Lüks Dokunuş: Mercedes E-Serisi Sedan [VİDEO]

By on 08 Ocak 2018

Sahip olduğu teknolojiler ve sunduğu donanımlarla sınıfının en akıllı sedan otomobillerinden biri olan Mercedes-Benz E-Serisi yeni motor seçenekleriyle birlikte karşımızda.

Mercedes-Benz’in Türkiye’de ilk kez E-Serisi ile birlikte sunduğu “Araç Dışından Park Etme Yardımcısı” ile dar park alanlarındaki zor park manevraları artık Bluetooth üzerinden sisteme bağlanan akıllı telefonlarla gerçekleştirmek mümkün hale geliyor. Bu özelliğinin yanı sıra otonom sürüşe geçiş sürecinde günümüzde sınıfının en iyi seviyeye sahip araçlarından olan E-Serisi, ülkemizde 1.6 litrelik motor seçeneğiyle de kullanıcılara sunuluyor.

mercedese6-1000x562

Yeni E-Serisi’nde sunulan DRIVE PILOT donanımının önemli parçalarından bir tanesi olan “Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı“; Sürücünün şerit değiştirmek üzere iki saniye süreyle sinyal vermesiyle devreye giriyor. Sistem devreye girmesinin ardından sürücünün geçmek istediği şeridin uygun olması halinde direksiyona müdahale ederek aracın o şeride geçmesine yardımcı oluyor. Araç hızının 80 ile 180 km/s arasında olduğu zamanlarda aktif olarak çalışan sistem kör nokta uyarı ve şerit takip ve uyarı sistemiyle entegre olarak çalışıyor. Mercedes, bu sistemde otonom sürüşün altyapısı olan direksiyona doğrudan müdahalenin de ilk adımını da bir bakıma karşımıza çıkartıyor.

IMG_20180107_173337

TASARIM-DONANIM
Genel yapısı itibarıyla C-Serisi’nin büyüğü şeklinde karşımıza çıkan otomobil, ön panjur ve arka tampon tasarımlarında S-Serisi’ni andırıyor. İç kısımda da yine iki farklı seriyle benzerlik taşıyan otomobildeki en büyük yenilik çift ekranlı bilgi eğlence sistemi. Farklı arayüz seçenekleriyle kişiselleştirilebilen HD çözünürlüklü bilgi ekranını, multi fonksiyonel direksiyon simidiyle de kolayca yönetmek mümkün.

004-2017-mercedes-e-class-interior-1-1000x562

Ancak otomobilin en çok hangisine benzediği dert değil elbette. Zira yeni nesil tüm Mercedes’ler gibi yeni E-Serisi de başlı başına bir estetik harikası. Yuvarlak hatları, sade ve zarif yapısıyla dikkat çeken otomobilin en göz alıcı özelliği ön farların içine yerleştirilen çift şeritli LED aydınlatma.

VİDEO

Yan yana duran dijital gösterge paneli ve bilgi eğlence ekranı geniş ekran görüntüsü sunarken, bu ekranların isteğe göre şekillendirilmesi ve fonksiyonel bir şekilde yönetilmesi iç mekana hareket katıyor. Donanım paketlerine göre değişmekle birlikte, en donanımlı versiyonda bulunan 12,3 inçlik ekran 1920 x 720 piksel çözünürlüğünde. Ekranda aynı zamanda Classic, Sport ve Progressive gibi farklı arayüz seçenekleri bulunuyor. Ekran kontrollerini multi fonksiyonel direksiyon simidiyle adeta mouse gibi kolayca yönetmek mümkün.

002-2017-mercedes-e-class-interior-1-1000x562

Mercedes connect me ve Araç Dışından Park Etme Yardımcısı
Mercedes-Benz, me connect hizmelerini Türkiye’de ilk kez E-Serisi ile birlikte sunuyor. Basın test sürüşünde tanıtılan Mercedes connect me uygulaması ve bununla birlikte COMAND donanımına sahip araçlarda beraberinde gelen Araç Dışından Park Etme Yardımcısı, Bluetooth® üzerinden sisteme bağlanan Android ve iOS akıllı telefonlar ile kumanda ediliyor.

Araç Dışından Park Etme Yardımcısı dar park alanları ve garajlardaki zor park manevralarını kolaylaştırılıyor. Park yerinden çıkma manevrasından önce aracın kilitleri açılıyor. Ardından daha önce sisteme tanımlanan akıllı telefonu araç sistemine bağlayabiliyor ve araca maksimum 3 metre uzaklıktaki sürücü aracı park yerinden uzaktan kumandayla çıkartabiliyor. Park etmek için ise sistem tarafından önerilen ve önceden sisteme tanımlanmış olan; dikey veya paralel, sol veya sağ, önden veya geri geri olmak üzere park senaryolarından birinin seçilmesi gerekiyor. Ardından araç dışına çıkılarak harekete geçirilebiliyor. Sistem, sürücü akıllı telefon üzerinden herhangi bir müdahalede bulunmadıkça tercih edilen manevra senaryosuna uygun olarak manevrayı otonom olarak gerçekleştiriyor. Süreci dışarıdan gözlemleyen sürücü bütün manevra boyunca aracın sorumluluğunu üstleniyor.

005-2017-mercedes-e-class-interior-1-1000x562

MOTOR-PERFORMANS
tamamen alüminyumdan oluşan 2.0 litrelik turbo dizel motora sahip E 220d yer alıyor. 194 beygir güç (3.800 devir) ve 400 nm tork (1.600-2.800 devir aralığı) değerine sahip olan bu versiyon 0‘dan 100‘e 7.4 saniyede erişebilirken saatte maksimum 242 km hıza çıkabiliyor.

İlk etapta 195 beygirlik dört silindirli dizel motora sahip All-Terrain E 220 d 4MATIC sunuluyor. DYNAMIC SELECT donanımını standart olarak sunan All-Terrain, farklı motor, şanzıman, ESP® ve direksiyon ayarlarını beraberinde getiren beş farklı sürüş programını da barındırıyor. All-Terrain sürüş modu, asfalt dışı yollara uygun ayarların yapılmasına imkân tanıyor. Konfor odaklı olan süspansiyon sistemi ve büyük çaplı jantlar, bozuk zeminlerdeki sürüş konforunu hissedilir oranda arttırıyor. Araç yerden yüksekliği zemine göre ayarlanabiliyor.

Vites geçişlerini son derece hızlı gerçekleştiren 9G-TRONIC otomatik şanzıman, düşük devirde sürüşe imkân tanıyor. Böylece yakıt verimliği artarken kabin içi gürültü en aza indirilmiş. Standart olarak sunulan DIRECT CONTROL özelliği ile sedana kıyasla sürüş yüksekliği 15 mm daha alçak ayarlanırken, sürüş konforundan ödün vermemek üzere konfor odaklı amortisörlerle desteklenmiş. Buna paralel olarak standart olarak sunulan DYNAMIC SELECT sistemine ait orta konsoldaki kumanda üzerinden sürücü, otomobilin karakteristiğini üç tanesi “Comfort”, “Sport” ve “Sport+” olan beş farklı program üzerinden ayarlayabiliyor.

mercedese4-1000x562

GÜVENLİK
Avrupa’da güvenlik otoritesi olarak gösterilen Belçika merkezli EuroNCAP’in son testlerinde E Serisi, önden çarpışmalarda kabin sağlamlığını korudu. Dummy’ler hem yolcunun hem de sürücünün diz ve uyluğuna iyi koruma sağladığını kaydetti. Yan bariyer testinde E Serisi, maksimum puan almayı başardı. Yandan direk çarpışmasında, göğüs bölgesine yeterli, diğer vücut bölgelerine ise iyi koruma sunan E Serisi, kamçı testinden de iyi puan lamayı başardı.

Önden çarpışmalarda 6 ve 10 yaş dummy’ler iyi koruma elde edildiği kaydetti. Yandan bariyer çarpışmalarında vücudun kritik bölgelerine iyi koruma sağlandı.

E Serisi’nde bulunan aktif motor kaputu, çarpışma sırasında hızlı bir şekilde arka kısımdan kalkar, böylece deformasyon alanını genişletir ve bir yayanın yaralanma riskini azaltır. E Serisi’nde bu sistem düzgün bir şekilde çalıştığı ortaya konuldu. Çarpışma sırasında yayanın kafasına iyi koruma sağlandığı kaydedildi. Dummy’nin bacaklarına da iyi koruma sağlayan yeni E Serisi, tüm alanlarda leğen kemiği korumasında kötü sonuç elde etti.

327447-11-1000x-1-1000x5621

E Serisi’nde ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri ikazı standart olarak sunuluyor. Ayrıca, hız sınırlayıcı da standart… Acil frenleme sistemi ise tüm koşullarda çok iyi çalıştığı gözlemlendi.

Yaklaşık 70 yıldır emniyet ve güvenlik Mercedes-Benz markası için olmazsa olmazdır. Güvenlik sadece Mercedes-Benz sürücüsü için değil trafikteki tüm sürücüler için gereklidir. Mercedes-Benz bu yoldan hiç sapmadığını 2016 model E Serisinde güvenliği bir adım daha ileri götürerek bir kez daha ispatladı.
Yeni Mercedes Benz E-Serisi teknolojiyi araç güvenlik sistemleri noktasında da zirveye taşıyor ve sürücüsüne %100 destek sağlayan bir co-pilot edası ile işleri onun adına her anlamda kolaylaştırıyor. 0’dan 210 km/s’e kadar olan hızlarda öndeki araçla aradaki mesafeyi otomatik olarak koruyabilen, aracı izleyebilen ve sürülen aracın şeritte kalabilmesini sağlayan Driver Pilot, 130 km/s’e kadar tüm bu özelliklerini aktif halde tutabiliyor. Kamera veya navigasyon sistemi desteğiyle çalışan Hız Sınırı Yardımcısı da, sürücülere özellikle şehir dışı hız limitlerinde büyük kolaylık sağlıyor.

Önde daha yavaş ilerleyen, duran veya hareketsiz olan bir araç, kavşak trafiği veya yoldan geçen yayalara yönelik bir kaza tehlikesi olduğunda uyarıda bulunan Aktif Fren Yardımcısı ise sürücü tarafından yapılan frenin yetersiz kaldığı durumlarda fren basıncını takviye ediyor ve sürücü yanıt vermediği takdirde bağımsız olarak fren yapabiliyor.

Standart olarak sunulan bu sistemin “Sürüş Yardım Paketi”nin bir parçası olarak destek veren ek paketinde ise çok amaçlı kamera ve uzun menzilli radar yardımıyla, tehlike tespit edildiğinde sürücü önceden görsel ya da sesli olarak uyarılabiliyor. Buna ek olarak, destekleyici nitelikte sunulan E serisi geri görüş kamerası özelliği, yalnızca hareket halinde değil, park halinde de güvende kalmanız amaçlıyor.
Kazaların büyük bir kısmına sebep olan kör noktalar için de hazırlık yapan seri, yaklaşık 10 km/s civarında hali hazırda aktif duruma geçiyor ve kör noktada yer alan araçlara yönelik sürücüsünü hem sesli hem de görsel olarak uyarıyor.

Aynı zamanda Aktif Şerit Takip Yardımcısı özelliğine de sahip modeller, 60 ile 200 km/s arasındaki bir hız aralığında aracın kesintisiz ve kesintili şerit çizgilerini geçtiğini algılayan bir kamera kullanarak kontrolü sağlıyor. Sürücünün şeridi terk etmeye başlaması halinde ise direksiyon simidini titreştirerek uyarı veriyor.

FİYAT
Test otomobilimiz olan Yeni E-Serisi 220d 4Matic’in anahtar teslim satış fiyatı 500.900 TL’dir. Bu kadar fazla fiyat olmasının sebebi sizler de tahmin edersiniz ki ülkemizdeki ağır vergi yükü! Bu otomobilin ülkemize giriş fiyatına baktığımızda 200 bin TL civarında olduğunu belirtmek isteriz. Üzerindeki vergi yükünü siz hesap edin artık sevgili okurlarımız.

IMG_20180104_140856

YORUM FARKI
Ülkemizde lüks otomobil denilince her on kişiden sekizinden alacağınız yanıt sizin de tahmin edeceğiniz gibi Mercedes’dir. Marka bu algıyı kolay kolay edinmediği de bir gerçek! “Velo” olarak da bilinen Benz Motorlu Velespit 1800’lerin sonlarında üretildi. Benz 1894 ile 1901 tarihleri arasında 1200 adet velespit satışı gerçekleştirdi. Bunlar ilk motorlu araba olmalarının yanı sıra dünyada geniş ölçekli üretimi yapılan ilk araçlardır. Zira 100 yılı aşkındır hayatımızda olan Mercedes kalitesinin geçmişi bu kadar eski…

Gelelim yeni nesil E serisine. Genelde klasik tasarımın hakim olduğu otomobilin iç tasarımında adeta evrim geçirilmiş dersem abartmış sayılmam. Bununla birlikte geleceğin teknolojisi olan otonom özelliği de E serisinde başarıyla uygulanmış. Gelecek bence de otonomda! Yakıt tüketimi olarak 7.2 litreler seviyesinde test ettiğim yeni nesil E serisi sedan bence fanatikleri tarafından tercih edilmeye devam edecek gibi duruyor. Lüks bence her kişinin kolayca ulaşabileceği bir oldu olmalı diye düşünüyorum. Keşke insanlarımızın her kesiminin kolayca ulaşabileceği otomobiller olsa 🙂

VİDEO

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir