Kış Lastiği Kullanmanın Avantajları Nelerdir!

By on 20 Kasım 2023

Güvenli bir sürüş için trafik kurallarına uymanız, gerekli durumlarda çeşitli önlemler almanız önemli olsa da yol durumu ve hava şartları gibi farklı unsurlar da güvenliği sağlamanız konusunda etkili olabilir. Kış lastiği uygulamasının, hava şartlarının zorlu olduğu kış aylarında önemli olmasının nedeni ise işte tam olarak bu!

Kış Lastiği Zorunlu mu?
Evet, kış mevsiminde güvenli bir şekilde sürüş yapmanız konusunda size yardımcı olan kış lastiği uygulaması zorunlu. Trafiğe çıkan sürücüler, her yıl 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastikleri ile sürüş yapmak zorundalar.

Neden Kış Lastiği Takılır? Kış Lastiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Kış lastiklerinin güvenli bir sürüş sunduğundan bahsettik. Ancak can ve mal güvenliğinin yanı sıra kış lastikleri sayesinde daha rahat sürüşler gerçekleştirmeniz de mümkün. Ayrıca karlı havalarda, kar lastiklerine artı olarak kar zinciri takmanız gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyelim. Bu sayede; yol tutuşu konusunda daha başarılı olur, buzlanma gibi bazı meteorolojik olayların beraberinde getirdiği riskleri ve tehlikeyi azaltabilirsiniz. Kış lastiklerinin daha iyi performans göstermek, aşırı soğuklarda, düşük sıcaklıklarda ve kar ve/veya buz üzerinde daha etkili olmak için tasarlandığını unutmamalısınız.

Kış lastiklerini dört tekerleğe de takmalısınız. Ayrıca, 1 Aralık ila 1 Nisan arasında aracınızda bulundurduğunuz yedek lastik de kış lastiği olmalı.

Kış Lastiği Kullanmanın Önemi
Islak zeminde aracınızın kayma riski düşer.
Yüksek yola tutunma ve yolu kavrama gücü ile daha az kaza yapma riski ve çok daha güvenli bir sürüş sağlar.
Kış lastikleri sayesinde ıslak ya da kaygan yollar üzerinde fren mesafesini kısaltır.
Kar, buz, su üzerinde veya çamurlu yüzeylerde araba kullanırken üst düzey güvenlik sağlar.
Kış Lastiği Kullanmanın Ekstra Önemli Olduğu Durumlar
Dağdan geçildiğinde ya da düzenli olarak kayak pistlerine gidildiğinde.
Kışın ortalama sıcaklığı yedi derecenin altında olan yerlerde araba kullanıldığında. Kış lastiklerinin bu sıcaklıktan itibaren geleneksel lastiklere göre daha iyi performans gösterdiği ortaya konmuştur.
İkamet yeri, sadece ara sıra kar yağmasına karşın sık sık yağmurun ve buzlanmaların olduğu bir şehirse.

Kış Lastiğinin Dezavantajları Nelerdir?
Soğuk hava şartlarında kış lastiği kullanılmasının herhangi bir dezavantajı bulunmaz. Ancak yaz aylarında kış lastiği kullanmak bazı sorunları beraberinde getirebilir:

Fren mesafesi normalden daha uzun olur.
Lastikler normalden çok daha hızlı aşınır.
Yakıt tüketimi artar. Bu nedenle de normalden daha fazla karbon salınımı gerçekleşir.

Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır?
Bir lastiğin kışa uygun olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, üzerinde yer alan ifadeleri kontrol etmektir. Üzerinde M+S ve kar tanesi işareti bulunan lastikler, kış aylarında sürüş için uygundur.

Kış Lastikleri Ne Zaman Değiştirilmelidir?
Tüm lastik çeşitlerinde olduğu gibi kış lastiklerinin raf ömrü de 10 senedir. Ancak kullanıma bağlı olarak lastikler daha kısa sürede aşınabilir ve bu nedenle değiştirilmeleri gerekebilir. Çünkü yıpranan lastikler istenen performansı sağlayamaz. Genellikle lastiklerin kullanım ömrü 5 yıl ya da 50.000 kilometredir. Bu sürenin ya da mesafenin dolması durumunda lastiklerin değiştirilmesi gerekir.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir