Kendinizi Onun Büyüsüne Kaptırabilirsiniz: Renault Captur!

By on 17 Eylül 2013

Renault’un tasarımda evrim geçirmiş modeli olmaya aday ve aynı ismi taşıyan konsept otomobilden doğan Renault Captur, kompakt bir SUV olarak çıktığı ilk günden itibaren dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Tasarımda yepyeni bir eksen oluşturan Captur, pratik ve çevik yapısıyla hem şehir içinde hem de zorlu doğa şartlarında kendini ispat edeceğe benziyor!

DSC02110TASARIM

Captur’un dış tasarımında nereden başlasak bilemiyoruz doğrusu. Akıcı ve yumuşak tasarım çizgilerinin hakim olduğu Renault’un bu yeni kompakt SUV’ı Captur’un öncelikle ilk dikkatimizi çeken görüntüsü çift renkli karoser yapısı… Özellikle test aracımızda da yer alan turuncu ve beyazın muhteşem uyumu Captur’u diğer rakiplerinden bir adım öne çıkarmış! Captur’un ön görünümünde ince bir çizgi halinde geriye doğru uzanan Led farlar ile uyum içinde birleştirilen krom çerçeveli ön ızgara yapısı ve büyükçe kullanılmış olan Renault logosu otomobile kendinden emin bir görünüm kazandırmış. Aynı şek krom çerçeveler otomobilin sis farlarında ve çıkıntılı yan kapılarında da kullanılmış ve oldukça dikkat çekici olmuş!

DSC02108Captur’un arka görünümü ise daha sade detaylardan oluşmuş. Yumuşak hatların kullanıldığı arka tasarımda stop lambaları da çizgilerle uyum halinde tasarlanmış. Yan belirgin omuz çizgisiyle birleştirilen arka farlar bizce otomobilde biraz küçük kalmış! Bununla birlikte aynen ön ızgaradaki gibi büyükçe kullanılan Renault logosu Captur’un krom çerçeveli bagaj kapağında da başarılı bir şekilde kullanılmış… Yanlarda ve arka tamponlarda kullanılan plastik aksam Captur’un kompakt SUV duruşunu pekiştirmiş!

DSC02111KONFOR VE İÇ MEKAN

Captur’un iç mekanı sofistike çizgilerin esintisini taşımış. Dış görünümde kullanılan krom çerçeveler otomobilin gerek müzik sisteminin çevresinde gerekse de kapı içlerinde çok şık bir şekilde kullanılmış. Üç kollu spor direksiyon üzerine konumlandırılmış olan kısa yol tuşları da oldukça kullanışlı olmuş!

DSC02118Bunun yanında krom çerçeveli gösterge tablosunun hem dijital hem de analog olması da şık bir dizayn ortaya çıkarmış… Diğer konfor özellikleri arasında 7 inçlik dokunmatik ekran, Tom Tom navigasyon, Bluetooth telefon, USB ve jak girişleri, elektronik klima sistemi, ECO modu, hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, radyo-CD çalar sistemlerine yer verilmiş.

DSC02117PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımızda yer alan 1.o litrelik benzinli motor 90 beygirlik bir güç üreterek bunu 130 Nm’lik tork oranı ile destekliyor. Bizce bu kasa ağırlığında bu tork ve motor gücü biraz otomobili özellikle yokuşlarda zorluyor! Ancak otomobil belirli bir hıza ulaştığında gidişinde herhangi bir problem kalmıyor.

DSC02121Test süremiz boyunca şehir içinde ortalama 6 litre gibi oldukça ekonomik yakıt değerini bizlere sunan Captur’un bu özelliği bizden tam not aldı! Start&Stop özelliğinin de standart olarak yer aldığı Captur’dan fazla bir performans beklenmesin. 5 ileri manuel vitesin kullanıldığı Captur’un 1.2 litre ve 1.5 dCi motorlu versiyonları da satışta!

DSC02109GÜVENLİK

Üstün güvenlik ekipmanları ile donatılan Captur öncelikle Euro NCap testlerinden beş yıldızı hak eden bir otomobil. Diğer güvenlik öğeleri arasında sürücü-yolcu-yan-baş ve göğüs hava yastıkları, ABS, Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), acil fren destek sistemi (AFU), elektronik denge programı, gündüz LED farları yer verilmiş…

DSC02113FİYAT

Test aracımız olan Captur Icon Turbo 90 bg Stop & Start’ın anahtar teslim satış fiyatı 49.990 TL’dir.

 

DSC02115SONUÇ

Sonuç olarak Renault’un kompakt SUV segmentine iddialı bir şekilde giren modeli Captur gerek tasarımı gerekse de konforuyla bizden tam not aldı! Değişik motor seçenekleriyle ülkemizde satışa sunulan Captur, bence bu kulvardaki rakiplerini oldukça rahatsız edecektir… Size tavsiyem bu yakışıklı SUV’ı almaya karar vermeden önce yakından görmeniz ve kullanmanızdır! Şimdiden keyfi bol kazasız sürüşler dilerim!

DSC02119Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin…

İçimizdeki sevdaların bitmemesi dileğiyle!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir