Karşınızda BMW 8 Serisi Convertible ve Öne Çıkan Özellikleri [Video]

By on 03 Kasım 2018

BMW 8 Serisi, tıpkı Honda NSX örneğinde olduğu gibi 90’lı yıllardan içimizde kalan bir ismin günümüz formlarında hayata döndürülme projesiydi. Konsept olarak tanıtılmasının ardından büyük bir ilgiyle karşılanan bu ikonik ismin resmi olarak dönüşü, geçtiğimiz haziran ayı içerisinde gerçekleştirilmişti.

bmw8con2

Coupe versiyonu üzerinden asfalta dönen modelin, test sürecinde kameralara yakalanan ikinci bir versiyonla da bu yıl karşımıza çıkmasını bekliyorduk. İşte o beklediğimiz isim BMW 8 Serisi Convertible olarak şu anda karşımıza duruyor. İlk olarak M850i xDrive Convertible versiyonuyla satışa sunulacak olan otomobil, birkaç karakteristik detayları dışında büyük oranda Coupe ile benzerlik gösteriyor. Tabi ki bu karakteristik noktaların başını açılabilir tavan sistemi oluşturmakta.

bmw8con16

8 Serisi deneyimini rüzgar etkisiyle yaşamak isteyenlerin tercih edeceği Convertible’ın açılabilir tavan yapısı, 48 km/s kıza kadar kullanılabiliyor. Eski jenerasyonlara oranla nispeteden bir adım daha ileriye götürülen bu rakamın, 15 saniyelik açılma işlem süresiyle tamamlandığını görüyoruz.

bmw8con7

Üstü açık sürüşlerde fark yaratan akustik dokunuşların da es geçilmediği otomobilde, güvenliği artırmak adına oldukça yerinde bir geliştirme söz konusu. Herhangi bir kaza ihtimalinde takla atma olasılığı düşünülerek dahil edilen takla koruma sistemi, kaza sırasında arka bölümden yüksek dayanıklı alüminyum barların devreye alınmasıyla güvenliği sağlıyor.

bmw8con11

Bu barlar kazanın algılanmasının ardından saniyeler içerisinde aktif hale gelebilecek nitelikte. Son olarak koltukları arkasına dahil edilen rüzgar yansıtıcı da, diğer Convertible otomobillerden alışık olduğumuz gibi burada da yer alıyor.

bmw8con2

Bunun dışında 8 Serisi Convertible ailesinde çok ciddi bir değişimin olmadığını zaten net bir şekilde görebiliyoruz. M paket üzerinden gelen 20 inçlik jantlar, sportif gövde panelleri ve lazer teknolojisiyle desteklenen adaptif ışıklandırma grubunun görünüme güzel katkı sağladığını görebiliyoruz.

bmw8con9

Kokpit bölümüne geçtiğimizde ise; deri döşeme, ambiyans aydınlatması, 12 hoparlörlü ambiyans aydınlatması, 12,3 inçlik sürücü ve 10,25 inçlik multimedya ekranlar M versiyonuyla birlikte standart olarak araca dahil edilenler arasında.

bmw8con10

Motor

BMW 8 Serisi Convertible’ın kaputunun altında meraklılarının diğer versiyondan tanıdığı makineyi görüyor olacağız. 4,4 litrelik twin-turbo destekli V8 motor, 530 PS güç ve 748 Nm tork değerleriyle hizmet veriyor olacak. Bu gücü 8 ileri otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekişli altyapı üzerinden yere aktaran BMW; aracın 0-100 değerini 3,8 saniye, maksimum süratiniyse 250 km/s (elektronik olarak sınırlı) olarak açıklamış durumda.

bmw8con15

bmw8con14

İçerisinde opsiyonellerin de yer aldığı elektronik asistan destek listesinde; aktif hız sabitleyici, şeritte tutma asistanı, aktif yan bölge çarpışma koruması, aktif kör nokta uyarısı ve çapraz trafik uyarısı gibi seçenekler ön plana çıkıyor.

bmw8con13

Önümüzdeki yılın ilk çeyreğiyle birlikte satışa sunulacak olan BMW 8 Serisi Convertible, yurt dışında yaklaşık 122.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla alıcı bulacak.

VİDEO

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir