Karşınızda Fotoğraf ve İlk Teknik Özellikleriyle Audi Q8

By on 05 Haziran 2018

Tanıtımıyla birlikte mini dizisi üzerinden heyecanını yaşamaya başladığımız Audi Q8, yarın düzenlenecek özel bir etkinlik kapsamında tüm dünyanın karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Çin’in Shenzhen kentinde düzenlenecek olan organizasyon öncesinde, uzun süredir ortaya attığımız teorileri doğrulayacak teknik detaylarını görmeyi bekliyorduk.

audiq8op5

Nitekim şu anda sizlerle değerlendirmesini yaptığımız detaylarla birlikte bu bekleyiş son buluyor. Resmi kaynaklar evvelinde basına yansıyan fotoğraflar ve ilk teknik detayları artık elimizde bulunan Audi Q8, konsept versiyonuna olan tasarımsal benzerliği sayesinde bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmayacak. Motor kısmında ise elimizde şimdilik dizel ve benzinliyle ilgili detaylar şekillenmeye başladı.

audiq8op9

Dış basına yansıyan teknik detaylar öncesinde size şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki elimizde Q8 ile ilgili resmi tanıtımı aratmayacak kadar görsel mevcut. Dış tasarımdan kokpite kadar uzanan bu fotoğrafla bugünlük tadını çıkarmamız gereken dondurma kıvamında. Çünkü yarın teknik detaylar ortaya çıktığında görsellerden ziyade rakamsal parametrelere yoğunlaşmış olacağız.

audiq8op7

Tasarımla ilgili detaylardan bahsetmeden evvel masada görünen birkaç teknik detayı merak edenleri fazla bekletmeden paylaşalım. Kaputunun altında A8 ile başlangıcı yapılan mild-hybrid teknolojisiyle desteklenen dizel ve benzinli motorları barındıracak olan Q8’in benzinli kısmında 3.0 litre hacimli V6 karşımıza çıkıyor. 340 PS güç üreten bu ünitenin yanındaysa 2018 Volkswagen Touareg’de de gördüğümüz 3.0 litrelik dizel motor yer alıyor. İki farklı güç değeriyle satın alınabilecek olan bu motor giriş seviyesinde 230 PS, en tepe noktada ise 340 PS‘lik rakamlar sunacak. Rakamsal olarak elimizde var olan diğer detaysa Q8’in maksimumda 1.775 litreye kadar bagaj hacmi sunacağına işaret ediyor.

audiq8op11

Audi Q8’in tasarım kısmıyla ilgili söylenebilecek ilk şey Q7’ye oranla çok daha agresif ve sportif olduğu. Ön bölümünde, ağırlığı fazlasıyla hissedilen sekizgen formlu bir panelin kullanıldığı modelde, büyük hava girişleri ve L formlu LED ışıklar uyumlu bir birliktelik sergiliyor. Dikey olarak konumlandırılmış krom parçalarsa ızgaranın demirbaşlarından. Kaputunun üzerinde kullanılan baskın çizgilerle ön bölümündeki hatları güçlendirilen Q8’de arka tarafa doğru ilerledikçe coupe formunun ağırlığı fazlasıyla hissediliyor.

audiq8op13

Son olarak arka tarafta iki farklı uçlardan birleştirilen stop lambası ve 3D efekli üç boyutlu ışıklandırmalar, konsept versiyondan başarılı şekilde seri üretime aktarılan parçalar arasında. İçeriye girdiğimizde bizleri yanılmayan bir yapıyla karşılayan Audi, elektronik sürücü ekranı ve devasa multimedya ekranla bizleri binek sınıfında alıştığımız başarılı yapısına ortak ediyor. Burada klima bölümünün de üçüncül bir ekran üzerinden kontrol edildiğini de belirtmeden geçmeyelim.

audiq8op14

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir