Kaan Önder’den Bayram Sevinci!

By on 09 Ağustos 2013

Borusan Otomotiv Motorsport pilotu olarak bugüne kadar kartingte sayısız başarılara imza atan Kaan Önder (16), Borusan Otomotiv ve Castrol desteği ile  Sebastian Vettel, Nico Rosberg ve Nicolas Hülkenberg’in de yetiştiği Formula BMW Talent Cup’ın Slovakya’da düzenlenen 3. test yarışında 1’inci oldu.  Bu yıl formula tipi araçla yarışan tek Türk pilot olan Kaan Önder, bu sezon aynı seride 1’inicilik kazanan 2 pilottan biri olarak hem takımına hem de Türkiye’ye haklı bir gurur yaşattı.

Borusan Otomotiv Motorsport pilotu olarak, bugüne kadar kartingte Türkiye Şampiyonluğu, Doğu Avrupa Şampiyonluğu, Rotax Kış Kupası birinciliği gibi sayısız başarılara imza atan Kaan Önder,  Formula1 pilotu olmak için eğitim görülen en ciddi organizasyonlardan biri olarak gösterilen Forumula BMW Talent Cup’ın Slovakya’nın Slovakiaring Pisti’nde 7-8 Ağustos tarihlerinde düzenlenen 3’üncü yarışında, Alman, Güney Afrika, İsviçre, İsveç, İspanyol, İsrail ve Belçikalı toplam 12 pilotun arasından sıyrılarak damalı bayrağı gören ilk pilot oldu. Bu yıl formula tipi araçla yarışan tek Türk pilot olan Kaan Önder, bu sezon aynı seride 1’inicilik kazanan 2 pilottan biri olarak önemli başarıya imza attı.

Kaan_onderAvrupanın en uzun, en yeni pistlerinden birisi olarak kabul edilen ve FIA GT Cup, WTCC, ETCC gibi önemli motorsporları organizasyonlarına ev sahipliği yapan 5,922 metre uzunluğunda Slovakia Ring Pisti’nde yaklaşık 40 derece sıcaklık altında düzenlenen mücadele, 7 Ağustos Çarşamba günü serbest antremanlarla başladı. Aynı gün sıralama turlarında 2:14:912 derecesiyle en iyi 2’inci zamanı yapan Kaan Önder, bu sayede yarışa 2’inci sıradan başlama hakkına da sahip oldu. 8 Ağustos Perşembe günü gerçekleşen tüm yarış boyunca çok istikrarlı bir şekilde aynı tur zamanlarını atma başarısını gösteren Kaan, 2:15.517 derece ile yarışın en hızlı tur zamanını yaparak  2’inci sıradaki İsviçreli rakibinin 9:882 sn önünde damalı bayrağı gördü. Kaan Önder’in Slovakya’da kazandığı bu başarı, karting kariyeri sonrası, elde ettiği en iyi derecesi oldu.

300 bin Euro ile ödüllendirilecek

Bu yarış serisine Borusan Otomotiv ve Castrol desteği ile devam eden Kaan Önder’in bir sonraki yarışı ise 16-18 Ağustos tarihlerinde Macaristan’ın Hungaroring Pisti’nde ve 14-15 Eylül tarihlerinde ise dünyanın en prestijli yarışlarından biri olarak kabul edilen DTM ile aynı günde gerçekleşecek Oschersleben Pisti’nde koşulacak. Kaan bu yarışı da kazanırsa BMW Motorsport tarafından 300 bin Euro ile ödüllendirilecek.

Formula BMW Talent Cup Slovakiaring 3. Yarış ilk 5;

1) Kaan Önder ( TR )

2) David Droux ( CH )

3) Jules Szymkowiak ( NL)

4) Nico Menzel ( GER )

5) Michael Waldherr ( GER )

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir