Kia’dan Cenevre’de Kışkırtıcı Modeller!

By on 05 Mart 2013

Kia’nın şimdiye kadar üretilmiş en performanslı iki modeli pro_cee’d GT ve cee’d GT’nin dünya tanıtımları, Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleşti. Kia fuarda, bu iki yeni modelinin yanısıra, yeni konsept otomobili Provo’yu da ilk kez sergiledi.

Kia Başkanı ve Tasarımın başındaki isim Peter Schreyer ve ekibi tarafından tasarlanan pro_cee’d GT ve cee’d GT modelleri, 1.6 lt. T-GDI benzinli motor ile donatılmış. 204 beygir gücündeki bu güçlü motor, ürettiği 265 Nm torkuyla 0-100 km/s hızlanmasını 7.7 saniye’de gerçekleştiriyor.

cee’d ailesinin en son üyelerinin üretimine Kia’nın Slovakya’daki Zilina Fabrikası’nda Mayıs ayında başlanması planlanıyor. Her iki yeni model de Haziran ayından itibaren Avrupa’da satışa sunulacak.

Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, Cenevre Otomobil Fuarında yaptığı açıklamada “ Hem cee’d GT hem de pro_cee’d GT , Kia’nın ürün gamına yepyeni bir boyut kazandıran iki model. Bu modeller Kia’nın bundan sonra performans araçları segmentinde de iddialı olacağının bir göstergesi. Yeni pro_cee’d GT, kullandıkları araçta performans, dinamizm ve stil arayan otomobilseverler için müthiş bir seçenek.  Bu aracın standart versiyonunu Nisan ayında ülkemizde lanse edeceğiz. Sonrasında ise pro_cee’d GT’yi Haziran ayında satışa sunacağız.

1,6 lt. T-GDI benzinli motorlu 204 PS gücündeki Kia pro_cee’d GT’yi son derece zengin bir donanım seviyesi ile satışa sunmayı planlıyoruz. Araçta, Recaro spor koltuklar ve deri koltuk döşemeleri, 18” alüminyum alaşım jantlar, kırmızı fren kaliperleri, krom çift egzos çıkışı, LED gündüz farları, hız sabitleme ve sınırlama sistemi, sürücü, yolcu, yan ve perde  hava yastıkları, ESP, yokuş kalkış desteği, lastik basınç sensörü standart olarak sunulacak.

Kia cee’d, 2013 yılında en çok satacağımız modellerden biri olacak. Sene sonuna kadar yaklaşık 4,000 adet Kia cee’d satmayı planlıyoruz. 5 kapı hatchback, sportywagon, 3 kapı pro_cee’d ve pro_cee’d GT’den oluşan cee’d ailesi, pek çok farklı müşteri beklentisine hitap edecek. İnanıyorum ki pro_cee’d ve pro_cee’d GT modellerinin 2013 yılnıda ürün gamına eklenmesi , Kia’ya hem satış adedi hem imaj anlamında büyük fayda sağlayacaktır.” diye konuştu.

 

Kia’nın Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda ilk kez sergileyeceği bir diğer modeli ise provokatif ve kışkırtıcı yeni konsept otomobili Provo oldu.  Kia ürün gamının artık simgesi haline gelen “tiger nose” ızgarasına, sıradışı bir far haznesine ve belirgin yan hatlara sahip olan Kia’nın bu en son konsept otomobili, hızı ve yüksek enerjiyi temsil ediyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir