Karşınızda İlk Detaylarıyla Makyajlanan 2019 Mercedes C-Serisi

By on 14 Şubat 2018

Cenevre Otomobil Fuarı’nın önemli katılımcılarından biri olmaya hazırlanan Mercedes, organizasyon başlamasına bir haftadan az bir süre kala kartlarını oyuna sürmeye devam ediyor. AMG G63‘ün ilk bilgilerini geride bıraktığımız gün paylaşan marka, bugün de makyaja dahil ettiği 2019 model yıllı C-Serisi ailesiyle karşımızda.

Yenilik olarak dış bölümünde etkili tasarım dokunuşlarının yapıldığı 2019 C-Serisi, kokpit bölümünde ailenin giriş seviyesinde modeli olan A’nın bile elde ettiği dijital ekrana kavuşuyor. Aslında sürücü ekranında yapılan bu değişim, teknolojik açıdan yapılan güçlendirmenin sadece bir başlangıcı niteliğinde.

2019mercedescserisi3

2019 Mercedes C-Serisi’nin dış bölümünde yapılan değişimler ilk başta söylediğimiz gibi klasik parçaları barındırıyor. Gövdede ön-arka tamponlar, hava girişleri ve difüzörü içerisine alan bu dokunuşta, LED ışıklandırma gruplarının tamamında değişimi hissetmek mümkün. Jant kısmında da boyutu 17 inç olan yeni tasarımlara kavuşan araçta, gümüş gri ve yeşil rengin yeni metalik opsiyonları da seçenekler arasına dahil oluyor. Bu arada, önceki modelde, tasarım opsiyonu olan ön ızgaradaki AMG formlu tek şeri ızgara artık standart sunulan parçalar arasına giriyor.

2019mercedescserisi2

Aracın içerisinde girdiğimizde gözlü görülür en büyük farkı, direksiyon başta olmak üzere kullanıcıların en çok muhattap olduğu noktalar yaratıyor. S-Serisi’nden birebir şeklinde aktarılan 1920 x 720 çözünürlüklü 12,3 inç‘lik ekran, artık C-Serisi’nde de satın alınabilecek seçenekler arasına dahil oluyor. Multimedya kısmında 7 inç’ten başlayıp 10,25 inç’e kadar değişen ekranların sunulduğu C-Serisi’nin bu elemanlarında da touchpad’in hassasiyeti ile birlikte önemli geliştirmeler var.

2019mercedescserisi10

Makyajla birlikte C-Serisi’ne gelen en önemli parçaların ise teknolojik asistanlar kısmında olduğunu söyleyebiliriz. Burada da S ve E-Serisi’nden transfer edilen elemanlara yer veren Mercedes, artık çok daha üst düzey radar ve kamera sistemini kullanıyor. Bu sayede 500 metreye kadar önünde ne olup bittiğine dair bilgi analizi yapabilir hale gelen C-Serisi, yarı otonom sürüş konusunda elini ciddi anlamda güçlendirmiş durumda. Artırılan bu görüş menzili uzun far ve adaptif yapıdaki asistanlara da fazlasıyla yarayacak.

2019mercedescserisi11

Aktif direksiyon asistanı, aktif şerit değiştirme asistanı ve aktif acil durdurma asistanı yeni C’nin öne çıkan teknolojik yardımcılarından birisi olacak. Motor kısmında yeni benzinlinin yanı sıra dizel ve plug-in hybrid seçenekleriyle Avrupa pazarında sunulacak olan 2019 C-Serisi’nde şimdilik tüm parçalar paylaşılmış değil. İlk bilgiler doğrultusunda turbo beslemeye sahip 2.0 litrelik yeni bir makineye sahip olacağını gördüğümüz araçta, bu motor 255 beygir güç ve 369 Nm tork değerleri üretiyor. 9 ileri otomatik şanzımanla kombin edilen bu üniteye daha düşük hacimli parçaların eşlik etmesini bekliyoruz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir