Karşınızda Yeni Volkswagen Jetta [VİDEO]

By on 16 Ocak 2018

Bu zamana kadar sadece tasarım çizimleri üzerinden karşımıza çıkartılan 2019 Volkswagen Jetta da, Detroit Otomobil Fuarı’nın merak edilen modellerinden birisiydi. 70’li yılların son dönemlerinde başlayan macerasında 15 milyonu geçen satış başarısına ulaşan aracını, bu zamana kadar Golf’ün gölgesinde tutan Volkswagen de şu anda karşımızda duran yedinci jenerasyonla birlikte bu durumu tersine çevirecek gibi gözüküyor.

Markanın binek segmentteki ürün gamında en son güncellediği modellerden birisi olan Jetta’da diğer araçlarda gördüğümüz altyapının iyileştirilmiş bir versiyonu tercih edilmiş. Özellikle kokpit bölümüyle sınıf atlayan Jetta’nın fiyatında ciddi bir değişim gözlemlenmemesi de potansiyel alıcıları şimdiden mutlu edecek etmenlerden sadece bir tanesi.

2019volkswagenjetta1

2019 Volkswagen Jetta’da herkes gibi bizim de ilk olarak gözümüz kokpitte yapılan yeniliklerle ilgili detaylara gitti. Lakin bunlardan önce bizleri dışarıdan baktığımızda gerek tasarım gerekse ebat olarak nasıl bir aracın beklediğini anlamamızda fayda var. Jetta’nın ebatlarına baktığımız zaman hatırı sayılır iyileştirmeler yapıldığını söyleyebiliyoruz. Toplamda; uzunluğu 43 milimetre artırılarak 4.702 milimetreye, aks mesafesi 35 milimetre artırılan 2.686 milimetreye, genişliği 21 milimetre artırılarak 1.799 milimetreye ve yüksekliği 6 milimetre artırılarak 1.459 milimetreye getirilen yeni jenerasyon görüldüğü gibi her açıdan bir adım ileriye gitmiş durumda.

2019volkswagenjetta3

Bunun yanı sıra ön bölümden 10 milimetre kısaltılıp arka kısmı 18 milimetre uzatılan araçta bu sayede daha sportif karakter yaratılmaya çalışılmış. Artan ebatlar doğrultusunda iç yaşam alanında gerek diz gerekse baş mesafesi de iyileştirilen Jetta’da ilginç bir şekilde bagaj kapasitesi bir önceki jenerasyonla aynı olacak şekilde 510 litrede tutulmuş.

2019volkswagenjetta15

Jetta’nın yeni tasarımını tek kelimeyle anlatmak gerekirse, bu tercihimizi kesinlikle “Modern”den yana kullanırdık. Ön bölümdeki C formlu LED ışıklandırmaları, genişletilmiş slim ızgara yapısı, belirginleştirilmiş gövde çizgisi ve revize edilmiş arka bölümüyle, aracın daha tatminkar bir görüntü ortaya koyduğu söylenebilir. Lakin tıpkı Mercedes G-Serisi’nde olduğu gibi, yeni jenerasyondaki en büyük farkı kokpit yaratmakta.

2019volkswagenjetta10

Direksiyonun arkasında yer alan 10,2 inç‘lik sürücü ekranı dahil olmak üzere ön konsolu tamamen dijitalleştirilen Jetta’da, işin içerisine artırılan malzeme kalitesi ve 10 farklı renkteki ambiyans aydınlatması girdiğinde premium hissiyatın tavan yaptığı bir iç dünya ortaya çıkıyor. Tabi ki bu dijital dünyanın üst donanımlarda sunulacağını da belirtmekte fayda var. Motorla ilgili parçalara geçmeden evvel yeni jenerasyonda; ön bölge çarpışma, otonom acil frenleme, kör nokta uyarı, arka trafik asistanı, adaptif hız sabitleyici, şerit takip ve uyarı, çarpışma sonrası ikincil frenleme ve otomatik far kontrolü gibi teknolojik asistanların yer aldığını da belirtmesek olmazdı.

2019volkswagenjetta13

Motor- Şanzıman Jetta’nın kaputunun altında ise bir değişim yer almıyor diyebiliriz. Burada ilk adımda 150 PS güç ve 250 Nm tork üreten 1.4 litre TSI motoru sunacak olan marka, seçenekler arasına eklediği R-Line ile daha güçlü bir motora da yer verecek. Şanzıman seçeneklerinde ise bizleri sekiz ileri değerli yeni otomatik ünite karşılıyor. Start/Stop teknolojisiyle kombin edilmiş bir şekilde sunulacak olan bu otomatik şanzımanla birlikte 6 ileri değerleri manuel de kullanıcıların tercih edebileceği diğer seçenek. 2018’in son çeyreği içerisinde satışlarının başlayacağı açıklanan Jetta’nın yurt dışında 18.500 dolar civarında başlangıç fiyatına sahip olacak.

VİDEO

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir