mouse ile üzerine gelince

Kompakt Sınıfın Efsanesi: Renault Megane HB

By on 05 Kasım 2019
IMG_20190928_083146-02

Piyasadaki iddialı otomobillerin başında gelen Renault Megane ailesinin en sportif üyesi olan makyajlı Hatchback modeli, her dönem sınıfındaki satışlarda üst sıralara oynayacağının sinyalini vermeye devam ediyor. Bizde otosevdasi.com olarak sizler adına inceleme fırsatı bulduk.

TASARIM&DONANIM
Megane HB’e dışarıdan bakıldığında yine otomobilin artık önünde ve arkasında neredeyse imzası haline gelen far tasarımı bizleri karşılıyor. Yine ön panjurdaki çıtaların arasındaki piano siyahı parlak kaplama da bu dokunuşları tamamlar nitelikte. Bu çizgileriyle Renault Megane HB sınıfında en güzel tasarım belki olmayabilir ama kesinlikle bir sıralama yapılsa ilk 5’e girebilir seviyede diyebiliriz.

IMG_5512

Test aracımızda yer alan 18 inçlik jantlar her ne kadar konfordan taviz veriyor gibi bir izlenim verse de araçla geçirdiğim dört günlük süre boyunca beni fazla yormayacak kadar sürüş izlenimi verdiğini söyleyebilirim. Otomobilimiz dizel olmasına rağmen kabin içi ses yalıtımı yukarıda bahsettiğimiz tavan havalandırması haricinde gayet güzeldi.

renault-megane-hatchback-4

Otomobilin ön konsolu gayet kullanışlı, R-Link 2 multimedya sisteminin kullanımı kolay ve plastik kalitesi gayet yeterli. Sürücünün gözünü yoldan ayırmadan da aracın verilerini görebileceği konsol üstünde açılıp kapanan hayalet gösterge de bu modelde yer alan özellikler arasında.

Ön sürücü ve yolcu koltukları ilk oturuşta sert ve rahatsız bir izlenim verse de zamanla alıştıkça bu durum sizin için bir sorun olmaktan çıkıyor. Yan desteklerinin de ne derece iyi olduğunu hızlı dönülen virajlarda anlamanız mümkün. Bununla birlikte otomobilin tavan havalandırmasından gelen sert rüzgar sesinin yüksek hızlarda bu konuya takıntısı olanlar için rahatsızlık verecek seviyede olduğunu eklemeden geçmeyelim.

IMG_20190928_083153-01

MOTOR&PERFORMANS
Öncelikle Renault’nun klasik ve yakıt ekonomisti 1.5 dizel motorunun 110 beygirlik performansı spor modda yeterli seviyede diyebiliriz. Zaten bu motorun performanstan ziyade ekonomi için yapıldığını ve hakkını da fazlasıyla verdiğini söylemeye gerek yok. 6 ileri EDC otomatik şanzımanın da vites geçişleri sürücüsüne fazla hissettirmeyen seviyede.

Motor kaputu altındaki 1.5 dCi 110 HP, şimdiye kadar kullandığımız bütün otomobillerde yakıt ekonomisiyle öne çıkmayı bildi. Aynı tecrübe Megane HB’de de sunulmuş. 5,4 lt/100 km’lik ortalama test tüketimi Megane HB’nin ekonomik yönünü gösterdiğini ifade etmek gerekir. Yeterince canlı olan alt devirler ilk kalkış anında beklenen ivmelenmeyi sağlamış.

İlk kez Talisman’da daha sonra da Megane HB 1.6 dCi’da tanıştığımız sürüş kişiselleştirme sistemi Multisense, 1.5 dCi EDC aracımızda da bulunuyor. Vites konsolu ya da dokunmatik multimedya ekranından yönetilebilen sistem, Comfort, Neutral, Sport, Perso, Eco’dan oluşan beş farklı seçenek sunulmuş. Comfort seçeneğinde sürücüsüne rahatlık sağlayan direksiyon sistemi, Sport seçeneğinde daha sert bir yapıya bürünerek sportiflik hissini yaşatıyor. Neutral modunda ise Megane HB’in sınıfının konfor beklentilerini karşılayan direksiyon sisteminin, süspansiyon sistemiyle uyum içinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu seçenekte de otomobilin sürücüye geri bildirimleri sınıf standartlarında.

renault-megane-hb-bagaj

GÜVENLİK
Euro NCap çarpışma testlerinden 5 yıldız alan Megane, sürücüsünü daha güvenli hale getiren güvenlik ekipmanlarıyla donatılmış… Şerit takip sisteminden tutunda, Otomatik uzun/kısa farlara, çarpışma riski ortaya çıktığında devreye giren aktif firen sistemine, hız sabitleyiciden yokuş kalkış desteğine kadar bir çok özelliği bünyesinde barındırıyor! Bunlara paralel olarak diğer güvenlik ekipmanları ise şöyle; kör nokta uyarı sistemi, Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Sürücü ve Yolcu Ön ve Yan ve perde Hava Yastıkları, 6 LED Gündüz Farları gibi özelliklere yer verilmiş.

FİYAT
Test aracımız olan Renault Megabe HB Icon 1.5 dCi EDC 110 bg’in anahtar teslim satış fiyatı 144.900 TL’dir. Aracın başlangıç fiyatları 89 bin TL’den başlayan fiyatlarda olduğunu da ifade etmek isteriz.

YORUM FARKI
Renault markasının amiral gemileri arasında gelen Megane modelleri, gerek HB gerekse de sedan tarzıyla her zaman Türk tüketicisinin beğenisini kazanmıştır. Elbette bunu yaparken ülkemiz tüketicilerinin Renault etiketine duydukları güvenin etkisi kuşkusuz tartışılmaz. Son yıllarda Renault modellerinde gözle görülür bir şekilde gelişen tasarım atılımı son olarak Captur, Talisman, Kadjar’ın devamında Megane ile devam ediyor.

Gelelim Megane HB hakkındaki görüşlerim. Yenilenen Megane HB bir önceki halefine oranla adeta evrim geçirmiş diyebilirim. Otomobilin dizaynından tutunda iç mekanda kullanılan yumuşak malzeme kalitesine kadar bir çok alanda yeniliğe gidilmiş. Aynı zamanda otomobilin kokpit bölümü de Talisman’da olduğu gibi yenilenmiş!

Bu tasarım detayları bize gösteriyor ki Renault gelecekte bu çizgide giderse yeni modelleriyle daha bizi çok şaşırtacağa benziyor. Otomobili kullanırken bir rahatsızlığımı da dile getirmek isterim. Tam dijital göstergenin hemen üzerine monte edilen cama yansıtılmış olan hız gösterge paneli bence otomobili kullanırken yola tam olarak konsantre sağlamayı engelliyor. Bunu bir ben mi yaşadım bilemiyorum ancak bu özelliği beni rahatsız etti diyebilirim.

Bunun dışında otomobil bence istekleri tamamen karşılıyor. Şimdiden tercih edeceklere kazasız maksimum keyifli sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi
+ Tasarım, yol tutuş, performans.
Yol sesinin aracın içinde hissedilmesi, arka diz mesafesi yetersiz.

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir