mouse ile üzerine gelince

Koronavirüs Salgını Taşıt Kredilerinde Artışa Neden Oldu

By on 02 Nisan 2020
otomotiv-beyaz-esya-mobilya-ve-konutta-buyuk-kdv-ve-otv-indirimleri

Koronavirüs süreciyle birlikte yeni önlemlere sahne olan finans piyasası üzerine yapılan araştırmada, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredileri için artış göze çarpıyor.

Yapılan araştırmaya göre ihtiyaç kredilerinde yüzde 50, taşıt kredisi başvurularında ise yüzde 15 artış yaşandığı görüşülüyor. Tükeyiciklerin konut kredilerine olan talepleri ise yüzde 30 odanında düşmüş durumda.

Borç erteleme kararlarının ardından endişelerin aratarak devam ettiği piyasalarda vatandaşların olası senaryolara karşı ihtiyaç kredilerine yöneldiği aşikar. Mart ayının ilk haftasına göre online ihtiyaç kredisi başvuruları. İhtiyaç kredilerinde bu hafta itibarıyla faiz oranları yüzde 0,99 ile yüzde 1,79 arasında dalgalanırken, ortalama faiz oranı ise yüzde 1,39 seviyesinde.

Salgın nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyenler özellikle kişisel araçlarıyla trafiğe çıkmayı tercih ediyor. Sosyal izolasyon hassasiyeti çocuklu ailelerde öne çıkarken, özel araçla seyahat beklentisi ekonominin genel anlamda duraksamasına rağmen taşıt kredisine olan başvurunun ilgisinin de bir kanıtı niteliğinde.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir