Le Mans Tarihinde Bir İlk; Audi Dizel Hibrit R18 E-tron quattro ile Pole Position’da..

By on 15 Haziran 2012

Bu yıl 80’incisi düzenlenecek olan ve dünyanın en zorlu yarışlarından biri olarak kabul edilen Le Mans 24 Hours tarihinde ilk kez bir hibrit otomobil pole positon’da yer alıyor…

Audi 16-17 Haziran arasında 80’inci Le Mans 24 Hours’a, dizel motor ile elektrikli motoru birleştiren R18 E-tron quattro ile katılan Audi, pole position’da start alacak.

Le Mans’da bugüne kadar yarışan ilk dizel hibrit araç olan ve 510 HP gücündeki V6 TDI dizel motorla, elektrik motorunun birleşiminden oluşan R18 E-tron quattro yarışan ile André Lotterer, geçen yılın en iyi derecesini 2 saniye geliştirerek yarışa ilk sıradan başlayacak.

Audi’nin 2000 yılından beri 10 kez kazandığı dünyanın en zorlu yarışı Le Mans 24 Hours’da, yine bir devrim gerçekleşiyor. Audi 2006’da ilk kez dizel araçla kazandığı efsanevi yarışa bu yıl da ilk kez dizel hibrit ile katılıyor. R18 e-tron quattro, Audi’nin tüm tasarım felsefesi ve teknolojisini barındırıyor: Dizel performansı, ultra hafiflik teknolojisi, e-tron elektrikli motor teknolojisi ve tabi ki quattro.

İlk beş sırada 3 Audi

Le Mans’da ikisi R18 E-tron quattro, ikisi de elektrik motorsuz ikizi olan R18 ultra olmak üzere 4 araç ile yarışacak Audi, sıralama turlarını domine etti. Bu yıl 80’incisi düzenlenecek Le Mans yarışlarının sıralama turları sonunda Le Mans tarihinde bir ilk yaşandı ve ilk kez bir hibrit otomobil ilk sırayı elde etti. André Lotterer – Marcel Fässler – Benoît Tréluyer’den oluşan ekip, geçen yılın en iyi derecesini yaklaşık 2 saniye geliştirirek pole position’da start alacak. Takımın R18 ultra ile yarışan ve Loïc Duval  – Romain Dumas – Marc Gené’den oluşan ekibi ikinci sırayı elde ederken, yine R18 E-tron quattro ile mücadele eden Tom Kristensen – Dindo Capello – Allan McNish ekibi dördüncü sıradan başlayacak. Takımın son ve R18 ultra ile yarışan ekibi; Oliver Jarvis – Marco Bonanomi – Mike Rockenfeller ise altıncı sıradan mücadeleye başlayacak.

Motorsporlarında yeni bir dönem

Motor sporlarında bir devri kapatarak yenisini açan Audi R18 e-tron quattro’nun 3.7 litre V6 TDI dizel motoru 510 HP’lik güç üretiyor. Dizel motor, gücü arka tekerleklere aktarırken, ön tekerlekler de kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor. Yarış anında araçta oluşan ani frenlemelerle açığa çıkan kinetik enerji, ön tekerleklerdeki jeneratörler yardımı ile elektrik enerjisine dönüşüyor. Daha sonra bu elektrik motoru, hızlanma tekrar başladığında kısa bir süre içinde araca 204 HP’lik ek bir güç sağlıyor.

 

Bu yıl 80’incisi düzenlenen ve 24 saat sürdüğü için dünyanın en zorlu yarışı olarak gösterilen Le Mans 24 Hours’a 56 araç ve 163 pilot katılıyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir