Karşınızda Volkswagen Atlas Cross

By on 28 Mart 2018

Volkswagen’in Kuzey Amerika pazarında sunduğu 7 kişilik SUV modeli Atlas‘ı küçültme planlarıyla ilgili ilk duyuruyu kısa bir süre önce almıştık. Hibrit teknolojisine sahip beş kişilik yolcu kapasiteli bu versiyon, seri üretim öncesinde konsept bir proje ile New York Otomobil Fuarı’nın ilk gününde tanıtılanlar arasındaki yerini aldı.

vwatlascross4

Atlas Cross Sport adıyla tanıtımı gerçekleştirilen modeli önümüzdeki yıl itibarıyla satışa sunma planı içerisinde olduğu söylenen Volkswagen, Avrupa pazarında sunacağı modellerde de yer vermesi muhtemel bazı önemli parçalarında ipuçlarını verdi. Özellikle kullandığı iç tasarım dili ve ekipmanlarıyla premium niteliğini fazlasıyla hak eden bu konsept yeni Touareg’in ardından marka içerisinde bizleri çok daha teknolojik gelişmelerin beklediğine de işaret ediyor.

vwatlascross2

Ebat olarak baktığımızda 4.846 milimetre uzunluk, 1.734 milimetre yükseklik ve 2.029 milimetre genişlik değerleriyle karşımıza çıkan Volkswagen Atlas Cross Sport, Atlas’ın bir anlamda alt sınıfında konumlanacak da denebilir. Tasarım detaylarını büyük oranda abisinden alan modelde bazı temel farkları oluşturan parçalar var. Meraklılarının da hemen fark edebileceği üzere ızgara ve marka logosundaki ışıklandırma ile başlayan bu değişim, tampon tasarımı LED ışıklandırmalar ve boyutu 22 inç olan özel tasarım jantlarla devam ediyor. Aracın çizgiler anlamdaki en büyük değişimi ise kısalan ebatları gereğin C sütunu itibarıyla arka bölümde yer alıyor.

vwatlascross7

İçerisinde yeni Touareg’de gördüğümüz dijital ekran teknolojisini barındıran konseptte, bu ekranların büyüklüğü 12,3 inç‘lik sürücü ve 10,1 inç‘lik multimedya şeklinde pay edilmekte. Bunun yanı sıra yeni jenerasyon Range Rover modellerinde olduğu gibi klima, elektrik ve ısıtma fonksiyonlu koltukların kontrolü ve temel araç fonksiyonlarının idare edildi orta panelde de ekrana yer verilmesi dikkatlerden kaçmıyor.

vwatlascross8

Kaputunun altında iki elektrik motoruyla ve 18kWh’lık batarya paketiyle güçlendirilmiş 3,6 litrelik V6 üniteyle gelen Volkswagen Atlas Cross, bunların bir araya gelmesiyle 355 beygirlik bir güce sahip oluyor. 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 5,4 saniyede tamamlayabilen model maksimumda ise saatte 209 kilometrelik sürate erişebiliyor. Tek seferde yaklaşık 42 kilometrelik elektrik menziliyle gidebilen model için daha ufak bir elektrik sisteminin sunulması da gündemde. Giriş seviyesi olarak nitelendirebileceğimiz bu versiyon ise 310 beygir güç ve 6,5 saniyelik 0-100 değerlerine sahip olacak.

vwatlascross9

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir