KIA Amerika’da Tarihi Başarıya İmza Attı!

By on 26 Haziran 2015

KIA uluslararası alanda kazandığı başarılara yenilerini ekliyor. ABD’de de son yıllarda giderek artan model sayısı ile faaliyet gösteren KIA, dünyanın en saygın araştırma şirketlerinden J.D. Power’ın her yıl hazırladığı “İlk Kalite Değerlendirme Raporu – Initial Quality Study’de (IQS)” araştırmasında üst sıralarda yer alan markalar arasına adını yazdırdı. KIA, 2015 yılında endüstri genelinde ikinci en yüksek puana ulaşan otomotiv markası olarak gösterildi.

KIA’nın araştırmadaki puanı, gelmiş geçmiş en iyi performansını sergilediği 2014 senesine kıyasla 20 puan arttı. Amerika’da giderek büyüyen KIA, 4 sıra yukarı çıkarak genel klasmanda 33 otomobil markası arasında 2. sıraya yerleşti ve Amerikan otomotiv pazarındaki markalar içinde en yüksek puanı elde eden marka oldu.

KIA’nın bu yükselişinde başrolü, Amerika’da segmentlerinde lider konumda bulunan ve markanın en çok satan araçları olan Soul ve Sorento oynarken; Rio, Optima, ve Sportage  modellerinin her biri kendi kategorisinde ilk üçe girmeyi başardı. Raporda ayrıca KIA araç sahiplerinin, diğer otomobil kullanıcılarına kıyasla %20 oranında daha az sorunla karşılaştıklarını belirtmesi dikkat çekti.

03_0623_JDPower graphHer yıl düzenlenen ve bu yıl 29.’su gerçekleşen J.D. Power IQS’de, 26 segmentten araç sahiplerinin değerlendirmeleri analiz ediliyor. IQS, aracın satın alınmasından sonra 90 gün içinde, kullanıcıların sürüş tecrübesi, motor, şanzıman performansı ve kaliteye dayalı geniş bir sorun yelpazesi üzerine yaptıkları değerlendirmeler vasıtasıyla belirleniyor.

 

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir