Karakteristik Tasarım: Yeni Citroen C5 Aircross

By on 13 Kasım 2019
IMG_20191109_165246-01

Citroen’in dünya prömiyerini Nisan 2017‘de gerçekleştirdiği C5 Aircross, önümüzdeki süreç için markanın en önemli adımlarından birisi olarak lanse edildi.

Kendisiyle tanışmamızın üzerinden geçen bir yıllık zamanın ardındansa artık Avrupa yollarını aşındırma zamanı. Motor ve teknolojik özelliklerinin yanı sıra sınıfının en konforlu modeli iddiasına sahip olan Citroen C5 Aircross üretimi Fransa‘da gerçekleştiriliyor. Bizde otosevdasi.com olarak sizler adına C5 Aircross’u inceledik. İşte ayrıntılar:

TASARIM&DONANIM
Citroen C5’in detaylarının üzerinden geçerken en iddialı olduğu bölümden başlamak gerekiyor. Aslında otosevdasi.com takipçilerinin, biraz sonra üzerinden geçeceğimiz detaylara yabancı olması pek muhtemel değil. Bunun en temel nedeniyse kısa süre önce önümüzdeki ay Türkiye satışlarına başlanılan C4 Cactus.

IMG_20191109_165208-01

Markanın ileri seviye konfor felsefesini ilk uyguladığı patentli süspansiyon teknolojisi bu iki modelin ortak noktasını oluşturuyor. Gerek arazi gerekse asfalt sürüşlerinde, süspansiyon içerisindeki iki uca bir dizi ikincil hidrolik amortisör dahil edilmesi üzerine geliştirilen bu yapının kullanıcı deneyiminde çok ciddi fark oluşturuyor.

Aracın donanımsal özelliklerine geçmeden evvel bagaj kapasitesi ve boyutlarına bakmakta fayda var. Toplam uzunluk değeri 4,50 metre, genişlik değeri 1,84 metre, yükseklik değeri 1,67 metre, aks mesafesi 2,73 metre olan C5 Aircross kullanıcılarına 482 litrelik bir bagaj kullanım hacmi vadediyor.

IMG_20191109_165229-01

PSA grubunda gördüğümüz EMP2 platformu üzerine geliştirilen modelde haberimizin başında da belirttiğimiz gibi sönümleme kalitesi artırılmış kademeli hidrolik süspansiyon sistemine yer verilmiş. Citroen’in özellikle sürüş anlamında oldukça iddialı olduğu bu sistemde geleneksel süspansiyon sistemlerinde yer alan bir amortisör, yay ve mekanik bir durdurucuya ek olarak her iki yönden etkili iki hidrolik durdurucuya yer verilmiş.

Konfor odaklı sürüş iddiasını iç dünyasındaki önemli detaylarla tamamlamak isteyen C5 Aircross sınıfının en en geniş bagaj hacmi sunan modeli olarak karşımıza çıktı. 580 litreden başlayıp tüm koltuklar pasif hale getirildiğinde 1.630 litreye kadar varan bu alan sayesinde uzun yol maceraları çok daha rahat şekilde değerlendirilebilecek.

2519993_bac7d42d82ecf979d20d973a3e5ad2c0

Konsolun merkezinde 12.3 inç’lik TFT dijital gösterge paneline ve 8 inçlik kapasitif HD dokunmatik ekrana sahip olan C5 Aircross; aktif güvenlik freni, aktif şerit takip uyarısı, durdurma işlevli adaptif hız sabitlemeyici, temassız bagaj kapağı açabilme, 360 derece kamera, kablosuz akıllı telefon şarjı gibi önemli elektronik ünitelerle de destekleniyor.

C-segment bir SUV olan bu otomobil Citroen’in de dahil olduğu PSA grubu modellerinden Peugeot 3008 ve DS7 Crossback ile aynı platformu paylaştığını ifade etmekte fayda var. Aracın kardeşlerinden hem daha radikal hem de daha tutucu bir tasarıma sahip olduğunu söylemek mümkün.

citroenc5aircrossp15

Karoserinin genel hatları ile Peugeot 3008 ve DS7 Crossback’ten ayrılan C5 Aircross, daha köşeli tasarımı ile dikkat çekiyor. Bu özelliği ile daha tutucu bir SUV tasarımı sergileyen model, kendine has ön far tasarımı ve bunu tamamlayan profil detayları ile daha radikal denilebilecek bir yapıya kavuşmuş. Citroen markasının diğer modellerinde de yer verilen Airbump etkilerinin bolca kullanıldığı C5 Aircross’ta daha fazla renk kombinasyonları sunulduğunu da belirtmek isteriz. Yedi farklı gövde siyah tavanla kombine edilen otomobilde, üç farklı renk seçeneği de sunulmuş.

okt_1176-kopya

Bizim de test etme fırsatı bulduğumuz C5 Aircross, serinin en üst versiyonunu oluşturuyor. Masaj fonksiyonlu deri koltuklar orta sert yapıdaki minderleri ile konforlu bir duruş sergilerken, oturma pozisyonunun kuzenleri olan Peugeot 3008 ve DS7 Crossback’ten daha yüksek olduğunu da fark ettik.
Bizce bu durum aracın yerden yüksekliği ile doğru orantılı olsa gerek. Zira C5 Aircross’un 23 cm’lik yerden yüksekliği bırakın kuzenlerinden fazla olmasını sınıfından bir çok modelden de fazla!
Bununla birlikte otomobilin sürüş özelliklerine yansıyan markanın yeni kullandığı süspansiyon sisteminin, C5 Aircross’un tümsek geçişlerinde ya da bozuk yollarda darbeleri iç mekana sınıf ortalamalarından az yansıtmasına da yardımcı olduğunu gözlemledik.

Sport ve Eco adı altında iki farklı sürüş modu bulunan otomobilde, Sport modda direksiyon sertleşip gaz tepkileri de aynı oranda değişiyor ve şanzıman vitesleri üst devirde değiştiriyor. C5 Aircross, motor sesi haricinde yol, lastik ve rüzgar sesini de kabin içine ulaştırmıyor.

IMG_20191109_165239-01

MOTOR&PERFORMANS
Şanzıman demişken, EAT8 tam otomatik şanzımanın kullanıldığı C5 Aircross’ta 1.5 litrelik dizel ünite 130 beygirlik güç üretip 300 Nm tork değeriyle bu gücü desteklemiş. Oldukça ekonomik olan araç ile test süremiz zarfında ortalama 6.9 litreye ulaştığımızı ifade etmek isteriz.

citroenc5aircross1-1000x562

GÜVENLİK
Yeni Citroën C5 Aircross SUV daha rahat ve daha güvenli bir sürüş sunmak üzere en güncel sürüş destek sistemleriyle yollara çıkıyor. Sadece günlük sürüş koşullarını kolaylaştırmakla kalmayan bu sistemler aynı zamanda otonom sürüşe yönelik ilk adımı oluşturuyor. Söz konusu sistemlerin çalışması için ön camın üst bölümünde bir adet kamera ve ayrıca tampon ızgarasında bir adet radarlı sensör görev yapıyor.

citroenc5aircrossp10

Olası çarpışma riskini tespit eden Aktif Güvenlik Fren Sistemi sürücünün yerine fren yapıyor. Aktif Kör Nokta Uyarı Sistemi ise sürücünün kör noktasında bir araç olması halinde sürücüyü uyarıyor ve algılanan araca doğru yaklaşmaya devam ediyorsanız sistem konumunuzu otomatik olarak düzeltiyor. Sinyal vermeden gerçekleşen şerit değişimlerinde ise sürücüyü uyaran ve yön değişikliği yaparak sürüşe müdahale eden Aktif Şerit Takip Sistemi devreye giriyor. Sürücü direksiyonu sıkıca tutarak sisteme müdahale edebiliyor.

citroenc5aircross7-1000x562

Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi sadece sürücünün belirlemiş olduğu hızı sabitlemekle kalmıyor, aynı zamanda öndeki araç ile olan mesafeyi korurken sisteme ilave dur-kalk fonksiyonu öndeki aracın durması halinde fren yaparak aracı durduruyor. Sistem 30 km/s ile 180 km/s arasındaki hızlarda çalışıyor.

Çarpışma Uyarısı Sistemi 30 km/s ve üzerine hızlarda etkin hale geliyor ve öndeki araca çarpma riski tespit etmesi halinde otomatik fren devreye girmeden hemen önce sürücüyü uyarıyor. Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, sürücünün 65 km/s ve üzerinde hızlarda 2 saat aralıksız sürüş yapması halinde sürücüyü uyarırken, Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi ise 65 km/s ve üzerindeki hızlarda kameralar üzerinden sürücünün sürüş tarzını denetliyor ve örneğin sık sık yol çizgilerinin üzerinden geçmesi halinde sürücüyü uyarıyor.

citroenc5aircrossp1

Genişletilmiş Trafik İşareti ve Aktif Hız Levhası Tanıma Sistemi; hız sınırı ve hız sınırı bitiş işaretlerini algılayarak bunları gösterge paneli üzerinden sürücüye iletiyor. Sistemin bir hız sınırı tabelası algılaması halinde sürücü o hızı hız sabitleme sistemine tanımlayabiliyor. Sistem ayrıca Dur, Sollama Yasağı, Sollama Serbest ve Taşıt Giremez gibi trafik işaretlerini de algılıyor.

Dur-kalk fonksiyonuna sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi ve Şerit Konumlandırma Sistemi özelliklerini bir arada kullanan Otoyol Sürüş Destek Sistemi; belirli sürüş koşullarında sürücüye yarı otonom sürüş gerçekleştirme imkânı tanıyor. Sistem 30 km/s ve üzerinde hızlarda çalışıyor. Sürücü araç hızını sabitledikten sonra sistem bir yandan aracın hızını yol koşullarına göre sabit tutarken diğer yandan aracı şeride göre konumlandırıyor. Sürücünün her daim ellerini direksiyonda tutmasını isteyen sistem özellikle duble yollarda ve otoyollarda sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Akıllı Far Asistanı yol şartları ve yolun aydınlık durumuna göre uzun farları açıyor veya kapatıyor.

Sadece sürüş güvenliği ve sürüş kolaylığı sunmakla kalmayan sürüş destek sistemleri aynı zamanda otomobilin konforuna da katkı sağlıyor. Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi sürücünün anahtarı cebinden veya çantasından çıkartmadan kapıları açma imkânı sunuyor. Sistem ayrıca tampon altına doğru yapılan ayak hareketi ile bagaj kapağının eller serbest bir şekilde açılmasına olanak sağlıyor. Motorun durmasıyla otomatik olarak devreye giren Elektronik Park Freni aracın harekete geçmesiyle birlikte otomatik olarak devreden çıkıyor. Sürücü istediği zaman elektrikli el frenini manuel olarak etkinleştirip devreden çıkartabiliyor.

Paralel veya dikey park alanlarını tespit eden Park Asistanı fonksiyonunda sürücü sadece vites, gaz ve freni kullanıyor. Sistem direksiyon manevralarını gerçekleştiriyor.

Aracın geri vitese geçmesiyle etkinleşen Geri Görüş Kamerası, görüntüyü 8 inç büyüklüğündeki ekrana yansıtıyor ve ekrandaki kılavuz çizgilerle sürücünü manevrasına yardımcı oluyor. Sürücünün aracı geri vitese almasıyla etkinleşen veya sürücü tarafından manuel olarak da etkinleştirilebilen 360° Görüş Sistemi aracın çevresinin kuşbakışı görüntüsünü ekranda gösteriyor. Araç hareket ettikçe görüntü güncelleniyor. Böylece araç çevresindeki engeller rahatlıkla görülebiliyor.

Yokuş Şiniş Destekli Grip Control Sistemi; zorlu yol koşullarında ve dik eğimlerde aracın yol tutuşunu iyileştiriyor ve sürücüye daha kontrollü bir sürüş sunuyor. ESP sistemi ile birlikte çalışan akıllı çekiş kontrol sistemi ön tekerlere müdahale ederken, sürücüye kum, çamur, kar ve ESP kapalı olmak üzere farklı sürüş modları sunuluyor. Yokuş Kalkış Desteği; 3 dereceden daha dik eğimlerde sürücünün ayağını frenden çekmesiyle 2 saniye için fren baskısını devam ettirerek aracın geri kaymasını önlüyor.

FİYAT
Test aracımız olan C5 Aircross SUV SHINE 1.5 BlueHDi 130 HP S&S EAT8 Tam Otomatik 6.2’nin anahtar teslim satış fiyatı 257 bin TL civarında.

VİDEO


YORUM FARKI
Öncelikle C5 Aircross’u çok sempatik, fiyat fayda oranı çok uygun, ülkemizde otomobilden anlayanların çok sevebileceği bir araç olabileceğini düşünüyorum. Motor sesini içeride biraz hissetsem de yine de performans/ekonomiklik anlamında gayet uygun bir SUV diyebiliriz.

Özellikle PSA Grubunun da etkisiyle marka içi otomobillerin tasarımından iç mekan özelliklerine kadar gözle görülür iyileştirmelere gidildiğini ifade etmek isterim.

IMG_20191107_160214

Ülkemiz yol koşullarının da etkisiyle günümüzde kullanıcılar yerden daha yüksek otomobiller tercih eder oldular. Bu durumda markaların SUV satış patlamasına neden oldu. Ben objektif ve tarafsız bir otomobil gazetecisi olarak C5 Aircross’un kuzenleriyle bu segmentin lokomotifi olacağına inanıyorum. En az kuzeni 3008 kadar olmasa da ona yaklaşacağı görüşündeyim.

Yine de siz yukarıdaki inceleme yazımızı da göz önünde bulundurarak aracı önce kendiniz test edin daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Bunun sebebi ise bizler 20 yıla yakındır binlerce otomobili test etme fırsatı bulduk. Her ne kadar işin profesyoneli olsak da sizlerin tercih edeceğiniz araçları almadan önce mutlaka kullanıp test etmenizi öneririm.

Şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin.

Artı/Eksi
+ Sürüş konforu, yol tutuş, performans, ekonomiklik.
Arka koltukta kol dayama olmayışı, motor sesinin içeride biraz hissedilmesi.

 

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir