KIA’nın Ar-Ge Yatırımları 1,3 Milyar Doları Geçti

By on 20 Mayıs 2016

KIA, dünya standartlarında ürün ve teknolojiler yaratmak için Ar-Ge yatırımlarını artırıyor. Son yıllarda Ar-Ge’ye önemli yatırımlar yapan KIA, 2015 yılında bu rakamı 1,34 milyar dolara yükselterek toplam gelirinin %3,1’i oranına getirdi. Bu dev yatırım, otonom sürüşe imkân veren ileri düzey sürüş destek sistemlerinin, çevre dostu teknolojilerin, araç içi teknolojiler ile özelliklerin geliştirilmesine hız katacak.

Geleceğin teknolojisini günümüze taşıyan modelleri ile dünya otomotiv pazarının en yenilikçi markaları arasında yer alan KIA, araç portföyünü geliştirirken Ar-Ge yatırımlarını da artıyor. Son teknolojiye sahip küresel Ar-Ge merkezlerinde, sektörün lider mühendislerine ev sahipliği yapan KIA, 2013’te 1,24 milyar dolar olan Ar-Ge yatırımlarını 2015’te 1,34 milyar dolara yükseltti. Bir süre önce Güney Kore’de yeni bir Ar-Ge merkezi açan, toplam gelirinin %3,1 oranını Ar-Ge’ye ayıran KIA, 2016 yılında yaptığı yeni yatırımlarla bu rakamı daha da yukarılara taşıyacak.

2008’den bu yana küresel satışlarını ikiye katlayan KIA, yüksek kalite ve mükemmel tasarım sunan bir marka olarak yükselişini sürdürüyor. En gelişmiş teknolojilere yatırım yaparak otomobil severlerin beğenisini kazanan KIA, sürdürülebilir bir vizyonla çevre dostu malzemeler kullanarak geleceğe yürümeye odaklandı.

Üretim tesislerini en az çevresel etkiye ve en yüksek ekonomik değere sahip olan araçlar üretmek doğrultusunda şekillendiren KIA, çevreci modellerinin son örnekleri olan ilk şarj edilebilir hibrit elektrikli otomobili KIA Optima Plug-in Hybrid’i ve düşük emisyonlu hibrit modeli KIA Niro’yu geçtiğimiz şubat ayında Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda sergilemişti.

KIA ayrıca son dönemin çok konuşulan, otonom sürüşe imkân veren ileri düzey sürüş destek sistemleri konusunda yaptığı çalışmaları “DRIVE WiSE” adıyla markalaştırdı. Ar-Ge yatırımları araç içi teknolojilerin geliştirilmesine de olanak sağlıyor. KIA modelleri, donanımları, güvenlik teknolojileri ve sezgisel ileri ile teknolojileri farklı bir dürüş deneyimi sunuyor. KIA, Ar-Ge merkezlerinde fark yaratan teknolojiler geliştirmeye devam edecek.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir