Karşınızda Renault’nun Yepyeni D Sedan Otomobili: Talisman!

By on 13 Temmuz 2015

TALISMAN: duyuları yüksek konfor ile buluşturan yeni D sedan

“Renault’nun yepyeni D sedan otomobili TALISMAN’ı gözler önüne sermekten gurur duyuyoruz. TALISMAN, boyutları, kabin alanı ve sunduğu yolcu konforu açısından son derece cömert. Kendinden emin ön tasarımı, zarif arka kısmı ve kaslı kanatlarıyla gerçek bir öncü. Bu otomobile hangi açıdan bakarsanız bakın, göz alıcı özellikleri hemen göze çarpacaktır. Bizler, TALISMAN’ı büyük bir tutkuyla tasarladık.”

Laurens van den Acker – Renault Endüstriyel Tasarım Direktörü

Heyecan verici, iddialı tasarım

Önden bakıldığında TALISMAN son derece güçlü ve sıra dışı bir görüntü veriyor: Renault’nun yeni kimliğini yansıtan elmas logosu krom ızgara üzerinde gururla yükseliyor. Renault’nun yeni görsel imzası TALISMAN’ın C şeklinde LED gündüz farları ile vurgulanıyor. Söz konusu ışık imzası aşağıya doğru, tamponlara kadar uzanıyor. Versiyona bağlı olarak TALISMAN %100 ‘pure vision’ FULL LED farlar ile de donatılabiliyor.

4.85 metre uzunluğa ve 1.87 metre genişliğe sahip TALISMAN cömert dingil mesafesi sayesinde geniş bir iç mekan sunuyor. TALISMAN’ın dingil mesafesi 2.81 metre. Otomobilin uzun kaputu TALISMAN’ın profiline dinamizm katarken; büyük çaplı jantlar (19-inçe kadar) sayesinde göz alıcı bir duruş elde ediliyor.

35TALISMAN+medSıcaklığı ve kaliteyi buluşturan iç mekân

TALISMAN cömert boyutlardaki davetkâr iç mekânı ile eşsiz bir konfor ve huzur sunuyor.

TALISMAN, kabin alanı ve araç içi saklama gözleri ile sınıfının en iyileri arasında yer alıyor.

TALISMAN hem sürücü hem de yolcular için huzur ve rahatlık sunması bakımından dikkatle tasarlandı. Aracın kabini özellikle üç konuda sınıfının en genişleri arasında yer alıyor:

– Ön ve arka baş üstü mesafesi: koltuk minderinden tavana kadar olan yükseklik önde 902mm arkada ise 855mm,

– Ön dirsek mesafesi,

– Arka diz mesafesi: 262mm –TALISMAN’ın segmentindeki en iyilerden bir tanesi.

Kabin içerisindeki 25 litreyi aşan saklama gözleriyle TALISMAN bu açıdan da sınıfının en iyileri arasında.

608dm3 (VDA) hacmindeki bagaj ise segmentin en büyükleri arasında yer alıyor ve otomobili aile kullanımına uygun hale getiriyor. Dahası, TALISMAN’ın bagajı dört golf çantasını içine alabilecek kapasitede.

Dünyada ilk kez olarak ön koltuk arkalıklarında yarı sert, dirençli, esnek ve hafif bir kabuk şeklini alan Cover Carving Teknolojisi bulunuyor. Bu dâhice Renault yeniliği, kaliteye vurgu yapıyor, geniş alan yaratıyor (arkada ekstra 3cm diz mesafesi). Ayrıca alışılmış plastik koltuk arkalıklarından 1kg daha hafif.

Seyahat konforunu artıran teknolojiler

20TALISMAN+medR-Link 2: TALISMAN’ın internete bağlı kontrol merkezi

Araç içi kullanım için tasarlanmış olan fonksiyonlar ve ergonomik özelliklerle birlikte Renault R-Link 2 internete bağlı tablet 7” yatay veya 8.7” dikey ekranı ile sunuluyor. Dikey ekran TALISMAN’ın sınıfında bir ilk.

· Tam entegre, kapasitatif (pinch & zoom) dokunmatik ekran,

· Araç içi kullanım için dikkatle tasarlanmış sade, sezgisel grafikler;

· R-Link 2 normal bir tablet gibi kullanılıyor: iki parmakla zumlama, sayfa kaydırma, sürükle ve bırak…

· Realistik bir navigasyon ekranı ve 8.7” versiyonda binaların 3D canlandırması,

· R-Link 2 araç içi kullanım için dikkatle tasarlandı. Sistemde sesli komutlar (navigasyon, telefon, uygulamalar ve medya), SMS mesaj ekranı ve bir uygulama yardımıyla e-maillerin sesli okunması sistemi de mevcut,

· Bluetooth® bağlantısı sayesinde eller serbest arama ve kablosuz müzik dinleme,

· Her yolcu için sayısız bağlantı ve şarj olanağı.

· R-Link 2, sürüş yardımcıları ile birlikte navigasyon, ses ve klima kumanda fonksiyonları gibi standart görevleri yerine getiriyor. Dokunmatik ekranın özellikleri kısa yol tuşlarına da sahip; orta konsoldaki döner düğme ve direksiyon kumandaları yardımıyla dokunmatik ekran kumanda edilebiliyor.

· Sürücülerin önceden ayarlanmış sürüş ayarlarına, ambiyans tercihlerine tek bir tıkla ulaşmaları da çok kolay. Bunun için seçilen tercihlerin kişiselleştirilmiş profile işlenmesi gerekiyor.

TALISMAN, özel tasarlanmış BOSE® Surround Sound ile donatıldı

TALISMAN’da konfor ve sürüş deneyimi ile aynı yüksek standartlara sahip bir müzik deneyimi yaşanıyor. Bose® Surround Sound’un kullanılması çok doğal bir etki uyandırıyor; böylece yolculuklar sanatçıların araç içerisinde canlı performans yaptığı yüksek kaliteli bir ses sistemi gerçekleşiyor.

Kapsamlı İleri Sürüş Destek Sistemleri (ADAS)

· Güven verici: adaptif cruise control, aktif acil fren destek sistemi.

· Uyarılar: şerit takip sistemi, güvenli mesafe uyarısı, trafik levhası tanıma ile birlikte aşırı hız uyarısı, kör nokta uyarı sistemi.

· Yardımcılar: geri görüş kamerası, otomatik uzun ve kısa farlar, Head-up display, elektrikli el freni, eller serbest açılan bagaj kapağı, eller serbest park sistemi.

Multi-Sense teknolojisi ile sınırsız sürüş keyfi

4Control teknolojisinin ve aktif amortisörlerin eşsiz birleşimi

Renault, 4Control sistemi ile elektronik amortisör kontrolünü daha önce D sedan tipi bir otomobilde görülmedik şekilde eşleştirdi. Bu kombinasyon, sürüş keyfi, konfor ve güvenlik sağlıyor. Renault’ya özel olan 4Control şasi TALISMAN’a sıra dışı çeviklik kazandırıyor. TALISMAN’ın viraj Renault’nun dengesi ve güvenliği bu yeni D sedan tipi aracında üst düzeyde.

Yeni Espace gibi TALISMAN da Multi-Sense teknolojisi ile donatıldı. Multi-Sense, TALISMAN’daki çeşitli teknolojileri kontrol ve koordine ediyor. Bu sistem 4Control sistemini, aktif amortisörü, direksiyonu, motoru ve EDC vites kutusunu kontrol ediyor. Sistem göstergeleri, motor sesini ve ambiyans aydınlatmasını da kapsıyor.

Aerodinamik stil ve verimli motorlar

TALISMAN verimli, yüksek performanslı motorlarla donatıldı.

İki benzinli motor: Energy TCe 160 ve Energy TCe 200 motorları yedi vitesli çift kavramalı otomatik EDC şanzımanla eşleştirildi.

Üç dizel motor: Energy dCi 110 motor altı vitesli düz şanzımanla veya altı vitesli çift kavramalı otomatik EDC şanzımanla eşleştirilebilir.

110hp Energy dCi motoru TALISMAN’a sıra dışı bir sürüş deneyimi kazandırdı. Bu motorun CO2 emisyonu sadece 95g/km. Bu da otomobili segmentinin en verimlisi haline getiriyor.

Renault, ürün gamını yenilemeye devam ediyor

Yeni Espace gibi TALISMAN da markanın temel unsurlarını bünyesinde barındırıyor: duygu dolu stil, konforlu ve her detayı düşünülmüş iç mekan ve ileri teknolojiler (4Control şasi, aktif amortisör, Multi-Sense teknolojisi, R-Link 2.0, Bose Surround Sound, vs.). Ancak Renault’nun en iyisi aynı zaman da ulaşılabilir de olmalı: TALISMAN kullanım maliyetleri açısından sınıfının en rekabetçi modelleri arasında.

Her cephede kalite

TALISMAN’ın üretiminde görev alan tasarımcılar, mühendisler ve işçiler her alanda en üst kalite için çalışmalarını yürüttüler:

§ Tasarım aşamasında: TALISMAN, modüler dizayn ve kendini kanıtlamış standardize edilmiş bileşenlerden istifade eden Renault-Nissan İttifakı’nın CMF mimarisini kullanıyor.

§ Test aşamasında: Normal test programına ek olarak Renault bir dizi farklı kontrollerle otomobilin tasarımını ve yol dayanıklılığını artırdı. 7/24 devam eden bu zorlu testler otomobilin uzun yıllar zorlu şartlarda çalışmasını simüle ediyor. Ayrıca bu testler zorlu iklim ve trafik şartlarında ve Renault-Nissan İttifakının test pistlerinde gerçekleştirildi.

§ Üretim aşamasında: TALISMAN, Renault’nun modernize edilen Douai tesisinde üretiliyor. Bu tesise önemli insan ve malzeme yatırımı yapıldı. Fabrika lüks Renault modellerini kalite ile üretiyor.

§ Lansman aşamasında: Konu müşteri ilişkileri olduğunda Renault, tüm karar verme anlarında mükemmeliyeti hedefliyor. Bu, markanın web sitesinde ve özel MyRenault akıllı telefon opsiyonlarında da göze çarpıyor (yeni Renault Store showroom konsepti – dünya çapında şimdiden sayısı bin 300’e çıktı).

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir