Kia Ceed Makyajlandı

By on 15 Temmuz 2021
77a9f02ed0873fb0034e2bf870ca39df3a4df9e0

Seat Leon, Volkswagen Golf ve Peugeot 308 gibi isimlerin ardından son olarak Opel Astra’nın kendi içerisinde yeni jenerasyona taşındığı C segmentinde rekabet çok daha güçlendirilmiş silahlarla bambaşka bir boyuta taşındı.

Özellikle tasarım bazında Opel ve Peugeot ikilisinin devrim niteliğindeki yorumlarıyla öne çıktığı sürede Güney Kore cephesinden daha sakin de olsa bir cevap geldi. 2022 Kia Ceed ailesiyle birlikte Ceed rozetinin tüm versiyonları için hayata geçirilen makyaj operasyonu, araçların günümüz pazardaki eksiklerini kapatacak, daha çok donanım üzerine kurulu geliştirmelerini beraberinde getiriyor.

2022-Kia-Ceed-facelift-2

Ceed SW ve Proceed gibi modellerin gösterime çıktığı makyajın önümüzdeki günlerde ailenin crossover dinamiklerine sahip ismi XCeed’e de yansıtılmasını bekliyoruz.

ÖNE ÇIKAN YENİLİKLER…
Tasarım kısmında ilk başta da bahsettiğimiz gibi daha çok işlevsellik odağındaki bölümleri değiştirilen otomobillerde görünüm farklılıkları da göze çarpıyor. Tamamen yenilenen full-LED ışıklandırma grubuyla birlikte arka stoplar ve sis lambaları da makyaj kapsamında tasarım ve teknolojide ileriye taşınıyor. Tampon, ızgara ve jant gibi ana karakter unsurlarında da versiyonlara göre farklılıklar karşımızda olacak.

2022-kia-ceed-7

Tüm bu parçalar arasında en dikkat çekenlerden biri de Güney Koreli üreticinin yeni logosu olacak. Kokpit tarafına geldiğimizde de geliştirmelerin ana unsurlar üzerindeki yoğunluğu kendisini hissettiriyor. 12,3 inçlik dijital sürücü ve üst paketlerde 10,25 inç olarak gelen multimedya ekranı ilk öne çıkanlar arasında. Bunun dışında konsolun genel görünümünde radikal bir değişim yer almadığını görüyoruz.

2022-kia-ceed-9

Donanımlarda ise JBL imzalı premium ses sistemi, ısıtmalı ön arka koltuklar, elektrikli bagaj kapalı ve panoramik cam tavanla birlikte tercih edilebilirliği etkileyecek önemli özellikler var. Bu özelliklerin kendisini en fazla hissettirdiği noktalar arasında ise güvenlik ekipmanları geliyor. Listede; kör nokta uyarı sistemi, geri bölge çarpışma uyarısı, sürücü dikkat uyarısı, adaptif hız sabitleyici, şerit takip ve şeritte tutma asistanı, akıllı hız limitleme, uzun far asistanı ve park çıkış uyarısı ön planda.

2022-kia-ceed-peMakyajla birlikte Ceed ailesinin motorları da güncel pazar dinamiklerine uygun şekilde yoğun bir elektrifikasyona maruz kalıyor. Benzinli ve dizelin yanında şarj edilebilir hibrit ve başlangıç jeneratörlü hibrit kombinasyonlar listelerdeki yerini alacak.

Ailenin giriş seviyesinde 1.0 litrelik turbo üç silindirli ünitenin 48V ile kombin edilerek 120 beygir güç sunduğu mild-hybrid seçenek var. 1,5 litre ve 1,6 litrelik turbo benzinli motorlar ise 160 ve 204 PS’lik güç değerleriyle farklı versiyonlarda standart olarak sunulacak.

kia-ceed-restyling-la-gamma-2021

Dizel tarafında ise 1,6 litrelik tanıdık ünitenin 48V sistemle kombinasyonu karşımıza çıkıyor. 136 PS güç sunacak olan hibrit destekli dizel motorun emisyon ve ekonomi nitelikleri standarttan çok daha iyi olacak. Şarj edilebilir hibrit motor ise 1,6 litrelik benzinli ünitenin merkezinde 141 PS güç ve 265 Nm tork değerleriyle geliyor.

Saf elektrikli sürüş modunun da sunulduğu bu versiyonda yaklaşık 60 kilometrelik şehir içi menzil yakalanabiliyor. Fiyatları henüz açıklanmayan makyajlı Ceed ailesinin bu yılın son çeyreğinde kademeli olarak Avrupa pazarına gelmesi bekleniyor. Türkiye içinse 2022 yılı masada.

77a9f02ed0873fb0034e2bf870ca39df3a4df9e0

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir