KIA’nın Hibrit SUV’ı Niro Türk Tüketicisi İle Buluşuyor

By on 23 Mayıs 2017

SUV’nin pratikliğini ve tasarımını etkin hibrit gücüyle bir araya getiren Niro, sınıfının en iyisi olarak öne çıkıyor. 5 yıl garanti onarım güvencesi, özel eko-araç platformu ve eşsiz hibrit sistemiyle KIA’nın yeni SUV modeli Niro birçok ilke imza atıyor. ABD’yi uçtan uca en düşük yakıt tüketimiyle geçen hibrit otomobil unvanını resmi olarak alarak, Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Niro, üstün başarısı ile dikkat çekiyor.

Hibrit modelinin yüksek yakıt verimliliğini çekici bir tasarımla birleştiren KIA Niro, türünün ilk örneği olarak yollara çıkıyor. Paralel hibrit sistemi, 1,6 litre hacimli direkt enjeksiyonlu benzinli motor, lityum-iyon polimer batarya ve 32 kW elektrikli motordan oluşan ve gücünü altı kademeli çift debriyajlı şanzımanla ön tekerleklere aktaran Niro, sadece 88 gr/km CO2 emisyon salınımı yapıyor. 3,8 lt/100km yakıt tüketimi ile sınıfının en tutumlu ve çevreci ürünü olarak öne çıkan KIA Niro ayrıca, 141PS motor gücü ile segmentinin en yüksek performansını sunuyor.

KIA Niro (03)

Yeni KIA Niro bünyesinde birçok önemli donanımı da barındırıyor. Niro, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, ısıtmalı koltukları ve geri görüş kamerası ile hayatı kolaylaştırırken, sunroof ve 18 inç alaşım jantları ile de dikkatleri çekiyor. Kullanıcılar, aynı zamanda kablosuz akıllı telefon şarjı ve 220 V’luk priz girişi ile tüm elektronik aletleri şarj edebiliyor.

Ayşe Tuncel

Geleneksel elektronik ve sürekli değişen şanzımanla donatılmış rakip hibrit modellerle karşılaştırıldığında, Niro’nun altı kademeli çift kavramalı şanzımanı gaz emirlerine çok daha çabuk tepki veriyor ve böylece çok daha atak ve eğlenceli bir sürüş sunuyor. Küresel geliştirme programı çerçevesinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzakdoğu’da yol testleri gerçekleştirilen yeni KIA Niro, söz konusu testlerde kaydedilen gelişmelerin de yansıması olarak benzersiz bir sürüş deneyimi, üstün direksiyon hâkimiyeti ve tam bağımsız yürüyen aksam sayesinde son derece dengeli bir sürüş elde ediyor. Boyutlarıyla da öne çıkan KIA Niro, segmentinin en geniş bagaj hacmini tüketicilerle buluşturuyor.

Çekici, estetik ve zarif çizgileri ile yeni KIA Niro’nun aerodinamik açıdan optimize edilmiş dinamik gövdesi, KIA’nın ABD-Kaliforniya ve Kore-Namyang’taki tasarım merkezlerinde geliştirildi.

Özgür Maraş

KIA’nın çevreci araç geçmişinin 30 yıl önceye dayandığını söyleyen KIA Grup Direktörü Ayşe Tuncel, Niro’nun iddiasının segmentinin en güçlüsü olmak olduğunu belirtti. “Enleri ve ilkleri temsil eden çevreci Niro ile gerek donanım, gerekse fiyat açısından oldukça iddialıyız” dedi. Niro’nun üstün özellikleri ve rekabetçi fiyatı ile kısa sürede Hibrit SUV segmentinin önemli oyuncularından biri olacağını öngördüklerini belirten Ayşe Tuncel, Türkiye’deki hibrit pazarına sıkı bir rekabet getireceğini düşündüklerini de sözlerine ekledi. Ayşe Tuncel; Niro’nun, hibrit teknolojisinin çevreci ve ekonomik avantajları ile SUV’nin aktif sürüşü, sportif görünümü ve geniş hacmini birleştirdiğinin altını çizdi. “Niro, alışılagelmiş bir SUV boyutlarında ve çekici bir görünüme sahip olduğundan geniş kitlelere hitap edeceğinden hiç kuşkumuz yok. Şimdiden 100 adetlik sipariş aldık, yıl sonuna kadar 500 adetlik bir planlama yaptık ama bunun üzerine çıkacağımızı düşünüyorum” dedi.

Çelik Motor Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Maraş ise; KIA markasının Niro ile düşük emisyonlu araç kategorisinde öncü rol oynayacağını belirtti. Maraş, KIA’nın hibrit otomobil alanında katettiği önemli adımları gözler önüne seren Niro’nun, 3,8 litrelik düşük yakıt tüketimi ile ABD’yi uçtan uca en düşük yakıt tüketimiyle geçerek, resmi olarak Guinness rekorlar kitabına girdiğini söyledi. Türkiye’de ilk kez Mayıs 2017’de görücüye çıkan Hibrit KIA Niro’nun, 123.900 TL’lik fiyatı ile satışa sunulduğunu söyleyen Özgür Maraş, Niro’nun Plug-in versiyonunun ise 2018 yılı başında Türkiye’de olacağını sözlerine ekledi.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir