mouse ile üzerine gelince

Karşınızda Lüksün Zirvesi: 2020 Bentley Flying Spur

By on 12 Haziran 2019
bentleyflyings7

100 yılı içerisinde olduğumuz süreçte ortaya koyduğu çıtayı yeni bir noktaya çıkartma çabası içerisinde olan Bentley, yıldız yağmuruna devam ediyor. 2020 model yılıyla birlikte üçüncü jenerasyonuna kavuşturulan Flying Spur rozetinin beraberinde getirdiği parçalar gerçek bir iddianın da ötesini temsil ediyor aslında.

bentleyflyings2

Otomobili pek çok açıdan sınıfının en iyi GT’si olarak lanse eden Bentley, dahil ettiği teknolojik parçalalarla gelişim konusunda da zirveyi temsil ettiğini savunuyor. 2020 Bentley Flying Spur ile birlikte gelen tasarımsal değişiklikler ise söz konusu karakter olduğunda “bir önceki jenerasyon ile sadece adı aynı” benzetmesini kesinlikle destekler nitelikte. Kaputun altında ise aileden bildiğimiz twin-turbo destekli W12 makine yatıyor ki bu da adeta ateşli bir hatcback sürelerinin elde edilmesi için fazlasıyla yeterli.

bentleyflyings4

Üçüncü jenerasyon Flying Spur için şüphesiz en çok konuşulan noktaların başında elde ettiği görsel değişimler gelecek. Lakin biz bunun öncesinde doğrudan sürüş odaklı, yani deneyimi etkileyen önemli noktalardan bahsetmenin daha doğru olabileceğini düşünüyoruz. Otomobili anlamak konusunda bize ilk ipucunu yeni platformu veriyor.

bentleyflyings6

Continental GT’den de başarılı geri dönüş alan ve güçlendirilmiş çelikle zenginleştirilen alüminyum temelli bu yapının oluşumunda dahi yüksek teknoloji imalatından faydalanıldığını görüyoruz. Bentley’in iddiasına göre tüm parçaların bir araya gelmesiyle bu mimari sınıfının rijitlik ve konforlu sürüşe olanak tanıya bazında en iyisi. Aks mesafesi gibi hayati bir değerin önceki jenerasyona göre 130 milimetre gibi hatırı sayılır oranda artırıldığını düşündüğümüzde, sürüş dinamikleri konusunda gerçekleştirilen mühendisliğe de şüphesiz ayrı bir vakit ayırmak gerekiyor.

bentleyflyings8

Burayla ilgili değinilmesi gereken son nokta ağırlık dağılımının önemli oranda iyileştirilmiş olması. Öndeki aksı pozisyon itibarıyla biraz daha ileride konumlandırmayı tercih eden Bentley, işin içerisine aktif dört tekerlekten çekiş sistemi, sensör destekli dinamik sürüş mimarisi ve dört tekerlekten manevra kabiliyeti gibi yardımcılardan da destek almayı ihmal etmiyor. Özellikle bir önceki jenerasyonda 60:40 olarak güç dağılımı yapan çekiş sistemi, artık çok daha dengeli bir noktaya çekilmiş durumda.

 

Tabi ki sürüş modları ve yol koşullarına göre tork dağılımının da ön ve arkaya farklı seviyelerde yapıldığını belirtmeden geçmeyelim. Tabi ki sürüş konusunda bu kadar iddiaya sahip otomobilin elde ettiği limitleri de hemen öğrenmek istemek içgüdüsel bir arzu. Kaputun altında gizlenen on iki silindirli mücevher tadındaki motor, 635 PS güç ve 900 Nm tork değerleriyle işleyişe katkı sağlıyor.

bentleyflyings13

Üretilen rakamlar bu devasa otomobili 0’dan 100’e sadece 3,8 saniyede çıkartmaya yetiyor. Erişilebilecek maksimum sürat değeriyse 333 km/s olarak teknik tabloya yansıyor. Özellike yüksek hızlarda ön tekerlekle aynı yönde manevra yapabilen arka tekerleklerin ve aktif anti-roll bar sisteminin, stabilite ve sürüş hissiyatına olan katkısını da şüphesiz deneyimlemek ayrı bir keyif olacaktır. Otomobilin bu gücüyle başa çıkabilmek içinse 420 milimetrelik ebatlarıyla dünyanın en büyük fren sisteminden faydalanılıyor.

bentleyflyings9

2020 Bentley Flying Spur söz konusu lüks olduğunda, kokpitinde bir limuzin standardı sunma iddiasını taşıyan bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Ultra lüks deri ve ahşap döşemelerin yanı sıra konsolun merkezinde yer verilen 12,3 inçlik multimedya ekran ve yüksek çözünürlüklü sürü ekranı ön bölümdeki temel taşları oluşturuyor. Arka taraftaki dijital klima kontrol paneli ve panoramik sunroof gibi detayların da güzel bir devamlılık yaratacağına hiç şüphe yok.

bentleyflyings14

Dünya ilk olarak tanıtılan üç boyutlu elmas kabartma deri kapı döşemelerinin de sınırları zorlama konusundaki ilginç bir yöntem olduğunu da söylemeden edemiyoruz. Beraberinde; trafik asistanı, şehir işi destek sistemi, kör nokta uyarısı, gece görüş desteği, kuş bakışı görünüm, park pilotu ve LED matrix ışıklandırma grubu gibi pek çok özelliği getiren 2020 Bentley Flying Spur, ilk teslimatlarıyla önümüzdeki yılın başında asfaltla buluşacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir