYBAK’ın 2014 yılı içinde 50 bin üzerinde üye sayısına ulaşmayı hedeflediğini söyleyen Bakırtaş, “Yaptığımız çalışmaları, ürettiğimiz projeleri tüm Türkiye geneline yayarak, daha geniş platformlarda sesimizi duyurmak amacındayız” diyerek, yelpazenin genişliğine dikkat çekti.

MAYBAK TOPLUMUN HER KESİMİNDEN İLGİ GÖRMEYE DEVAM EDİYOR

Yaptığı başarılı çalışmalar ve sosyal sorumluluk projeleri ile oto yıkama sektörünün öncülüğünü üstelenen MAYBAK toplantılarına birçok önemli isim katılıyor.

SU TASARRUFUNUN SAĞLANMASI ve EĞİTİM projeleri MAYBAK’ın önemli projeleri arasında yer alıyor.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren oto yıkamalarda eğitimli personel istihdamının artırılması, işsizliğin de önlenebilmesi için büyük önem taşıyor. Bugün çok önemli bir iş gücü talebi olan oto yıkama sektöründeki talebi karşılayacak personel ihtiyacını yetiştirebilmek için başta eğitim merkezi olmak üzere birçok önemli projeyi hayata geçirmeyi hedefleyen MAYBAK’a bu konuda çok önemli isimler de destek oluyor.

“Türkiye’de İstihdam” konu başlığında birçok önemli çalışmayı hayata geçiren, çok önemli kurum ve kuruluşlarda görev alan Prof. Dr. Erdal Karagöl MAYBAK’ın eğitim projelerinin en önemli destekçileri arasında yer alıyor. MAYBAK Genel Başkanı Serkan Bakırtaş ile yaptığı toplantılar ile MAYBAK’ın eğitim programlarının hazırlanması üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Erdal Karagöl verdiği destekle sektöre önemli katkılar sağlıyor.

Su tasarrufunun sağlanması konusunda ise Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan çok değerli katkıları ile MAYBAK’a destek oluyor. Oto yıkama sektöründe hayata geçirilecek su tasarrufu projesi ile aynı su ile beş kez otomobil yıkamak mümkün olarak. Bu da %80’lik bir tasarruf sağlanması demek. Yılda yaklaşık 250 Milyon otomobilin yıkandığı ülkemizde hayata geçirilecek bu proje ile birlikte birkaç baraj büyüklüğünde su tasarrufu sağlanmış olacak. MAYBAK Genel Başkanı Serkan Bakırtaş ile Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan’ın yaptığı görüşmeler sonucunda projenin çok hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi konusunda yapılması gerekenler projelendiriliyor.

image001MAYBAK’ın hayata geçirmeyi planladığı projelere toplumun önemli kesimlerinden gelen destekler konusunda görüşlerini bildiren Genel Başkan Serkan Bakırtaş; “ilginden çok memnunuz, projelerimize destek olan bu değerli insanların da desteği ile hedeflediğimiz noktalara çok daha kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bizlere destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir