Kadın Gözüyle Ford Puma İncelemesi

By on 24 Ağustos 2020
özen acar

Yeni Puma aracımızla beraber arzu edilen keyfli sürüş dinamikleri perdesini araladı. Çekici dış tasarım, sürüş pozisyonları, düşük CO2 emisyon değerleri, yük ve eşya taşıma kapasitesi ile 2027 yılında planlanan SUV dünyasında büyümede yerini aldığını incelemekteyim.

Rakipleri Captur, T-Cross ,CX-3, Crossland X modellere oranla öne çıkan dikkat çeken özellikleri büyüleyici nitelikte. İç mekan genişliği, süspansiyon modları, direksiyon tepkisi, işçilik kalitesi ile 2021 yılına damga vuracağı konusunda iddialı bir duruş sergiliyor.

1.0L EcoBoost 95PS 170 Nmtork 4×2 çekiş gücü ivmelenmesiyle 6 ileri manuel şanzıman şehir içi 5,4 – şehir dışı 4,0 – ortalama 4,5 lt /100 km yakıt değerlerini bize sunmaktadır.

1.0L EcoBoost 125PS 200 Nmtork 4×2 çekiş gücü ivmelenmesiyle 7 iler otomatik şanzıman şehir içi 5,8 – şehir dışı 4,3 – ortalama 4,9 lt/100 km yakıt değerlerini incelemekteyim.

1.0L Ecoboost Hibrid(mHEV) Benzinli 155PS 240Nmtork 6 ileri şanzıman manule seçeneğiyle karşımıza çıkmaktadır. Benzinli motoru Hibrit teknolojisi ile birleştiriyor. Düşük yakıt tüketimi ve 99 CO2 emisyon (g/km) değerleri hedeflenmektedir. Ek olarak düşük devirde daha yüksek performans ve düşük hız aralığında yüksek tork seçenekleri ile avantajlarından bahsedebilirim.

Puma Ecoboost Hibrid sisteminde mevcut olan parçalar 48V Batarya, Rejeneratif Sistemi, 1.0L Ecoboost 155Ps Benzinli motor yer almaktadır. Rejeneratif Sarj Sistemi ile kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek boşa gidecek enerjiyi depolar. Amaç, 48V batarya için fazla enerji depolamaktır. mHEV sisteminde Elektrik motoru, marş motoru ve alternatör görevi görmektedir. Sarj desteği vermesiyle beraber, İçten yanmalı motora hareket üstünlüğü desteklemektedir.

Aracın boş ağırlığı 1269 – 1326 – 1280 kg aralığındadır. Üst bölmeye kadar bagaj hacmi 456lt, Megabox hacmi 80L ve 2.sıra koltuklar katlı tavana kadar 1216 lt bagaj iç hacim genişliği ile göz doldurmaktadır.

Yeni Ford Puma, dengeli ve sağlam bir sürüş tecrübesi sunmaktadır. Direksiyon sistemi, Focus ‘da kullanılan sistem ile aynı olduğunu iletebilirim. 10,9 mt düşük dönme yarıçapı ile manevra kabiliyeti oldukça yüksektir. Park etmenin kolaylığını hissedeceksiniz.

Yeni Ford Puma, Fiesta’ da kullanılan şasi ve süspansiyon aynısı kullanılıyor. Yeni Ford Puma için özel olarak tekerlek iz genişliği 6cm daha fazla tasarlandı. Style paketinde ön ve arka diskler kampana, Stline paketinde ön-arka disk fren sistemi sunulmaktadır.

Eco-Normal-Spor-Kaygan-Patika olarak 5 farklı sürüş modu standart olarak sunulmaktadır. Ruhunuzun ihtişamını sürüş modlarından birini seçerek tepkilerle ile arttırabilme imkanı sağlar. Römork kaygan sürüş modlarında ise ekstrem koşullarda sürüşü iyileştirir, dört tekere uyguladığı güç ile güven aşılar. Güç Aktarım Sistemi ve Çekiş

Kontrol Sistemi aralığında ESP ile üstün işbiriliği sağlayacaktır. Burada ki amaç daha fazla patinaja imkan sağlamaktır. 80km/h hızın üstüne çıkıldığında normal moda dönecektir. Üstelik Ecoboost Hibrid motor ile sağlanan maksimum tork seviyesi seçilen sürüş moduna göre değişiklik gösterecektir. Şehrin asi çocuğu Puma’yı Spor Moda alarak hırçın süspansiyona çevirebilir, üstelik güç aktarım sistemi ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Üstün performans ile birlikte güvenlik seviyesinde ki üstünlüğü sayesinde EURO NCAP 5 yıldızlı derecesine ulaşmasını sağlayan teknolojiler kalbimizi tetikliyor. Ailemiz, evladımız, dostlarımız ve kendimiz için yaşıyor olmanın gerçekliliği ile şık tasarım yanında güvenlik ile alımı arttıracağına benziyor. Hız Sabitleme Sistemi , Şerit Takip Sistem, Akıllı Hız Sınırlandırıcı , Şeritta Kalma Yardımcısı , İkincil Çarpışma Önleme Yardımcısı, Trafik Levha Tanıma Sistemi başlıca güvenlik donanımlarını sıralayabiliriz.

Ek olarak Radar Destekli Çarpışma Önleme Yardımcısı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Acil Durum Manevra Destek Sistemi, Dur Kalk Özellikli Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Gelişmiş Otopark Yardımcısı güvenlik donanımı destekleyen unsurlar olarak Yeni Puma aracımızda buluşmaktadır.

Style Donanımını incelediğimde Konfor Paket ile arka park sensörü, dijital iklim kontrollü otomatik klima,otomatik kararan iç dikiz aynası, yağmur sensörü ilave edebilmekteyiz.

St-Line Donanımına ilave olarak Isıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön koltuklar, ısıtmalı ön cam akıllı bagaj kapağı ve anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi Konfor Paketin içinde buluşmaktadır. Teknoloji Paketi ile hayatımızı neler kolaylaştıyor göz atmak gerekirse; Çarpışma ihtimali tespit edildiği zaman sesli ve görsel uyarısı veriri. Sürücü tepki vermez ise çarpışmayı engellemek için frene müdahale eder.

Çarpışmanın şiddetini azaltır, tam fren uygular, motor torku azaltır, Acil Durum Fren Yardımı EBA sistemi aktive edilir. Acil Durum Manevra Destek Sistemi ile kaçış manevrasından güvenli bir şekilde sürücüye destek olur. Direksiyonun az ya da çok çevrilme riskini azaltır. Aracın dengesini bozacak agrasif durumun engellemesini sağlar. Sürücünün kaçış manevrasını başlatması ile sistemaktif olmaktadır. Gelişmiş Otopark Sistemi sunmaktadır.

Ford Araç Ürün Gamına yeni eklenen Yeni Puma ile yaşanacak tutkuya biz hazırız! Ürün detayı için Dijital Platformda görüşmek üzere. Sağlıkla kalın.

Dijital Satış Danışmanı
Özen ACAR

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir