MAN Tarihinin İlk Seri Üretim Elektrikli VAN Modeli: eTGE

By on 14 Nisan 2018

Yaklaşık 7 yıldır Volkswagen çatısı altında üretim hayatına devam eden MAN, grup içerisindeki binek sınıfta modeller üreten tüm üreticilerin yöneldiği elektrikleşme sürecinden nasibini almaya başlıyor. Volkswagen’in ticari araç sınıfındaki Crafter‘ı bu dönüşüme dahil ettiği ve kısa süre içerisinde satışa sunacağı sürece dahil olan Man, eTGE ile bu alanda kullanıcılara bir seçenek olmaya geliyor.

Teknik özellikleri itibarıyla büyük oranda e-Crafter ile benzerlik gösteren model temmuz ayından itibaren satışta olacak. İlk adımda Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Norveç ve Hollanda‘da pazara sunulacak olan Man eTGE, 69.500 euro gibi biraz düşündürücü başlangıç fiyatına sahip. Bu fiyatı Türkiye açısından değerlendirdiğimizde ise ticari araç kullanıcılarına modelin cazip geleceğini söylemek pek mümkün değil.

vwecrafte3

Söz konusu bir elektrikli model olunca hatta elektrikli bir ticari araç olunca, menzil ve çekiş kısmın nispeten biraz daha önem kazanıyor. Bu bölüme baktığımızda Man eTGE’nin tek seferde 160 kilometreye kadar yol kat edebildiğini görüyoruz. Markanın resmi kanalları aracılığıyla yaptığı analizler sonucunda şehir içerisinde kullanılmakta olan ticari araçların yüzde 70‘lik bölümünün günde 100-120 kilometre aralığında yol kat ettiğinin altı çiziliyor. 160 kilometrelik menzilin yanına hızlı şarj desteği ile 45 dakikada yüzde 80 doluluğa gelebilen eTGE’ye MAN’ın fazlasıyla güvendiğini de söyleyebiliyoruz.

Modeli 220V’luk standart bir güç kaynağından şarj etmek ise yaklaşık 9 saat sürüyor. Batarya kısmıyla ilgili atlı çizilmesi gereken bir diğer nokta dayanıklılık kısmında. Şirkete göre bu batarya 2.000 kere şarj edildiğinde bile ömrünün sadece yüzde 15‘ini kaybetmiş oluyor. Üzerinde barındırdığı motor ve batarya kombinasyonuyla 134 beygir güç ve 290 Nm tork değerlerine sahip olan MAN eTGE’nin ortalama 4 tona kadar çekiş bulunuyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir