Kaan Önder Macaristan’dan da 1’incilikle Döndü!

By on 19 Ağustos 2013

Borusan Otomotiv Motorsport’un genç pilotu Kaan Önder Borusan Otomotiv ve Castrol desteği ile yarıştığı Formula BMW Talent Cup’ın F1 Hungaroring Pisti’nde gerçekleşen 4’üncü test yarışından da zaferle döndü. Önder, geçtiğimiz hafta Slovakya’da aldığı 1’inciliğin ardından Macaristan’da da 1’incilik alarak 15 Eylül’de Almanya’da yapılacak Grand Final yarışına şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri olarak gidiyor.

Borusan Otomotiv Motorsport pilotu olarak, bugüne kadar kartingte Türkiye Şampiyonluğu, Doğu Avrupa Şampiyonluğu, Rotax Kış Kupası birinciliği gibi sayısız başarılara imza atan Kaan Önder,  Formula1 pilotu olmak için eğitim verilen en ciddi organizasyonlardan biri olarak gösterilen Formula BMW Talent Cup’ta ikinci kez 1’inci oldu. Sebastian Vettel, Nico Rosberg ve Nicolas Hülkenberg’in de yetiştiği Forumula BMW Talent Cup’ın final yarışı öncesi 16-18 Ağustos tarihleri arasında Budapeşte’deki F1 Hungaroring Pisti’nde gerçekleşen yarışında da 12 rakibini de geride bırakarak kariyerine önemli bir başarıyı ekledi. En yakın rakibine 1:52.8’lik derecesiyle bir saniye fark atan Önder’in bu kritik birinciliğiyle de son yarış öncesi performansını kanıtlamış oldu.

Formula BMW’nin en hızlısı oldu ve sıralamaları kazandı

Macaristan’ın bu güne kadar sayısız yarışa ev sahipliği yapan Hungaroring Formula 1 Pisti’nde 16 Ağustos Cuma günü antremanla başlayan organizasyonda Kaan Önder, ilk kez yarıştığı bu pistte 1:55.4’lük antreman derecesiyle güne hızlı başladı. Ertesi gün gerçekleşen sıralama turlarında derecesini daha da yükselten Kaan, bu kez sıralama turlarında da en iyi dereceyi çıkarmayı başardı ve 1:51.8’lik zamanıyla yarışa ilk cepten başlama hakkını kazandı. Yarışta ise bu avantajını koruyan genç pilot, bu sezon ilk kez yarıştığı Formula BMW serisinde 2’inci 1’inciliğini elde ederek ismini Formula BMW’nin en hızlı pilotları arasına yazdırmayı başardı.

Türkiye’de bu sezon F1 tipi araçla yarışan tek pilot olan Kaan Önder’in bir sonraki ve son yarışı 14-15 Eylül tarihlerinde ise dünyanın en prestijli yarışlarından biri olarak kabul edilen DTM ile aynı günde gerçekleşecek. Genç pilot, Almanya’nın Oschersleben Pisti’nde “Grand Final” adıyla koşulacak yarışta 1’inci olma başarısını gösterirse BMW Motorsport tarafından 300 bin Euro ile ödüllendirilecek.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir