mouse ile üzerine gelince

KİNTSUGİ !

By on 18 Şubat 2019
Screenshot_20190105-192043

Yaşam çarkında Yaradanın yarattığı her canlının bir kırılma noktası mutlak surette vardır. Dümdüz yaşanılan, koruma altına alınan amiyâne yaşamlar düzlükten sapamayıp, oluşumunu hiçbir zaman tamamlayamaz, bana göre. Evrenin çeşitli döngüleri vardır muhakkak ama ben kendi penceremden bakıyorum olaylara. Henüz ufkum nirvana ile mutabık kalamadı sanırım.

Tufeyli (asalak) aidiyatlardansa , hiçbir nesneye tabi kalmayı başaramadım ben. Yapay zeka teknolojinin bereketi sayılsa da, yapay kalp henüz absorbe edemedi ruhumu. Velhasıl azıcık dokunmalı diyorum iliklerine.
Mesela seni pestenkerani ( değersiz ) zannedenler ile kahve hatrına girmemek gerek diye düşünüyorum. Doğum saatini bildiğin anda astrolojik takviminden yükselen alçalan , kaçıncı evde kaçıncı Venüs mitolojini sarsıyor hesaplarsında, doğum saatini belirleyemezsin aslında. Yani hayata gelmeyi planlamamış olabilirsin ama hayatı sorgulamak ile başlayıp, kırılma cesareti gösterebilirsen yeniden doğmak kaçınılmaz olur yaşam evinde.

Kintsugi, umut vaat eden yaşam belirtisi metaforaları üreten sanat olarak döngümüzün içinde anekdot olarak durmalı. Kırılma çevren tarafından bir bozulma olarak algılansa da , sen sana gelen tüm aleyhtarlara (karşıtlara) karşı güçlü durabilmelisin. Hayatın devamı zor ve zahmetli, öyle klavye efsaneliği peşinde de değilim. Döngü içinde kırılma cesareti gösteren , sarayı viraneye çevirip üzerine bahçeli tek katlı içinde tulumbası olan suyu gönlümce kuyudan çıkardığım, eskisinden daha anlamlı ve güzel , daha doğrusu daha değerli kılan, kırdığım hayatımı temelinden inşa edip onaran ve işin özü ‘mutlu’ olan bir yel değirmeniyim.

Kimseyi karşına alıp ajite (duygu sömürüsü ) yapmak yerine, kendini karşına al ve dinle ! Konuş kendinle! Kendine karşı cömert ve dürüst ol!

Planlı programlı davran, sıkı hazırlan, tarzın ve duruşun olsun, cömert ol, kendini sev, mutlaka çevrenden birine dokun ki zor gününde elleri sana sen ses etmeden ulaşsın, birilerine kızabilir hatta isyan edebilirsin ama değiştiremiyorsan yönünü çevir. Kırılma aslında bir bozulma değil, yokluğa gidiş hiç değil, yeni varoluşun senden ki biçimli halidir. Dışında ki nesneni kır , bırak için aksın !

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir