Londra’da Elektrikli Araçlar İçin Yeni Proje: Sokak Lambaları Şarj İstasyonuna Dönüşüyor

By on 16 Kasım 2017

Geçtiğimiz aylarda içten yanmalı otomobillerin satış yasağıyla gündeme gelen İngiltere, bu adımı destekleyecek projelere hız vermeye başlıyor. Açıkladıkları plana göre 2040 yılından itibaren benzinli ve dizel motora sahip otomobillerin satışını tamamen yasaklayacak olan ülke elektrikli otomobillere talebi artırmak istiyor.

Konuyla ilgili gerçekleştirilen son projeyse, halihazırda kullanıcıları caydıran temel etken olan şarj noktası üzerine. Atılan bu adımla birlikte Londra’daki araç sahipleri neredeyse istedikleri her yerde bataryalarını doldurabilecek. Buna imkan verecek olan projede gece lambalarının içerisine entegre edilecek sistem araçları şarj edecek.

Almanya merkezli şirket Ubitricity ve OVO isimli bağımsız bir girişim tarafından sunulan projenin en büyük handikapıysa fazlasıyla yüksek olan tarife ücretleri. “SimpleSockets” adıyla sunulan kurulumda maksimum 4,6 kW‘lık güç çıkışı yapılabildiğini belirten yetkililere göreyse, sistem sokaklarda alan kaplamamasından ötürü avantajlı. Hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcıların yapması gereken ilk adım şirketin 199 pound‘luk fiyatla sunduğu şarj kablosunu satın almak. Adından aylık 7,99 pound’luk abonelikle ücretiyle kayıt işlemlerini tamamlayan kullanıcılar kWh başına 15 cent gibi bir ücret ödeyerek 7/24 araçlarını belirtilen noktalarda şarj edebilecek. Ben abone olmak istemiyorum diyenler içinse, kablo fiyatı 299 pound‘a, kWh başına şarj ücretiyse 19 cent‘e yükseliyor. Sokak lambalarına bu ay itibarıyla şarj sistemlerini entegre etmeye başlayan ekip ocak ayı itibarıyla 50 lambada hizmeti kullanılabilir hale getirecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir