MAN Lion’s City E ‘Yılın Otobüsü’ Seçildi

By on 24 Eylül 2022
MAN Truck & Bus SE, Boty Award MAN Lion`s City E 2023 - Tom Terjesen (Boty Jurypräsident) mit/with Rudi Kuchta (Head of Business Unit Bus), 19.09.2022, IAA Transportation 2022

Bir MAN otobüsü daha bir kilometre taşından diğerine ilerliyor. 2020 yılında seri üretime başlayan ve bugüne kadar 1.000’in üzerinde sipariş alan MAN’ın elektrikli otobüsü MAN Lion’s City E, girişimciler, otobüs sürücüler ve yolcularının yanı sıra uzmanlara da ilham veriyor.

Uluslararası ‘Bus and Coach of the Year – Yılın Şehir Otobüsü ve Şehirlerarası Otobüsü’ jürisi, tamamen elektrikle çalışan şehir otobüsü MAN Lion’s City E’yi, ‘Bus of the Year 2023 – 2023 Yılın Otobüsü’ olarak seçti. MAN Lion’s City E, bu ödülle birlikte sürekli ilerleyen başarı öyküsüne devam ediyor.

MAN Truck & Bus Otobüs Mühendislik Birimi Başkanı Barbaros Oktay “En başından beri, müşterilerimizle yakın iş birliği içinde eBus’ımızı geliştireceğimiz ve aynı zamanda onu sürekli olarak optimize edeceğimiz açıktı. Amacımız o zaman da en iyi elektrikli şehir içi otobüsünü sunmaktı, şimdi de öyle. Çabalarımızın, piyasa ve birçok uzman tarafından ödüllendirilmesi büyük başarıdır” dedi.

MAN e-Bus

Layık görüldüğü ‘Bus of the Year’ ödülü, Lion’s City E’nin ne kadar mükemmel kabul gördüğünü açık ve net bir şekilde ifade ediyor. MAN Lion’s City E, 2020 yılında iF Gold ödülünü kazanmıştı. iF International Forum Design jürisi, eBus’ın özellikle ergonomik ve estetik açıdan hoş tasarımından etkilenmişti.

MAN Lion’s City E’nin satış rakamları da aracın ne kadar popüler olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Tamamen elektrikle çalışan otobüsün satışlarının başlamasından bu yana hâlihazırda 1.000’den fazla sipariş verildi.

Rudi Kuchta, “Yollara önemli ölçüde daha fazla elektrikli otobüs koymak istiyoruz. Geçen mali yılda, yeni şehir içi otobüslerimizin yüzde 6’sından biraz azı elektrikliydi, 2025’e kadar bu oran yarı yarıya olacak. 2030 yılına kadar da şehir içi otobüslerimizin yaklaşık yüzde 90’ının bataryayla çalışır olmasını bekliyoruz” dedi.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir