Sakaryalı Toyota C-HR’ye Makyaj Yakışmış

By on 10 Şubat 2020
IMG_20200207_143553-01

Bu haftaki Test Merkezi konuğumuz beraberinde önemli geliştirmeler ve değişimler getiren 2020 Toyota C-HR, tasarım karakterinde de elini güçlendirecek güncellemere sahip.

Ülkemizde üretilen ilk hibrit model olarak tarihe geçen Toyota C-HR, banttaki macerasının ardından yaklaşık 50 farklı ülkeye ihraç ediliyor. Tanıtımının gerçekleştiği dönemlerde tasarımı kadar teşvik kampanyalarıyla da büyük ilgi toplayan bu kompakt SUV sınıfının bu önemli üyesi için yeni yıla geçme zamanı da geldi.

Amerikan versiyonuyla ilgili resmi detaylarıyla basına yansıyan 2020 Toyota C-HR, kısa süre sonra Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa versiyonunuyla da karşımızda çıktı.

Yapılan makyaj niteliğindeki güncellemeleriyle önemli nitelikler elde eden C-HR, teknoloji konusunda da elini daha da güçlendirerek yoluna devam edecek gibi duruyor. Bununla birlikte Toyota’nın kaputun altında yaptığı iyileştirme de, performans verilerinin artı kısmına yazılacaklar arasında. Toyota’nın üretimini Türkiye’de gerçekleştirdiği hibrit teknolojisine sahip C segment crossover modeli Sakaryalı C-HR’ı bizde sizler adına deneyimledik ve görüşlerimizi yazdık. Umarız kafanızdaki bazı soru işaretlerine cevap verebilmişizdir.

IMG_20200208_144839-01

TASARIM&DONANIM
Model üzerinde yapılan değişim listesine dilerseniz ilk olarak tasarım penceresinden bakarak başlayalım. C-HR, ilhamı elmastan alınan çizgileri sayesinde listelerin hep karakterli isimleri arasında yer almayı başardı.

Marka tasarımcılarının bu genel yapı üzerinde yaptığı en dikkat çeken noktaların başında far grubunun LED‘e taşınması geliyor. Gündüz farlarında da farkını hissedeceğimiz bu yapının kullanıcı deneyimine de yansıması bekleniliyor. Tasarımda farkını hissedeceğimiz değişimlerse tampon ve lip gibi temek taşlardaki çizgilerde olacak.

Arka taraftaki ışıklandırmalarda da LED teknolojisinden faydalanan Toyota, burada ise daha sakin dokunuşları tercih etmiş. Kokpit bölümüne geçtiğimizde ise deneyimi en çok etkileyecek parçanın yeni multimedya olacağını söylemek mümkün. Apple CarPlay ve Android Auto desteğini de beraberinde getiren sistemi yazılımsal iyileştirmeler desteklenmiş.

0x0-2020-toyota-c-hr-yenilendi-turkiyede-uretilen-yeni-toyota-c-hrnin-motor-ve-donanim-ozellikleri-neler-1573027498079

Yenilenen 2020 Toyota C-HR’a ayrıca elektrikli ayarlanabilir sürücü koltuğu ve ön yolcu koltuğuna da yükseklik ayarı özelliği eklenmiş. Aynı motifleri; kapı panellerinde, tavan döşemelerinde, JBL hoparlör kapaklarında ve tweeter şekillerinde ve hatta analog göstergelerdeki iğnelerde de görmek mümkün.

0x0-2020-toyota-c-hr-yenilendi-turkiyede-uretilen-yeni-toyota-c-hrnin-motor-ve-donanim-ozellikleri-neler-1573027519639

Aracın ilginç taraflarından birisi de arka kapı. Sportif anlamda görüntüyü bozmamak için burada ilginç bir yöntem kullanılmış ve arka kapı kolları gizlenmiş. Böylece aracın sportif duruşundan ödün vermemek için mühendisler biraz kafa patlatmış.

wgGt0lgbBUibQFCzhvcvBw

2020chr5

MOTOR&PERFORMANS
Test otomobilimizin kalbinde yer alan 1.8 litrelik Hibrit motoru 122 beygirlik güçle desteklenmiş. Özellikle şehir içi yoğun trafikte devreye giren elektrikli hibrit motorun sayesinde aracın ortalama yakıt sarfiyatının 5.5 litreye kadar gerilediğini ifade edebiliriz. Ancak aracın tork değerinin yetersiz oluşundan dolayı özellikle ilk hızlanmalarda kendisini olumsuz bir şekilde göstermektedir. Buna paralel olarak agresif kullanımlarda ise aracın yakıt sarfiyat değerinin yukarılara çıkabileceğinin de uyarısını buradan verelim.

Bunların dışında hibrit C-HR’nin kusursuz ve sessiz motoru şehir içinde en önemli etken olarak da karşımızda durmakta…

IMG_20200207_143542-01

GÜVENLİK
Toyota C-HR, TNGA mimarisiyle birlikte en yüksek standartlara sahip aktif ve pasif güvenlik özelliklerini sunuyor. Toyota Safety Sense sisteminde, Yaya Algılama Özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Şerit Takip Sistemi (Direksiyon Uyarısı İle) ve Otomatik Yanan Uzun Farlar bulunuyor.

Yeni Toyota C-HR Toyota Safety Sense özelliklerine ek olarak gelen, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Sürüşe Duyarlı Adaptif Ön Farlar, Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi (Fren Destekli), Fren Destekli Akıllı Ön ve Arka Park Sensörleri ve Diz Hava Yastığı özellikleriyle artık daha da güvenli bir seviyeye geliyor.

IMG_20200208_145718-01

FİYAT
Test aracımız olan Toyota C-HR Hybrid 4×2 Passion X-Pack e-CVT’in anahtar teslim satış fiyatı ÖTV destekli 318 bin TL’den 239 bin TL’ye kadar gerilemiş.

2020chr2

YORUM FARKI
İlk yılında Avrupa’da 120 bin adetlik satış elde eden C-HR, kısa zamanda segmentinde yüzde 10’luk bir pazar payı yakaladı. Avrupa’da başarısına devam eden Toyota C-HR, şu ana kadar 400 binin üzerinde bir satış elde etmiş durumda. Buna paralel olarak Toyota C-HR Türkiye’de ise 2016 yılının kasım ayından bu yana 13 bin 647 adetlik satışa ulaştığını da belirtmekte fayda var.

Bunun dışında tasarımında ufak güncellemeler ile karşımıza çıkan Sakaryalı CH-R’nin gerek konfor özellikleri gerekse de hibrit motorunun avantajlarıyla ülkemize hibriti sevdirmeye devam edeceğe benziyor. Zira Toyota demek dünyada hibrit demek. Ülkemiz kullanıcıları da bence hibriti CH-R ile sevdi.

Bunda elbette tasarımındaki kaslı ve güzel yapısının da etkisini görmek gerekir. Sonuç olarak otomobili kullanırken keyif aldığımı ifade etmek isterim. Yolun açık olsun Sakaryalı CH-R diyerek yelkenimizi yeni otomobillere ve testlere açıyoruz.

2020chr4

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi
+
Tasarım, Konfor, Yoğun trafikte ekonomik tüketim.
Performans, Özellikle uzun boylular için arka kapı girişinde yaşanan sıkıntı, arka diz mesafesi kısıtlı.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir