Küçük Olduğuna Aldanmayın Çünkü Marifeti Büyük! Yeni Toyota Yaris 1.3 VVT-i…

By on 17 Haziran 2012

Küçük segmentte konfor ve ekonominin bir araya getirilmesiyle tasarlanan yeni Toyota Yaris, yenilenen yüzüyle rakiplerine oranla daha dinamik bir görüntü sergilemiş. 1.33 litrelik VVT-i benzinli versiyonunu test etme imkânı bulduğumuz Toyota’nın bu sevimli üyesini gelin daha yakından tanıyalım…

TASARIM
Öncelikle yenilenen Yaris’i halefine oranla dış tasarımda daha köşeli ve kaslı bir hava verilmiş. Eskisine oranla aks mesafesi biraz daha genişletilen Yaris, bu özelliği ile özellikle yol tutuşunu daha da sağlamlaştırmış! Otomobile önden baktığımızda kaslı yapıya paralel olarak entegre edilen geniş tabanlı ön farlar ve bunlara uyumlu yerleştirilen ön ızgara yapısı bizce tasarımsal anlamda öne çıkan özelliklerden biri olmuş… Arka bölümde ise üçgen şeklindeki stop farları otomobilin tasarımına renk katmış. Yaris’e dıştan baktığımızda otomobilin arka spoyleri ve alüminyum alaşımlı jantlar dış tasarımını tamamlayan unsurlar oldu.

KONFOR VE İÇ MEKÂN

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi yenilenen Toyota Yaris’in konfor özellikleri rakiplerine oranla bir adım önde. Bunun sebebine gelince gerek iç mekânın ferahlığı gerekse de konfor özellikleri bakımından Yaris bizden tam not aldı! Yaris’in öne çıkan özellikleri ise 6.1 inçlik dokunmatik ekranı, geri görüş kamerası, Radyo-CD-MP3 çalar sistemi geliyor.  Üç kollu deri direksiyon simidi üzerine konumlandırılmış olan kısa yol tuşları da bizce gayet kullanışlı olmuş.

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test aracımız olan Toyota Yaris’in motor kaputu üzerinde yer alan 1.33 litrelik benzinli VVT-i motoru 4000 devirde 125 Nm Tork üreterek 99 PS’lik bir güç sunuyor. Test süremiz boyunca şehir içi trafikte 100 km’de ortalama 6.5 litrelik yakıt tüketimi sunan Yeni Yaris özellikle yokuşlarda biraz ağır kalıyor. Bizce otomobilin performansını daha iyi kullanmanız için manuel vitesi tercih etmeniz daha yerinde bir karar olur diye düşünüyoruz… Bunun yanında Yaris’i test ederken araçtaki vites geçişlerini hiç hissetmedik dersek yalan olmaz! Ancak ekonomik unsurları barındıran Yaris’in dizel motor seçeneğini de test ettikten sonra onunla ilgili düşüncelerimizi de önümüzdeki testlerde sizlerle paylaşacağız!

GÜVENLİK
Yeni Yaris’in güvenlik özelliklerinden bahsedecek olursak, sürücü ve yolcu hava yastıkları, perde hava yastıkları, diz hava yastıkları, araç denge kontrol sistemi, fren destek sistemi, EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemleri ile donatılmış bir otomobil… Buna paralel olarak Yeni Yaris EuroNcap çarpışma testinden beş yıldız aldı!

FİYAT
Test aracımız olan Toyota Yaris 1.33 litrenin anahtar teslim satış fiyatı 40.500 TL.

SONUÇ
Ülkemiz trafik koşullarını düşünürsek gerek park yeri sıkıntısı, gerekse de ekonomik yakıt tüketimi konusunda küçük otomobillerin sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor ve Toyota Yaris’te bu boşluğu çok iyi dolduran bir otomobil! Rakiplerine kıyasla konfor özellikleri bakımından bir adım önde duran Yeni Yaris konu fiyata gelince biraz tabiri caizse tuzlu oluyor! Toyota tutkunları bu fiyat farkına her ne kadar önem göstermeseler de sektörde bu önemli bir konu. Ancak Yeni Yaris’in benzinli otomatik versiyonunu test ederken Yaris tutkunlarına bizde hak verdik. Konforlu bir otomobil olan Yeni Yaris bu konuda bizden tam not aldı! Şimdiden Yeni Yaris’i kullanacaklara kazasız sürüşler dilerim…

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir