Karşınızda Dizel Motor Seçeneğine Kavuşan 2018 Ford Ka+ [VİDEO]

By on 08 Şubat 2018

1996 yılından beridir Ford’un kompakt sınıftaki başarılı temsilcilerinden birisi olan Ka, özellikle ilk jenerasyonuyla Türkiye’de hatırı sayılır kullanıcı kitlesine erişmeyi başarmıştı. 2008 yılından itibaren ikinci jenerasyonuyla piyasada olan Ka’nın bu versiyonu ise Türkiye’de çok uzun ömürlü olmadı ve marka ağırlıklı olarak kullanıcıları Fiesta‘ya yönlendirdi.

Tıpkı Renault Twingo‘da olduğu gibi yurt dışında satışları devam eden serinin 2018 model yılıyla geldiği nokta ise, artık geri dönmesindeki gerekliliği önemli oranda tetikliyor. Ford’un ilk olarak Fiesta‘da uyguladığı yerden yükseltilmiş Active versiyonu, Ka+ adıyla birlikte kullanıcılara yeni bir deneyimin kapılarını aralıyor. Bunun yanı sıra 1,5 litrelik dizel motor seçeneğini alarak kelimenin tam anlamıyla Türkiye pazarı için biçilmiş kaftan halini alan Ka+, abisi Fiesta’yı aratmayacak donanımlara sahip.

2018fordka7

2018 Ford Ka+, var olan benzinlinin yanına eklenen dizelle birlikte iki adet motor seçeneğiyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Benzinli ayağında 1,2 litrelik Duratech‘in sunulduğu araçta güç seçenekleri 69 beygir-113 Nm tork ile 84 beygir-115 Nm tork arasında değişiklik göstermekte. Dizel ayağında ise 1,5 litrelik turbo makineyle gelen Ka+, bu motorla 94 beygir güç ve 215 Nm tork değerlerini kullanıcılarına sunacak. Kilometrede 99 gramlık karbon salınımı yapan dizel motorda “Akıllı Rejeneratif Şarj” sistemiyle fren yapıldıkça yakıt tüketimine olan olumlu etkinin arttığının altı çiziliyor. Ön tekerlekten çekişli altyapı üzerine kurulan Ka+’ın sadece beş ileri manuel şanzımanla sunulduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

2018fordka5

Haberimizin başında da bahsettiğimiz gibi Ka+, kompakt sınıfın giriş seviyesinde olmasına rağmen zengin donanımlara sahip. Anahtarsız giriş ve çalıştırma başka olmak üzere B segmentinden itibaren gördüğümüz bu yapı içerisinde, boyutu 6,5 inç olan Apple CarPlay ve Android Auto destekli multimedya ekran da es geçilmemiş.

2018fordka162018fordka15

2018fordka18

Buna ek olarak ısıtmalı ön koltuklar, yağmur sensörü, arka park sensörü, otomatik klima, elektrikli direksiyon gibi parçalar Ka+’ı boyundan büyük sınıflara dahil eden parçalar arasında yer alıyor.

2018fordka11

Bu arada aracın Active versiyonunda ekstra eşya taşınması için tavan barları, 23 milimetre artırılmış yükselik, ön bölümde daha büyük bir anti-roll bar ve ek gövde paketinin standart olarak sunulduğunu da hatırlatmakta fayda var. Kullanıcıların karşısına Cenevre Otomobil Fuarı’nda çıkacak olan 2018 Ford Ka+’ın yurt dışında yaklaşık 13.000 dolar civarında satışa sunulması bekleniyor.

VİDEO

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir