Kışkırtıcı Bir Tasarım: Astra GTC 1.6 lt 180 HP!

By on 12 Haziran 2012

Ülkemizde spor otomobiller arasında kendine haklı bir yer edinen Opel ailesinin tasarım anlamında yenilenmiş en yeni üyesi Astra GTC, kompakt bir otomobili spor coupe ile birleştirerek Türkiye yollarındaki yerini aldı! Agresif ve kaslı yapısı ile trafikte oldukça dikkat çeken bu muhteşem otomobil sizler adına test etme imkânı bulduk… Özellikle gençler tarafından ilgiyle karşılanacağa benzeyen Astra GTC’yi gelin daha yakından tanıtalım size!

TASARIM
Astra’nın dinamik Coupe tarzını ön plana çıkardığı bir model olan Astra GTC, dış tasarımdaki akıcı sportif çizgileriyle test süremiz boyunca trafikte oldukça fazla dikkat çekti! Bu özel otomobilin dış tasarımındaki detaylara biraz göz atacak olursak, aerodinamik olarak ince bir çizgi halinde ön tampon ve bunu tamamlayan derin uzantılı trapezoid ızgara tasarımda otomobile başka bir hava katmış… Astra GTC’ye yandan bakıldığında ise ilk gözümüze çarpan özelliği geniş taban lastikleri ve bunları tamamlayan parlak alaşımlı jantlarla birlikte kapı üzerindeki tasarım çizgileri otomobile kaslı bir görünüm vermiş! Aracın arkasına baktığımızda ise kaslı tasarım yapısının burada da kullanıldığını gördük. LED arka farlar ile de gündüz fark edilen Astra GTC, tasarımdaki detaylar bizi kendine hayran bıraktı!

KONFOR VE İÇ MEKÂN
Astra GTC’nin iç kullanım alanına geçtiğimizde bir spor otomobilin konforla ne kadar iç içe olduğuna şahit olduk. Bunun nedeni otomobilin içinde kullanılan malzeme işçiliği ve buna paralel olarak sunulan siyah ve kırmızılı iç tasarım renklerinin birbirine oldukça uyumlu olması diyebiliriz. Bununla birlikte ergonomik spor koltuklar ve ferah iç mekânı ile safkan bir coupede aranılan her türlü özelliği bize sunan Astra GTC ile test süremiz boyunca konforundan çok keyif aldık.  Üç kollu spor direksiyon üzerine konumlandırılmış olan kısa yol tuşları sayesinde yolculuğumuz esnasında bize ayrı bir keyif sundu. Astra GTC’nin konfor özellikleri arasında ise bluetooth, USB ve aux-in bağlantıları, Start-Stop sistemi konfor özelliklerinden sadece bazıları. Çift bölgeli klima sistemi ve bunu tamamlayan orta konsol bölümü GTC’nin tasarımdaki şıklığı ön plana çıkarmış!

GÜVENLİK
Astra GTC modeli bağımsız tüketici kuruluşu olan Euro NCAP’ten güvenlik ve kaza önleme konusunda beş yıldız almayı hak etti! Elbette ki bu kadar hızlı bir otomobilin güvenlik önlemleri de birbirinden etkileyici olmalı… Buna paralel olarak Astra GTC’nin güvenlik ekipmanları arasında ön, yan ve perde hava yastıkları, Katlanabilir Pedal Sistemi (PRS) ve aktif kafalıklar, park pilotu, uzun far asistanı, sürüşe duyarlı LED farlar, sürüşlerinize duyarlı şasi sistemi, 4 kanallı ABS, Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD), Çekiş Kontrolü (TC) ve ESP®Plus bir arada çalışarak otomobilde olağanüstü bir sürüş dinamiği sağlıyor!

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test aracımızın üzerinde yer alan 1.6 lt Turbo Ecotec motor altı ileri vitesi maksimum 5500 devirde 230 Nm Tork üreterek 180 beygirlik bir güç sunuyor. Bu muhteşem makine, test süremiz boyunca şehir içinde ortalama 9,5 litrelik bir yakıt tüketimi ile karşımıza çıkan Astra GTC bizce bu güçteki bir motor için ideal bir yakıt tüketimi verdi… Test süremiz boyunca performans kriterlerine uygun olarak agresif bir kullanım sergilediğimiz Opel’in asi çocuğu Astra GTC bizden bu konuda da tam not almasını bildi!

FİYAT
Test aracımız olan Yeni Astra GTC 1.6 180 HP MT6 Sport’un anahtar teslim satış fiyatı 60.988 TL’dir.

SONUÇ
Performansı spor sürüşle birleştirmek isteyen Opel fanatikleri için ideal bir otomobil dersek yalan olmaz! Bu testi yaptıktan sonra anladım ki rakipleri arasında ilk beşe girecek modeldir Astra GTC! Opel’in vazgeçilmez modelleri arasında yerini alacağa benzeyen yenilenmiş GTC, gerek tasarım detayları gerekse de performans değerleriyle bizden tam not almasını bildi… Özellikle İstanbul şehir trafiğinde seyir halindeyken bütün dikkatleri üzerine çekmesini bilen bu savaşçı Astra’yı alacak olanlara tavsiyem odur ki, emniyet kemerlerini takmadan gaza basmasınlar! Keyifli ve kazasız sürüşler dilerim…

 

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir