Karakter Tutulması! Yeni Clio Sport Tourer…

By on 04 Mart 2014

Ülkemizde SW denilince akıllarda belli algı oluşturan otomobillere birçok örnek verebiliriz. Ancak son yıllarda Station Wagon diye tabir edilen ve özellikle çok eşyalı ailelerin tercih ettiği sınıfa birbirinden farklı tasarımlarda otomobiller dâhil ediliyor. Avrupa ve Amerika pazarına kıyasla SW otomobillerin ülkemiz müşterileri tarafında pek de sevilmediği aşikâr! Ama bu olumsuz tablo böyle de devam edecek değil elbet… Bunun için kollarını sıvayan Renault tasarım ekibi başarılı Clio modelini yenileyerek Yeni Clio Sport Tourer’i piyasaya sürdü.

DSC02541TASARIM

Yeni Clio Sport Tourer’nun dış tasarımında uygulanan akıcılık asi bir ruhun dışa yansıması gibi olmuş! Genel olarak yuvarlak ve kavisli hatların kullanıldığı Yeni Clio Sport Tourer’da bizim en çok dikkatimizi çeken bölümü otomobilin geriye doğru uzanan geniş ön farlarına kombine edilen ince Led farlarla desteklenmiş marka logosu… Yeni nesil Renaultlar’da görmeye başladığımız kaslı ön görünüm ile Yeni Clio bizce daha sporcu bir kimliğe bürünmüş! Bununla birlikte ön tamponda genişçe kullanılan ve sis farları ile desteklenen ızgara da oldukça şık bir görünüme bürünmüş.

DSC02546Arka kısmın kısa tutularak akıcılığın desteklendiği Yeni Clio Sport Tourer’da yatay arka stoplar da sadeliğini yansıtmış! Arka tamponun alt kısmında kullanılan plastik görünüm ve yine marka logosunu destekleyen büyükçe Clio yazısı da arka tasarımı tamamlayan diğer tasarım detayı olmuş… Bir diğer tasarım detayı ise otomobilin rengine göre tasarlanan ve de çok şık görünüm kazandıran yanlarda ve önde kullanılan ince mavi renkli lake çıtalar!

DSC02542KONFOR VE İÇ MEKÂN

Yeni Clio Sport Tourer’nun kokpit bölümüne geçtiğimizde sportif dış tasarımın yansımasını içerde de gördük. Üç kollu sportif dizayn edilmiş direksiyonun altında kullanılan aracın rengine göre değişen parlak malzeme direksiyona ayrı bir hava katmış. Buna paralel olarak direksiyon üzerindeki kısa yol kumandaları ve hız sabitleyicisi konforlu bir yolculuk yapmamıza olanak tanıdı.

DSC02548Yeni Clio Sport Tourer’nun iç mekanda kullanılan bir diğer yenilik ise ön konsola entegre 7” dokunmatik ekran Renault R-NAV Multimedya sistemi… Navigasyon, Radyo, USB iPod uyumlu Audio Bağlantı Girişi ve Bluetooth® teknolojisi sayesinde eller serbest telefon bağlantısı ve müzik dinleme imkânı da sunan bu sistem bizce sınıfına göre oldukça başarılı! Bir diğer Clio’ya özel yenilik ise müzik sisteminde yapılmış.

DSC02549Akustik özel hoparlörler, Renault Bass Reflex Sistemi ile müzik dinlemek otomobilde tam bir eğlenceye dönüştürülmüş… Diğer konfor özellikleri arasında ise elektronik klima sistemi, otomatik yanan farlar, yokuş kalkış desteği, eller serbest Renault kart sistemi standart özellikler arasında sadece bazıları. Eskisine göre arka diz mesafesinin geniş tutulduğu Yeni Clio’nun ferah iç mekânını da belirtmeden geçmemek gerekir. Bununla birlikte Mavi Lake İç Dekor Paketi ile süslenmiş direksiyon simidi ve havalandırma çerçeveleri de otomobile ayrı bir hava katmış!

DSC02545PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ

Öncelikle belirtmek gerekirse Yeni Clio’lar Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız Ayrıca altın direksiyon ödülünü de almış bir marka Clio… Bununla birlikte otomobilde standart olarak sunulan güvenlik ekipmanları arasında sürücü ve yolcu hava yastıkları, Acil Fren Destek Sistemi (AFU), Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), Elektronik Denge Programı (ESP) yer almış…

DSC02544GÜVENLİK

Geldik en önemli konulardan birine… Test aracımızda yer alan 5 ileri manuel Start&Stop özelliğine sahip 1.5 litrelik dizel motoru maksimum (4000 devirde) 90 beygirlik bir güç üreterek bunu (1750 devirde) 220 Nm’lik yeterli tork oranı ile desteklemiş! Bizce bu kasaya oldukça yeterli gelen beygir&tork değeri ile otomobilin yakıt ekonomisine de olumlu yönde katkı sağlamış! Yakıt tüketimine gelecek olursak, Yeni Clio Sport Tourer 1.5 dCi şehir içindeki test zamanımızda ortalama 4.5 litre yakıt tüketimi sundu!

DSC02543Oldukça ekonomik motor olduğunu bize bir kez daha kanıtlayan Yeni Clio Sport Tourer, şehirlerarası yollarda ise 3.5 litrelere kadar da gerileme gösteriyor! Vites geçiş aralıklarının yeterli olduğu Clio’nun yakıt tüketimi ve performans testimizden başarı ile geçtiğini ifade etmek isteriz… Bununla birlikte 93 g CO2 emisyon değeri ile çevreci bir otomobil nasıl olurunu bizlere gösteren Clio 1.5 dCi bu çevreciliği ile de bizden tam not almasını bildi!

DSC02547FİYAT

Test aracımız olan Yeni Clio Sport Tourer’un anahtar teslim satış fiyatı 51.800 TL’dir.

SONUÇ

Benim Renault markalı otomobillere olan ilgimi bilmeyen yoktur. Türkiye şartlarına “cuk” diye oturan otomobillerin atılımı her zaman Renault markasından gelmiştir. Ülkemizde fazla rağbet görmeyen SW otomobillerde bile baktığımızda özellikle Anadolu’da Renault’un üstünlüğüne şahit olursunuz! Benimde ve bu satırları okurken sizin de aklınıza ilk gelen SW otomobil elbette ki “Toros” efsanesidir… Elbette Renault’un “mihenk” taşı olan bu modelin üzerinden yıllar geçti ve marka gerek tasarım anlamında gerekse de ekolojik motor teknolojisi anlamında resmen çağ atladı ve Clio’da kendi segmentinde vazgeçilmezler arasına girdi! İlk olarak Ekim 2010’da yapılan Paris Otomobil fuarında karşımıza DeZir konsept aracıyla çıkan yeni Clio ailesine Clio Sport Tourer’i ekledi. Klasik olacak ama hep yaptığım dizel Renault testlerinde olduğu gibi özellikle şehir içi trafiğindeki cimriliğinden bahsetmeden geçemeyeceğim… Bagajı bol, ekonomiyi ön planda tutan ailelere önereceğim bir otomobil Clio Sport Tourer’dur! İç tasarımından da bahsetmeden geçmemek gerekir. Test aracımızın ön konsolunda ve koltuklarında kullanılan kahverengi renkler çok şık olmuş… Dolayısıyla Clio Sport Tourer sadece ekonomik anlamın haricinde tasarım ve konfor, 70 mm’lik arka diz mesafesi gibi özellikleri ile de rakiplerinin korkulu rüyası olmayı sürdüreceğe benziyor! Keyfi maksimum kazasız ve güvenli sürüşler dilerim…

 

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerini takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir