mouse ile üzerine gelince

Karşınızda Yeni Mercedes Vito

By on 11 Mart 2020
yeni-mercedes-vito-4-660x371

Test sürecinde çıkça karşımıza çıkan yeni Mercedes Vito planlanan kapsamda gerçekleştirilen dijital lansman üzerinden tüm dünyanın karşısına çıkarıldı. Üretimi İspanya’da gerçekleştirilen Vito’nun üçüncü nesli 2014 yılından günümüze 530.000 adet satılarak önemli bir başarı gösterdi.

Bu başarıyı ileriye taşıma noktasında önemli geliştirmeler elde eden Vito, yein motor seçenekleriyle de kullanıcı deneyimini farklı bir noktaya çekmeye çalışıyor. Modelde havalı süspansiyon daha konforlu bir sürüş sunarken, DISTRONIC ve Aktif Fren Yardımcısı gibi sürüş yardımcıları da elektronik destekler arasında güvenliğe katkı sağlıyor.

yeni-mercedes-vito-5-660x371

Mevcut duruma göre bir ileri seviyeye taşınan geri görüş kamerası, dijital iç dikiz aynası, yeni bilgi-eğlence sistemi ve daha kaliteli iç mekan sürüş konforunu desteklerken; yeni ön ızgara aracın tasarımını daha modern bir seviyeye getiriyor.

yeni-mercedes-vito-3-660x371

Yenilenmeyle birlikte tüm arkadan itişli Mercedes-Benz Vito versiyonları verimlilik ve emisyon açısından optimize edilmiş durumda. OM 654 kodlu dört silindirli 2.0 litrelik turbo dizel ünite dört farklı güç versiyonu ile geliyor. Giriş seviyesinde 136 PS güç ve 330 Nm tork, bir üst seviyede ise 163 PS güç ve 380 Nm tork karşımıza çıkıyor.

yeni-mercedes-vito-2-660x371

En üstte ise 190 PS güç ve 440 Nm tork değerine sahip Vito 119 CDI tercih listesinde yer alacak. Buna ilave olarak yeni nesil ile birlikte sınıfının en güçlü motoru Vito 124 CDI’da sunuluyor. Bu motor seçeneği, yaklaşık 240 PS güç ve 500 Nm tork üretiyor. Vito 124 CDI, 0’dan 100 km/s hıza 7,9 saniyede ulaşıyor ve 210 km/s maksimum hız yapıyor. Tüm arkadan itişli Vito versiyonlarında 9G-TRONIC otomatik şanzıman sunulduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

yeni-mercedes-vito-660x371

Ekim 2020 itibarıyla ilk kez Vito modelinde sunulacak olan havalı süspansiyon da sürüş deneyimine ciddi fark yaratma iddiasında. Kendini yol ve sürüş şartlarına uyarlayan bu sistemle birlikte artırılan yerden yükseklik sayesinde sürüş konforu dalgalı yol yüzeylerinde de korunuyor. Sistem, sürüş ve yol koşuluna bağlı olarak her bir tekerlekte kendini bağımsız olarak ayarlıyor.

Bu, sönümleme ve basma olmak üzere iki adet bağımsız supap sayesinde son derece hızlı gerçekleşiyor. Aktif Fren Yardımcısı, DISTRONIC ve dijital iç dikiz aynası gibi özelliklerin eklenmesiyle daha önce 10 adet olan güvenlik ve sürüş yardım sistemi sayısı yeni Vitoda’da 13 adede ulaşıyor. Modelde, dijital ayna özelliği sunulmaya devam ediliyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir