mouse ile üzerine gelince

Keskin Sedan: Hyundai Elantra

By on 28 Ekim 2019
IMG_20191024_172458-01

2019 Hyundai Elantra, geçtiğimiz yıl içerisinde düzenlenen tanıtım etkinliğiyle birlikte fazlasıyla dikkat çekmeyi başarmıştı. Halihazırda satışta olan ve artık bir önceki versiyon diyebileceğimiz modelindeki tasarım hatları düşünüldüğünde adeta sınıf atlayan otomobil, kesinlikle kullanıcı kitlesini de ileriye götürme iddiasında.

Otomobili ilk olarak Amerika pazarında sunan Hyundai, aradan geçen hatırı sayılır zamanın ardından ithalat sürecini ancak tamamlamış durumda ve yeni Elantra Türkiye pazarıyla buluşmak için karşımıza çıktı. Yeni modeli ülkemizde dört farklı donanım paketiyle satışa sunan marka, motor kısmında ise şimdilik sadece 1,6 litre atmosferik benzinli makineyle karşımıza çıktığını da ifade etmek isteriz. Bizde sizler adına yeni nesil Elantra’yı inceleme fırsatı yakaladık.

IMG_20191024_172528-01

TASARIM&DONANIM
90’lı yılların ilk dönemlerinden itibaren Hyundai’nin ürün gamında yer bulmaya başlayan Elantra, Türkiye’deki kullanıcıların da yoğunlukla tercih ettiği seçenekler arasında. 2018 yılına kadar gelen süreçte daha çok aile otomobili havasını andıran sade bir tasarım dilini taşıyan model, markasının içerisinde olduğu başarılı yükselişten nasibini alanlar arasına dahil oldu. IONIQ ile başlayıp i30 Fastback‘e kadar uzanan değişim sürecinde, bu zamana kadar hiç olduğu kadar sportif karaktere kavuşan Elantra, artık hitap ettiği kitlenin sınırlarını da geliştirme şansına erişti.

Hyundai tasarımcılarının Elantra üzerinde yaptığı değişimler, karaktere doğrudan etki eden temel parçalar üzerinden başlıyor. Kaputu da içerisine alan ön bölümde ızgara ve ışıklandırma grubunda artık çok daha keskin çizgiler bizler karşılarken, tampon kısmında da destekleyici parçaların dahil edildiği görülebiliyor. Aracın arka bölümünde yapılan değişimler ise işin hissiyat kısmını biraz daha premium sınıfa yaklaştırıyor.

IMG_20191024_142241-01

Burada yepyeni bir tampondan faydalanan Hyundai, entegre spoiler ve LED teknolojisine sahip yeni ışıklandırma grubunu kullanıyor. Seçenekler arasına eklenen yeni jant tasarımları da şüphesiz aracın genel karakterindeki en önemli tamamlayıcılarından olacak. Kokpit kısmında ise multimedya ekran güncellemesi ve dijital sürücü ekranında değişimler ön plana çıkmakta.

2019hyundaielantra12

Yeni nesil Elantra’nın tasarım kısmında belli başlı parçaların ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Yeni basamaklı ızgara, aracı eskisinden daha geniş gösterirken, ayrıca üçgen formdaki geriye doğru uzayan LED farları ve aynı şekilde çekik bir gözü andıran LED stoplarıyla da son derece ilgi çekici bir duruş sergilemiş.

Ayrıca, LED farların içerisine yerleştirilen gündüz farları da tasarım konusunda önemli bir karakter ortaya koymakta. Aracın arka bölümünde yapılan değişimler ise işin hissiyat kısmını biraz daha premium sınıfa yaklaştırmış.

2019hyundaielantra10

Burada yepyeni bir tampondan faydalanan Hyundai, entegre spoiler ve LED teknolojisine sahip yeni ışıklandırma grubunu kullanmış. Seçenekler arasına eklenen yeni jant tasarımları da şüphesiz aracın genel karakterindeki en önemli tamamlayıcılarından olacak diye düşünüyoruz.

MOTOR&PERFORMANS
Test aracımızın kalbinde yer alan 1.6 litrelik benzinli motor, maksimum 127 beygirlik güç üretirken 155 Nm Tork gücü ile desteklemiş. Sizin de tahmin ettiğiniz üzere tork gücünün çok az olmasından dolayı araçtan fazla bir performans beklenmemesi gerekir. Buna paralel olarak aracın yeterli güç elde etmemesinden dolayı motorun aşırı zorlanması ile doğal olarak yakıt tüketimini de olumsuz yönde etkiliyor.

Benzinli Elantra’da test süremiz boyunca 9.3 litre ile beklenenden fazla bir değer ile bizi şaşırtmadı. Genelde sakin kullanım gerçekleştirdiğimiz otomobil ile bu rakama bile inmek başarı diyebiliriz. Dizel motor seçeneğinin de ülkemizde satışa başlanmasıyla ekonomiklik isteyen sürücülerin beklediği Elantra olsa gerek.

2019hyundaielantra9

GÜVENLİK
Kapsamlı aktif ve pasif güvenlik paketiyle de kullanıcılarına tam koruma sunan Hyundai Elantra, segmentindeki en şık ve donanımlı araçlardan biri olma iddiasında. Araç Stabilize Yönetimi (VSM) ve Elektronik Stabilite Kontrol (ESC) programları Elantra’da kombine olarak görev alıyor.
Bu programlarla birlikte Elektronik Direksiyon Sistemi (MDPS) de sürücüye ani manevralarda kontrolü kaybetmemesi adına yardımcı oluyor. Farklı yol koşullarındaki hızlanma veya fren anında VSM, optimize edilmiş gücü direksiyona ileterek sürücüye yardımcı oluyor. Kör nokta çarpışma uyarı sistemi (BCW) ve arka çapraz trafik uyarısı da yeni eklenen güvenlik donanımlarını oluşturuyor.

2019hyundaielantra1

FİYAT
Test otomobilimiz olan Yeni Elantra 1.6 MPI 6 İleri Otomatik Elite Plus (Benzinli)’nin anahtar teslim satış fiyatı 151 bin TL’dir. Aracın başlangıç fiyatı ise 100 bin TL’den başladığını da ifade etmek isteriz.

2019hyundaielantra3

YORUM FARKI
Fransızca’da Tutku anlamına gelen Elan daha sonra Transport’tan türetilen Tra ile birleşerek “Elantra” halini almış. Aracın Kore pazarındaki adı olan “Avante” ise İspanyolca “İleri” anlamına gelmiş.
Hyundai Elantra, dünya genelinde en çok bilinen Hyundai modeli desek abartmış olmam sanırım.

Bundan tam 29 yıl önce piyasaya sunulan otomobilden 11 milyondan fazla satın alınmış. Elantra’nın bu kadar fazla tercih edilmesinin sebebi ise Amerika ve Asya pazarlarının kendisine gösterdiği ilgi.
6. Jenerasyon makyajlı Hyundai Elantra, markanın ilk ürettiği C segmenti olarak önemli bir şöhrete sahip olduğunun da altını çizmeden geçmemek gerekir.

Bence Altıncı nesil Elantra’nın iç mekanı oluşturulurken 3 kelime başrol oynamış. “Sade”, “Modern” ve “Sürücü Odaklı Kokpit”, Hyundai Tasarım Merkezi’nin en çok üzerinde durduğu noktalar olmuş. Bu doğrultuda tasarlanan kokpit, sürücünün ve araç içindekilerin daha farklı duygular hissetmesini sağlamış. Gösterge paneli de sürücüye anlık olarak bilgilerin akışını en iyi şekilde sağlarken aynı zamanda modernizasyon anlamında da farklı bir dokunuş olarak öne çıkmış. Kokpitin orta ve alt kısımları da kullanışlı yapısıyla öne çıkıyor. Rahat koltuklar, daha şık döşemeler ve kullanışlı hale getirilen butonlarıyla beraber Yeni Elantra artık çok daha estetik bir ambiyansa kavuşmuş.

Sonuç olarak aracı tercih edeceklere kazasız keyfi maksimum sürüşler dilerim.

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi
+Farklı tasarım, yol tutuşu, sorunsuz vites geçişi.
Yetersiz performans.

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir