Karşınızda Tata’nın İlk “Süper” Otomobili: Tamo Racemo

By on 11 Mart 2017

Tata’nın üretilmesi için ayrı bir birim kurduğu performans otomobili Cenevre Otomobil Fuarı’nda örtülerinden kurtuldu.

Hindistan merkezli üretici olan Tata’nın BMW M ve Merceces AMG’ye benzer bir plan üzerine oluşturduğu performans markasıyla birlikte bir spor otomobil hazırlığı içerisinde olduğuyla ilgili ilk bilgileri geçtiğimiz süreçte sizlerle paylaşmıştık. İsmi Tamo olarak açıklanan bu birime; Alfa Romeo Alfetta ve Montreal, BMW 5 Serisi, Bugatti EB110, Ferrari Dino 308GT4, Lamborghini Countach, Diablo ve Miura, Lancia Stratos, Maserati Quattroporte IV ve bunun gibi birçok otomobilde imzası olan efsane tasarımcı Marcello Gandini gibi önemli bir ismi katmayı başaran Tata, geliştirme süreci yürüttüğü otomobilini ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı‘nda düzenlediği özel etkinlikle tüm dünyanın karşısına çıkardı. Geçtiğimiz süreçte adı Futuro olarak nitelendirilen aracın Racemo adıyla tanıtılması küçük bir şaşkınlık yaratsa da aracın tasarımı ve özellikleri bu isim karmaşasının kısa sürede önüne geçmeyi başardı.

tatatamo8-1000x562

Racemo ve Racemo+ olarak iki farklı versiyonda tanıtılan araçlardan Racemo+’ın sadece pist kullanımına özel olarak geliştirildiği açıklandı. İki kişilik sport coupe tasarımıyla karşımıza çıkan araçların tasarım ayağındaki en dikkat çeken kısım şüphesiz yukarı doğru açılan kelebek formlu kapılarında. Tasarım süreci Torino‘da yürütülen araçta Bi-LED teknolojisine sahip farlar, elektronik olarak destek sunan direksiyon ve özel geliştirilmiş aerodinamik kite yer veriliyor. Tamo ekibi her iki versiyonda da aracın içerisinde bir hayli ilginç tercihle üç adet LCD ekrana yer veriyor. Araçla ilgili anlık bilgilerin elektronik olarak yansıtıldığı ekranlarda alışılmışın dışında bir yapının olduğunu söylemek biraz zor. Tamo ekibi interaktif olarak da bir ortaklık geliştirerek aracın tanıtımıyla birlikte Microsoft’un geliştirdiği yarış oyunu Forza Horizon 3‘te Racemo+ modelinin kullanılabileceğini duyurdu.

tatatamo4-1000x562

Arka tekerlekten itiş altyapısına sahip olan araçların boyutu Mazda Miata MX-5 ile benzerlik gösteriyor. Üretilmesi için ayrı bir birim kurulan ve “performans” otomobili olarak nitelendirilen aracın tasarımından ziyade sahip olduğu teknik değerler fazlasıyla merak ediliyordu. Baktığımız zaman Tamo ekibinin bu süper minik otomobilde sadece 1.2 litre hacimli turbo beslemeye sahip bir makineye yer verdiğini görüyoruz. Bu ünitesiyle 187 beygir güce ve 210 Nm tork değerine sahip olan modellerin 0’dan 100’e erişim süresi 6 saniyenin altında. Altı ileri otomatik şanzımanla sunulan Racemo’lar küçük motoruna karşın güç değerleri ve ivmelenmesiyle hiçte küçümsenmeyecek bir otomobil olduğunun sinyallerini veriyor. Toplamda sadece 250 adet üretileceği açıklanan Recamo’ların ne kadarlık bir fiyat etiketiyle sunulacağıysa merak ediliyor.

tatatamo6-1000x562

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir