Karşınızda 402 Beygirlik Elektrikli Mercedes EQC [VİDEO]

By on 05 Eylül 2018

Dünya tarihinde bir çağı kapatıp yeni bir çağı başlatan önemli olaylar vardır. Otomobil dünyası özelinde de gerek dünya devleri gerekse yeni oluşum içerisinde olan markalarla birlikte yeni bir dönem için geçiş sürecine temeller atılıyor.

Uzun bir süredir gelmesini beklediğimiz ve nihayet resmi tanıtımı gerçekleştirilen Mercedes EQC de bu temelin en sağlam taşlarından birisi olarak seri üretim bandına çıkmaya hazır. Geçtiğimiz yıl içerisinde Generation EQ adıyla karşımıza konsept formunda çıkan ve büyük oranda o formdaki çizgileri üzerinde barındırmaya devam eden otomobil, teknik değerleriyle de bizi yanıltmayan bir listeyi barındırıyor. İşin premium kısmında da alıştığımız standartların varlığından şüphe edecek bir durum söz konusu değil.

mercedeseqcp1Menzil

Şüphesiz Mercedes EQC, barındırdığı tasarım hatlarıyla tüm gözleri üzerine çekmeyi başaracak bir otomobil. Lakin karşımıza temelden yepyeni bir ürün olarak durduğu ve özellikle tamamen elektrikli olduğu için gözümüzü ilk olarak teknik değer kısmına bakmaktan alı koyamıyoruz.

mercedeseqcp10

Tanıtım öncesinde yüksek sesle dile getirilen menzil değerinin en az 400 en fazla ise 500 kilometre yönünde olduğunu söyleyebiliriz. Mercedes cephesi bu beklentileri kelimenin tam anlamıyla ortada buluşturarak yaklaşık 450 kilometre (NEDC standartlarına göre) gibi bir menzil verisi açıkladı. Konsept versiyonda 70 kWh olan batarya hacmini seri üretimde 80 kWh‘e yükselten mühendisler, işin şarj kısmını da güzel şekilde çözmüş durumda. Hızlı şarj teknolojisi sayesinde yaklaşık 45 dakikada yüzde 80 gibi bir batarya doluluğuna erişen EQC için geliştirilen özel şarj sistemi standart kaynaklardan üç kat daha hızlı güç akışı sağlama kapasitesine sahip.

mercedeseqcp2

Tasarım & Donanım

Teknik değerleriyle günümüz şartlarındaki standartları karşılayan Mercedes EQC, kısa süre içerisinde karşısına çıkacak rakipleri karşısında aynı zamanda tasarımıyla da fark yaratmalıydı. Konsept formunda alınan olumlu geri dönüşler üzerinden dersine iyi çalışan Mercedes, BMW’nin son dönemlerde yaptığı gibi sevilen noktalara dokunmamayı tercih etti. Siyah bir ızgaranın hakimiyeti üzerine şekillen ön bölüme sahip olan otomobilde kullanılan LED ışıklandırma grubunda fiber optik parçalardan da faydalanılıyor.

mercedeseqcp15

Mercedes’in açıklamasına göre bu sistem özellikle gece sürüşlerinde hatırı sayılır bir deneyim farkı yaşatacak. Arka tarafa doğru gidildikçe GLE serisinde olduğu gibi yuvarlak hatlara bürünen EQC, burada nispeten daha sade bir karakter barındırıyor. İç bölüme geçmeden önce satın alınabilecek jant seçeneklerinin 19 inç’ten başlayıp 21 inç‘e kadar değişim gösterdiğini de belirtmekte fayda var.

mercedeseqcp17

mercedeseqcp22

Söz konusu bir Mercedes olduğu zaman iç ambiyans konusunda beklentileri belirli noktalarda tutmadan edemiyoruz. Burada premium bir elektrik hissiyatını yakalamaya gayret eden Mercedes malzeme kalitesi ve yer verilen donanımsal parça konusunda tüm önemli kozlarını oynamış durumda.

Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC, (BR N293) / Hightechsilber / Interior: Electric Art / Der neue Mercedes-Benz EQC - der erste Mercedes-Benz der Produkt- und Technologiemarke EQ. Mit seinem nahtlosen klaren Design ist der EQC ein Vorreiter einer avantgardistischen Elektro-Ästhetik mit wegweisenden Designdetails und markentypischen Farbakzenten außen wie innen. / Der EQC erhält das wegweisende Multimediasystem MBUX - Mercedes-Benz User Experience, ergänzt um zahlreiche EQ spezifische Inhalte wie beispielsweise die Anzeige von Reichweite, Ladezustand und Energiefluss. EQ optimierte Navigation, Fahrprogramme, Ladestrom und Abfahrtszeit lassen sich ebenfalls über MBUX bedienen und einstellen. / Der neue Mercedes-Benz ECQ (Stromverbrauch kombiniert: 22,2 kWh/100 km; CO2 Emissionen kombiniert: 0 g/km, Angaben vorläufig) // Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC, (BR N293) / hightech silver / Interior: Electric Art / The new Mercedes-Benz EQC - the first Mercedes-Benz under the product and technology brand EQ. With its seamless, clear design, the EQC is a pioneer for an avant-garde electric look with trailblazing design details and colour highlights typical of the brand both inside and out. / The EQC features the innovative multimedia system MBUX - Mercedes-Benz User Experience - which has numerous EQ-specific functions such as the display of range, charge status and energy flow. EQ-optimised navigation, driving modes, charging current and departure time can also be controlled and set via MBUX. / The new Mercedes-Benz EQC (combined power consumption: 22.2 kWh/100 km; combined CO2 emissions: 0 g/km, provisional figures)

Sürücünün en çok muhattap olacağı iki adet dijital ekranı 10,25 inç ebatlarıyla konsola entegre eden marka, bu ekranlarda EQ versiyonuna özel yazılımsal güncellemeler eklemeyi de ihmal etmemiş.

mercedeseqcp8

Farkın içerisinde yer alan sürüş modları kısmında; Konfor, Ekonomi, Maksimum menzil, Spor ve Kişisel seçenekleri sunulmakta. Klima çıkışlarında “rose gold” olarak nitelendirilen özel bir renk dokunuşu, ahşap detaylar ve sayısı 50’yi geçen ambiyans aydınlatması çok keyifli bir birliktelik sunma konusunda fazlasıyla kararlı.

Mercedes-Benz_EQC (1)

AMG başta olmak üzere farklı donanım paketleriyle kişiselleştirilebilen Mercedes EQC’de, seçeneklere göre karbon fiber parça ve sportif gövde gibi değişimleri göreceğiz.

mercedeseqcp14

500 litrelik bagaj hacmi (Jaguar I-Pace’den 70 litre daha az) sunacak olan EQC’nin 1.800 kilogramlık yük çekiş kapasitesine sahip olması da altı çizilmesi gereken detaylar arasında. Fiyatlarıyla ilgili henüz net bir bilginin paylaşılmadığı modelin üretimi Almanya ve Çin‘de yer alan tesislerde gerçekleştirilecek. İlk teslimatların ise 2019 sonu ile 2020 başı arasında yapılması bekleniyor.

VİDEO

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir