Karşınızda Dünyanın İlk Premium Pickup’ı: Mercedes X-Class X 250d 4MATIC

By on 27 Mart 2018

Mercedes-Benz, X-Serisi modeliyle pick-up dünyasına girdi. Sağlam, dayanıklı, güçlü, fonksiyonel ve zorlu araziye uyumlu olan araç, pick-up sınıfına has niteliklerle, tasarım, konfor, sürüş dinamizmi ve güvenlik gibi Mercedes-Benz’e özgü bütün özellikleri bünyesinde taşıyor.

Dünyanın ilk premium pickup modeli olarak tanıtılan Mercedes X-Class, 2016 yılında İsveç’te düzenlenen etkinlikle konsept olarak başlayan macerası geçtiğimiz yılın son çeyreğinden itibaren Türkiye yollarına çıkmaya başladı.

X 250 d segmentini sizler adına test ettiğimiz X-Class hakkında merak ettiklerinizi Türkiye’nin en iddialı otomobil haber portalı olarak toparlamaya çalıştık.

IMG_20180323_182308

TASARIM-DONANIM
Pazara güçlü bir giriş yapan Mercedes-Benz X-Serisi, çift çıtalı heybetli ön ızgarası, güçlü duruşunu destekleyen uzun motor kaputu ve uzun geniş farlarıyla Mercedes-Benz ürün gamının bir parçası olduğunu hemen hissettiriyor.

Büyük bir ilgiyle karşılaşan araç, üç farklı kokpit süslemesi, ikisi kontrast dikişli deri olmak üzere altı farklı koltuk döşemesi ve iki farklı tavan rengiyle sınıfının en zengin malzeme ve renk çeşitliliğini sunuyor.

IMG_20180324_142942_069

Mercedes-Benz X-Serisi’nin güçlü görünümünü destekleyen ön tamponu, donanım seviyesine bağlı olarak üç farklı karaktere bürünüyor. PURE donanım seviyesinde boyasız olan ön tampon, PROGRESSIVE seviyesinde gövde renginde boyanırken, ürün gamının tepe noktasını oluşturan POWER donanım seviyesinde ise krom eklentiler ve alt koruma ile sunulmuş.

X-Serisi’nin arka tamponuna entegre edilen basamak ile 90 derecelik açıyla açılan bagaja erişim ve yükleme daha kolay hale getiriliyor. Çamurluk aralarına bir Euro palet sığacak şekilde tasarlanan X-Serisi, üçüncü stop lambasına entegre LED aydınlatma ünitesi ile yükleme alanının tamamını aydınlatıyor. Orta konsoldaki düğme ile aktif hale getirilen aydınlatma, araç çalıştırıldığında otomatik olarak kapanıyor. Kompresör gibi cihazları çalıştırmak üzere yükleme alanında bir 12 volt soket standart donanım olarak sunulmuş.

IMG_20180324_142942_076

Tasarım olarak genel yapıyla beklediğimiz gibi konsept çizgilere paralel bir yapıyla birlikte gelen X-Class’ın ebatlarına baktığımız zaman toplamda 5.340 milimetre uzunluğa, 1.920 milimetre genişliğe, 1.819 milimetre yüksekliğe ve 3.150 milimetre gibi iddialı bir aks mesafesine sahip olduğunu görüyoruz.
Bir pickup modeli için fazlasıyla önemli olan çekiş kapasitesinde de başarılı değerleri vadeden araçta motor seçeneklerine göre değişmekle birlikte değerler 1.650 ile 3.500 kilogram olarak verilmiş.
Ön yapısıyla Mercedes ürün gamındaki tipik SUV görünümüne sahip olan X-Class’ın donanım seçeneklerine göre bu bölümünde (tampon vs.) değişimler görmemiz mümkün.

IMG_20180324_140644

Arka bölümde de diklemesine tercih edilen ışıklandırma grubu tipik bir pickup etkisi oluştururken konsept versiyonda gördüğümüz ve çok etkilendiğimiz tasarımı burada görmememiz doğrusunu söylemek gerekirse bizleri biraz üzdü.

Mercede X-Class kokpit bölümünde binek modelleri akıllara getiren donanımları barındırıyor diyebiliriz. Kokpitin merkezinde boyutu 8,4 inç ve çözünürlüğü 960 x 540 piksel olan multimedya ekranın kullanıldığı araçta gösterge panelinin büyüklüğüyse 5,4 inç.

IMG_20180324_140634

Döşeme seçeneklerinde de premium rozetini hak edecek yapıya sahip olan modelin en üst donanımında el yapımı Artico deri kullanılmış. Bunlara ek olarak anlık trafik akışı, çevrimiçi navigasyon ve 360 derece kamera, şerit takip ve uyarı, hız sabitleyici, trafik işaret algılama, aktif fren asistanı, uzaktan araca erişim sağlama imkanı sağlayan Mercedes Me uygulaması gibi parçalar araçta yer alan donanımlar arasında.

MOTOR-PERFORMANS
Dizel motorlu X 250d 4MATIC versiyonunda sunulan dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC, her türlü zemin ve yol şartıyla baş etmek için üretildi. Ön aks, zemin ve sürüş koşuluna bağlı olarak devreye alınabiliyor veya devreden çıkartılabiliyor.

IMG_20180321_110105_974

Kaputunun altında 190 beygir güç ve 450 Nm tork üreten 2.3 litrelik dört silindirli bir motorun kullanıldığı X 250 d test aracımız Mercedes X-Class Türkiye’de Pure, Progressive ve Power olmak üzere üç farklı donanım seçeneğiyle satışa sunuluyor. Modelin motor ayağında ise üç dört ve altı silindirli olarak ayrılan seçenekler var.

Bunlar arasında satışa ilk çıkan 2.3 litrelik dört silindirli seçenek, 163 beygir güç-403 Nm torkluk X 220 d ve 190 beygir-450 Nm torkluk X 250 d olarak iki versiyonda satışa sunuluyor. 2018 yılının ortalarında satışına başlanacak olan altı silindirli dizel motorsa 258 beygir güç ve 550 Nm tork gibi arazi kabiliyeti çok daha tatminkar bir değerle kullanıcılarla buluşacak.

Her iki versiyonu için de dört tekerlekten çekiş altyapısını sunan Mercedes şanzıman ayağında 7 ileri değerli otomatik ünitesine yer veriyor. X-Class’la ilgili altı çizilmesi gereken noktalardan bir tanesi de sürüş modları. Comfort, ECO, Sport, Manual ve Offroad olmak üzere beş farklı sürüş modunun yer aldığı araçta Eco modunda start/stop özelliği de devreye sokuluyor.

Mercedes, bir pickup için olmazsa olmaz parçalardan olan süspansiyon üzerinde de opsiyon sunmayı es geçmemiş. Avrupa’da sunulacak tüm modellerde aracı yerden 202 milimetre yüksek konumlandıracak standart süspansiyonlara yer veren Mercedes, opsiyonel olarak satılan diğer seçenekle bu yükseklik değerini 20 milimetre yukarı çekiyor.

Her iki versiyonu için de dört tekerlekten çekiş altyapısını sunan Mercedes şanzıman ayağında 6 ileri manuel ve 7 ileri değerli otomatik ünitesine yer vermiş.

Mercedes-Benz X-Serisi, konfor odaklı süspansiyon geometrisi ve hava kanallı ön ve arka diskleri sayesinde off-road dışında kullanıcısına mükemmel asfalt sürüş performansını da sunan ilk pick-up araç olarak öne çıkıyor.

Mercedes-Benz X-Serisi, tüm zeminler için dört tekerlekli çekiş sistemi sunuyor. Araç, Low Mod ve isteğe bağlı olarak sunulan 4MATIC kilitli aks diferansiyeli ile her türlü yol ve zemin koşulunun üstesinden gelebiliyor.

IMG_20180324_140651

GÜVENLİK
Her Mercedes-Benz aracında olduğu gibi X-Serisi’nde de referans olarak gösterilebilecek “Aktif Fren Asistanı” ve “Şerit Takip Sistemi” gibi pasif ve aktif güvenlik donanımları öne çıkıyor. Dolayısıyla Pick-up dünyasının sınırıları daha yukarıya taşımış.

Her Mercedes-Benz marka araç gibi yeni X-Serisi de zengin konfor ve güvenlik donanımıyla dikkat çekiyor. Kaza anında çarpışmanın etkisini azaltan ön ve arka burulma noktalarıyla oluşan aracın sağlam gövdesi, yüksek güvenlik seviyesi için temel oluştururken, yedi adet havayastığı ve iki adet çocuk koltuğu bağlantı noktası da pasif güvenliği destekliyor.

Aktif güvenlik ise “Aktif Fren Asistanı” ve “Şerit Takip Asistanı” gibi elektronik sistemlerle sağlanıyor. Römork çekmek için “Elektronik Stabilite Programı, Hız Sabitleme Sistemi ve altı adet LED kümesi ile sınıfının en yüksek aydınlatma seviyesini sunan LED farlar” standart olarak sunulurken isteğe bağlı olarak 360 derece geri görüş kamerası da sipariş edilebiliyor.

2017’nin son günlerinde Türkiye satışlarına başlanan dünyanın ilk premium pickup modeli Mercedes X-Class, Euro NCAP’tan aldığı beş yıldız ile güvenlik konusunda da meraklılarına güven veren test aracımızda; ABS, ESP, ASR, elektronik güç dağılımı, elektronik güç sistemi, yokuş iniş desteği, şerit takip sistemi ve arka diferansiyel kilidi gibi donanımlar yer alıyor.

Euro NCAP’in resmi kaynakları üzerinden paylaştığı teknik analiz sonuçlarına baktığımızda Mercedes X250d’nin yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 90, çocuk korumasında yüzde 87, yaya korumasında yüzde 80 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 77 oranında başarı elde ettiğini görüyoruz. Bu değerlerin bir ara getirilmesi sonucu beliren dereceyse beş yıldız olarak tabloya yansımakta.

VİDEO

FİYAT
Ülkemizde Pure X 220 d MT tek versiyon olarak satışa sunulan modelin anahtar teslim satış fiyatı 142.430 TL’dir.

YORUM FARKI
Renault-Nissan ortaklığıyla üretilen Mercedes-Benz X-Class’ın piyasaya dünyanın ilk Premium pickup’ı olma sloganıyla çıkması Mercedes fanatiklerinin ilgisini oldukça fazla dikkatini çektiğini ifade etmek isterim. Dolayısıyla Mercedes bu modelle birlikte premium segment üreticiler arasında pickup üreten ilk marka oldu.

Pickup segmentine yeni bir soluk getiren Premium üretici Mercedes’in yeni nesil modeli X-Class’ın pickup bir araçtan ziyade kullandığımızda lüks bir otomobil konforundan hiçbir eksiğinin olmadığına şahit oldum. Gerek 450 Nm’lik yüksek tork gücünün etkisi gerekse de yumuşak kullanılan malzeme kalitesinin uyumu ve konfor özellikleriyle bence bu segmentin korkulu rüyası olacağa benziyor. Bence segmentindeki en önemli rakibi Volkswagen Amarok! Bakalım rekabet neyi gösterecek gelecekte… Şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin.

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir