mouse ile üzerine gelince

Karşınızda Opel Grandland X Plug-In Hybrid4

By on 13 Mayıs 2019
grandlandh5

Otomobil ürecini arasında elektrik konusunu ağırdan alan isimlerden birisi daha, yenilikçi dünyaya dahil oldu. PSA satın almasının ardından ailenin ilk plug-in altyapısına sahip modeli olarak satışa sunulacak olan Opel Grandland X Plug-In Hybrid4, dört tekerlekten çekiş desteğiyle iddialı bir sürüş deneyimi vadediyor.

grandlandh6

Geçtiğimiz süreç içerisinde 508 ve 3008 gibi modellerini benzer şekilde hibrit olarak tanıtan Peugeot, Opel’in 2024 yılı itibarıyla tüm ürün gamına dahil etmeye hazırlandığı elektrik gücünde önemli bir destek olacak. Opel cephesinin amiral gemilerinden birisi olan Grandland X’in ardından Insignia’da benzer adımların atılmasını bekliyoruz.

grandlandh8

Opel resmi kaynakları tarafından paylaşılan detaylar doğrultusunda, hibrit Grandland X’in akla gelen ilk özellikleri de karşımıza çıkıyor. Kaputun altında yatan içten yanmalı görevi bu noktada 1,6 litrelik turbo dört silindirli üniteye verilmiş durumda.

grandlandh9

Tek başına 200 beygir güç üreten bu motora yardım eden iki elektrik motorunun desteğiyle birlikte rakamlar 300 beygir güce ve 450 Nm torka kadar ulaşıyor. İşin performans kısmında ise 6,5 saniyelik 0-100 ve 220 km/s’lik maksimum sürat değerleri karşımıza çıkıyor.

grandlandh10

Hiç fena sayılmayan bu değerlerin 8 ileri değerli otomatik şanzıman ve dört tekerlenten çekişli altyapıyla yere aktarıldığını görüyoruz. İşin menzil kısmı ise bizce şehir içi kullanım için yeterli sayılmayacak nitelikte. 13,2 kWh‘lık batarya paketiyle gelen model bu sayede saf elektrik gücüyle 50 kilometre yol kat edebiliyor.

grandlandh7

Kullanıcılar 7,4 kW kaynaklı şarj noktasından bu bataryayı 1 saat 50 dakikada tamamen dolu hale getirebilecek. Opel’in paylaştığı veriler arasında ortalama tüketim de oldukça iddialı. Güncel değerlendirme standartı olan WLTP’ye göre Grandland X Plug-In Hybrid4, 100 kilometrede sadece 2,2 litre yakıt tüketiyor.

grandlandh4

Fiyatları henüz açıklanmayan versiyonun kısa süre içerisinde Avrupa pazarındaki yerini alacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir