Karşınızda 480 Kilometrelik Menzili ve 400 PS’lik Gücüyle Jaguar I-Pace’ın

By on 02 Mart 2018

Jaguar tarihinin ilk elektrikli modeli olarak geçtiğimiz yıl konsept versiyonuyla karşımıza çıkan I-Pace için meraklı ve uzun bekleyişimiz nihayet sona erdi. Tesla Model X‘in en ciddi rakiplerinden birisi olarak lanse edildiği ilk günden beri tüm dünyanın ayrı bir ilgiliyle takip ettiği I-Pace, daha önce de belirttiğimiz gibi ailenin ortanca SUV modeli olarak yerini alıyor.

jaguaripace2

Dört tekerlekten çekişli altyapı üzerine inşa edilen modelini şarj konusunda esnek opsiyonlarla karşımıza çıkartan Jaguar, tasarım kısmında konsepte büyük oranda sadık kalmayı tercih etmiş. Bu da konsept haliyle ciddi anlamda beğenilen aracın meraklılarını fazlasıyla memnun olacağı anlamına geliyor.

jaguaripace3

Tasarım itibarıyla her ne kadar bilim kurgu filmlerinden çıkmışcasına bir havaya sahip olsa da, Jaguar I-Pace’in tercih edilme kısmındaki en önemli kriteri hiç şüphesiz teknik özellikleri olacak. Baktığımızda burada geliştirme süreci tamamen Jaguar’a ait olan bir ünitenin kullanıldığını görüyoruz. 400 PS güç ve 696 Nm tork ürettiği açıklanan iki elektrik motorlaru aracı 0’dan 100’e 4,8 saniye taşıyor. Teknik kısmın ikinci önemli parçasıyla menzil bölümünde.

jaguaripace15

Burada 90 kWh‘lık lityum-iyon yapıda bir paket kullanan Jaguar mühendisleri, tek seferde 480 kilometrelik yol kat edilebileceğini belirtiyor. Tabi ki bu değerin test koşulları baz alınarak verildiğinin de altını çizmekte fayda var. Bataryanın şarj ayağında ise kullanıcıları memnun edecek önemli detaylar yer alıyor. İlk olarak bu bataryanın hızlı şarj kaynağı (100 kW DC) üzerinden 40 dakika gibi bir süre içerisinde yüzde 80 doluluğa gelebildiğini belirtelim. Evlerde kullanılan 230V/32A‘lik güç çıkışlarıyla ise bu değeri yakalamak 10 saati bulabiliyor. Hızlı şarj teknolojisinin I-Pace’e getirdiği önemli değerlerden birisi de 15 dakikalık bir sürede 100 kilometre kat edilebilecek duruma getirebiliyor olması.

jaguaripace16

jaguaripace20

Motor ve batarya gibi temel parçaları aks ve taban bölümüne yerleştirilmesi sayesinde ağırlık merkezi konusunda oldukça iddialı olan model, 50:50 gibi müthiş dengeli bir dağılıma sahip. Bu da sürüş dinamikleri konusunda I-Pace’e olan beklentilerimizi artırmamız gerektiği anlamına geliyor. Motor ve bataryanın alt bölümde konumlandırılması arkada 656 litre kaputun altında ise 30 litrelik kullanım alanı gibi avantajları da beraberinde getiriyor elbette. Teknik kısımda dikkat çeken son nokta ise süspansiyon kısmında. Havalı süspansiyon özelliği opsiyonel olarak sunulan I-Pace’in ön bölümünde double wishbone arka bölümünde ise çok noktalı bağımsız süspansiyon geometrisi kullanılıyor.

jaguaripace6

Tasarım – Donanım

Ebatsal oarak baktığımızda toplam uzunluğu 4.682 milimetre olan araç, F-Pace’in (4.746 milimetre) ufak bir farkla da olsa aşağıda konumlanıyor. Markanın sedan modeli XE‘den ise 10 milimetre daha uzun olan I-Pace’in 2.990 milimetrelik aks mesafesi de XE’den daha ileride. Aks mesafesinde bu dikkat çeken değer sayesinde aracın, kendinden üst seviyedeki SUV modelleriyle yarışa diz mesafesi sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Dış tasarımının oluşturulması sürecinde, yaklaşık iki yıl önce tanıtılan süper otomobil konsepti C-X75‘den faydalanıldığı söylenen I-Pace, arka tarafa doğru gidildikçe bir coupe’yi andırıyor.

jaguaripace19

Kaput kısmının yere daha yakın tasarlanması sayesinde sürtünme katsayısı da 0,29 gibi başarılı seviyelere çekilen modelin görünümü kadar aerodinamik değerleri de bir spor otomobilini andırıyor. Kokpit bölümünde kendinden sonra gelecek Jaguar modellerinde kullanılacak olan yeni nesil bilgi eğlence sistemini barındıran I-Pace’in konsolunda iki dokunmatik ekran var. Markanın InControl Touch Pro Duo şeklinde isimlendirdiği sistemi barındıran bu ekranlardan büyük olanı 10 küçüğü ise 5,5 inç ebatlarında.

Sürücü ekranını da tamamen dijital ola bu sistem Land Rover Velar’dan da hatırlanabilir. İngiltere’de 63.495 sterlin gibi bir fiyattan satışa sunulan Jaguar I-Pace, temmuz ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir