Karakteristik ve Akıcı Çizgisiyle Karşınızda Yeni Clio Symbol 1.2!

By on 26 Mayıs 2013

Son yıllarda özellikle yeni ön tasarımıyla dikkat çeken Renault ürün portföyüne yenilenmiş Clio Symbol’ü ekleyerek Clio ailesine yepyeni bir hava getirdi. Ülkemizdeki tüketici kitlesinin her zaman ilgisini ve beğenisini kazandığı Clio Symbol, bir aile otomobilinden beklenen her şeyi müşterilerini beğenisine sunmuş… Yenilenerek karşımıza çıkan Yeni Clioo Symbol ile sizler adına keyifli bir test süresi geçirdik. Gelelim ailenizin bu yeni üyesini daha yakından tanımaya…

DSC01814TASARIM

Öncelikle yazının başında da belirttiğimiz gibi Yeni Clio Symbol Renault’un yeni görsel kimliğini temsil eden otomobil. Özellikle ön yüzü baştan aşağı tamamen değiştirilen yeni Symbol bir önceki nesline oranla daha dik ve kavisli kullanılmış… Otomobilin önünde kullanılan büyükçe Renault logosu marka olgusunu ön plana çıkarmış ve daha da ön plana çıkması için kromajlı çubuklarla vurgulanan geniş bir siyah panel üzerinde düşey konumda yerleştirilmiş! Bununla beraber aracın yanlarında ve ön lastiğin üst kısmında tasarlanan dik omuz çizgileri Yeni Symbol’ü olduğundan daha yüksek gözükmesini sağlamış.

DSC01818Aynı zamanda genişçe kullanılan camları da Yeni Symbol’e ferahlık kazandırmış… Otomobilin arka görünümüne gelecek olursak bizce eski Sandero sedanı anımsattı desek yalan olmaz. Kavisli tasarımın kullanıldığı arka tasarımda yan omuz çizgileriyle bütünlük sağlayan ve ileriye doğru uzanan arka farlar sade ve şık bir görünüm kazandırmış…  Geniş bagaj kapağının üzerine konumlandırılmış olan ve yine büyükçe kullanılmış olan Renault logo ve yazıs otomobilin arka tasarımına başka bir hava kazandırmış!

DSC01815KONFOR VE İÇ MEKÂN

Ferah iç mekânıyla bizleri kendine hayran bırakan yeni Symbol’de tamamen yenilenmiş olan 7 inçlik dokunmatik ekrana sahip RENAULT R-NAV multimedya sistemi oldukça başarılı tasarlanmış! Buna paralel olarak elektronik klima sistemi de tamamen yolcuların daha konforlu ve rahat seyahat edebilmeleri için tasarlanmış… İç mekan işçilik seviyesine baktığımızda diğer rakipleri ile aynı orantıda seyrettiğine şahit olduğumuz Yeni Symbol’de direksiyondaki kumandaların ergonomik olması ve gösterge panelinin okunaklı olması Symbol’ü bir adım öteye taşımış! Diğer konfor özellikleri arasında hız sabitleyici, MP3-CD çalar, USB bağlantı sistemi, Bluetooth bağlantısı, yokuş kalkış desteği kullanılmış…

DSC01824YAKIT TÜKETİMİ VE PERFORMANS

Test aracımızın motor kaputunun içerinde yer alan 1.2 litrelik 16V’lik benzinli motoru 75 beygirlik bir güç üreterek bunun maksimum 4250 devirde 107 NM’lik tork oranıyla desteklemiş! Genelde otomobilinden fazla performans beklemeyip yakıt ekonomisini ve vergilerini düşünen tüketicilerin tercih edeceği 1.2 litrelik bu motor, bizimde test süremiz zarfında şehir içindeki kullanım beklentilerimizi karşıladı. Yakıt tüketimi bakımından da rakiplerine oranla oldukça tutumlu olan Yeni Smybol, şehir içi kullanımlarımızda 100 km’de ortalama 5.3 litrelik yakıt değerini bize sunarak bunun bizlere kanıtlamış oldu!

DSC01819GÜVENLİK

Renault markasının güvenliğe verdiği önem aşikâr! Yenilenmiş Symbol’de de güvenlik zafiyetine maksimum oranda izin verilmemiş. Otomobilde standart olarak sunulan güvenlik ekipmanları arasında Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Denge Programı (ESC), Acil Fren Destek Sistemi (AFU), Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), sürücü ve yolcu hava yastıklarına yer verilmiş. Test süremiz zarfında otomobil üzerindeyken biz de bu güvenlik hissini yakından hissettik diyebiliriz.

DSC01823FİYAT

Test aracımız olan Yeni Renault Symbol Clio’nun anahtar teslim satış fiyatı 28.240 TL.

DSC01825SONUÇ

Ülkemizde Renault markasıyla özdeşleşen Clio Symbol, özellikle yenilenen önden görünümüyle oldukça dikkat çekici ve karakteristik bir hale bürünmüş! Geniş bagaj hacminden tutunda yeni nesil dokunmatik ekranına kadar yeni Symbol bence öncelikle ailelerin ilgisini çekmeye devam edecektir. Bununla birlikte şirketlerin filo araçlarını alırken yeni Symbol’ü tercih edeceklerini de unutmamak gerekir. Dolayısıyla Renault ailesinin yeni yüzünü yansıtan bu güzel aile otomobilini gerek fiyatındaki uygunluğu gerekse de yakıt tüketimindeki cimriliğiyle sizlere tavsiye edebilirim. Şimdiden Yeni Symbol’ü alacaklara bol keyifle ve kazasız sürüşler dilerim.

DSC01816Kalın sağlıcakla…

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
@alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir