Konforlu Sürüş Deneyimi Toyota Auris’te…

By on 12 Şubat 2012

Toyota’nın C-HB klasmanındaki temsilcisi Auris konfor iç mekânı ve sürüş zevkini bir arada sunarak Japon Ar-Ge ekipleri tarafından geliştirilerek Türk tüketicisinin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Test aracım ise Auris 1.4 dizel motora sahip bir otomobil!

TASARIM
Hathcback tasarımına sahip olan Auris’te dışarıdan bakıldığında geniş aks yapısına sahip bir otomobil olduğunu hemen anlıyorsunuz. Sınıfının en uzun aks mesafesine sahip olan Auris’in uzunluğu 4245 mm Auris;  2600 mm’lik dingil mesafesi ile öne doğru 15 mm artarak 905 mm ve arkaya doğru 10 mm artarak 740 mm uzunluğa ulaşarak sağlam bir duruş sergileniyor. Aracın agresif ön far grubuyla uyumlu olarak dizayn edilen gövde rengindeki radyatör ve Toyota logosu bence tasarımda öne çıkan detayların başında geliyor… Auris’in arka çizgilerine göz attığımda ise ön tasarımı tamamlayan sofistike arka araç dizaynı dikkatimi çekti. Bununla birlikte bagaj kapak kromajına eşlik eden yatay dizayna sahip olan far grubu oldukça dikkat çekici olmuş…

Auris’in içine girdiğimde ise dış tasarımla paralel olarak gözüme çarpan özelliklerden bazıları şöyle. Yeni üç kollu spor direksiyona sahip olan otomobilde direksiyondan kumanda özelliklerinin yanında Bluetooth sistemlerinin kolay kullanımına olanak sağlıyor. Yükseltilmiş orta konsolda gözüme takılan detay ise ergonomik vites bölgesi ve el freni… Auris’in iç mekânında kullanılan malzeme işçiliğinde yumuşak materyallerden yararlanılmasıyla şık bir duruş sergiliyor. Bununla birlikte torpido gözünde USB-AUX girişi de bulunuyor.

GÜVENLİK
Toyota Auris Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alan bir otomobil olduğunu belirtmeden geçmemek gerekiyor. Araçta ABS, EBD ve BA, Araç denge kontrol sistemi, elektronik çekiş kontrol sistemi, 7 hava yastığı standart olarak sunuluyor…

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test otomobilim olan Auris 1.4 litrelik D-4D dizel motor 205 Nm tork ile 90 beygirlik güç üretiyor. 6 ileri manuel vitese sahip olan Auris test süresi boyunca yakıt ekonomisi ve performans konusunda beni oldukça tatmin etti. İstanbul trafiğini göz önünde bulundurursak Auris 100 km’de 4.5 litrelik yakıt tüketimi ile rakiplerinin korkulu rüyası olacağını bir kez daha kanıtladı… Vites geçiş aralığı oldukça kısa ve yumuşak olan Auris’in tek eksik gördüğüm yönü ise motor sesini içeriye biraz fazla vererek gürültülü bir ortam oluşturması.

FİYAT
Test aracımız olan Auris 1.4 D-4D dizel anahtar teslim satış fiyatı 51.800 TL

SONUÇ
Benim için bu test süresi çok keyifli geçti. Toyota’nın ülkemizde olan başarısı yıllardır tartışılmaz. Bu başarının nedeni ise otomobillerin Türkiye şartlarına uygunluğu ve yakıt ekonomisindeki başarısı diyebiliriz. Dolayısıyla Auris Toyota’nın lokomotif markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Sonuç olarak Toyota Auris yakıt ekonomisi, yol tutuşu ve performans bakımından Türk tüketicisinin beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Şimdiden kazasız ve keyifli sürüşler dilerim…

 

YORUM FARKI
Hakan ALKAN

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir